O smoku Wiltorze i dzielnym Amorze. O nich – bohaterach „Amora z ulicy Rozkosznej” – rozmawiałyśmy 17 kwietnia w DKK dla dzieci. Komu groziło większe niebezpieczeństwo, i czy, faktycznie, każdy musi przeżyć w życiu coś niebezpiecznego? Szaleni rodzice, którzy nie wierzą w duchy i „dorosły”, rezolutny chłopiec, który nie dość, że się ich nie boi, to jeszcze jednemu z nich pomaga.
Wszystkim moim trzem klubowiczkom książka Lilianny Fabisińskiej bardzo się podobała. Bardzo. Było trochę strasznie, trochę przygodowo, trochę kryminalnie, no i trochę... baśniowo. Umiejętnie połączyła pisarka różne zainteresowania czytelnicze młodszej młodzieży. Z tego powodu dziewczynki wybrały sobie na następne spotkanie – 22 maja (jak zwykle w piątek o godz. 17.00) kolejną garść niesamowitych przypadków chłopca o wdzięcznym imieniu Amor, pod znajomo brzmiącym tytułem: „Amor i porywacze duchów”. I do tego, żeby mieć co czytać
w razie czego, cieńszą pozycję, czyli „Jest O.K.!” Ireny Landau.
Uzupełniłyśmy naszą „księgę cytatów”. Dziewczynki wpadły na genialny pomysł, by zapisywać przeczytane w Klubie książki i notować je na firmowym plakacie Dyskusyjnych Klubów Książki. Zdałyśmy sobie sprawę, że już za miesiąc obchodzić będziemy rocznicę naszych spotkań! Przypomniałyśmy więc wszystkie dyskutowane tytuły wraz z autorami, a potem rozdałam plakaty. Szybko minęły nam te dwie godziny z rozkosznym Amorem, jego przyjaciółmi i... Toffino.

 

Agata Kosiak
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy MBP w Nowej Soli
525 526 
524Nareszcie spotkałyśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki dla młodzieży, po dłuższej przerwie spowodowanej egzaminami gimnazjalnymi dziewcząt. Są już myślami w liceum, ale – z czego się bardzo cieszę – mimo ogromu obowiązków odwiedzają, gdy tylko mogą, nasz Klub. No i jest przy okazji piękny maj.
Tym razem była to prawdziwa uczta intelektualna; rzeczywisty przegląd problemowy: począwszy od pytania „Czy mężczyźni są światu potrzebni?” postawionego przez mężczyznę „z krwi i kości” Janusza L. Wiśniewskiego, poprzez „Złą dziewczynę” B. Ostrowickiej, aż po jakże tragiczny, humorystyczny, pospolito-groteskowy „portret młodości i utraconej niewinności” w „Przekleństwach niewinności” J. Eugenidesa, oraz „Chłopca w pasiastej piżamie” J. Boyne'a.
Na dobrą sprawę wszystkie tytuły mówią za siebie. Każdy się podobał, chociaż nie wszystkim w równym stopniu. Podzieliłyśmy się pokrótce najważniejszymi emocjami. I to było bardzo dobre. Wszystkie z wymienionych tytułów obfitują w pytania bez dobrej odpowiedzi, np.: czy tak musiało być? Napotykamy w nich sytuacje znajome, osobiście bliskie – w każdym razie bardzo często przypominają niezawinione krzywdy, prowadzące do nieodwracalnych, bolesnych skutków. Każda książka warta jest przeczytania. Każda traktuje o czym innym, ale daje wiele przemyśleń, przestróg, rad.
Wstępnie umówiłyśmy się na kolejne spotkanie we wrześniu, po wakacjach. I znów urośnie nam prawdziwy gąszcz problemów w dobrym literackim „sosie”, bo zamierzamy porozmawiać o następujących pozycjach: „Wszystkie boże dzieci tańczą” (H. Murakami), „Kobiety w życiu van Gogha”(D. Fell) oraz „Coraz mniej milczenia” (M.Fox).
Agata Kosiak
Bibliotekarz nadzorujący DKK dla młodzieży
w Nowej Soli

 

 
523Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, przesunięte z 22 maja, odbyło się
w piątek – 5 czerwca. Przy zdrowych i słodkich batonikach musli oraz w powiększonym gronie, bo przyłączyli się do nas: Ola i Kajtek (nie było Karoliny), rozmawialiśmy o „Amorze i porywaczach duchów” Liliany Fabisińskiej. Ala wróciła również do „Jest O.K.!” Ireny Landau napisaną przez siebie recenzją.
„Amor...” bardzo podobał się wszystkim. Moi klubowicze wprost nie mogą się doczekać części trzeciej. Jest to z pewnością zasługa, zgrabnego połączenia i zamknięcia w przygodach sympatycznego smoka Wiltora, wątków śmiesznych i strasznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – lektura trzyma w napięciu. Mam nadzieję, że rychło doczekamy się kolejnych doniesień o wydarzeniach w Maślankach, tymczasem skupiamy się – bagatelka! - na trzech nowych tytułach, którymi są: „Moje drzewko pomarańczowe” J.M. de Vasconcelos, „Amy na czacie” M. Hooperi „Chłopak który zniknął” A. Clements. Mamy dużo czasu na czytanie, bo spotykamy się 24 lipca.
Ja mam osobistą nadzieję, że mój kameralny, trzyosobowy klub, który powiększył się teraz o dwie osoby, nie zmieni się pod względem jakościowym. Liczę na żywą dyskusję i kulturę osobistą najwyższych lotów. Tak jak do tej pory.
Agata Kosiak
bibliotekarz nadzorujący DKK w Nowej Soli
 
Indie to kraj wielkich kontrastów, mogliśmy się o tym przekonać na majowym spotkaniu klubu, dyskutując o książce Biały tygrys , której autorem jest Aravinda Adiga. Nie jest łatwo urodzić się Hindusem, zwłaszcza w najniższej kaście. Trzeba wielkiego samozaparcia, żeby się wyrwać z patowej sytuacji, jaką jest z góry nam przeznaczony los. Nasz bohater to zrobił, ale za jaką cenę...

 

Agata Wojtkowiak
moderator DKK w Nowej Soli

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.