W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci spotkaliśmy się 28 sierpnia, o godz. 17.00
(piątek). To nie był to - jak sądziłam - koniec kanikuły, bo dwie klubowiczki z przyczyn wakacyjnych właśnie, na nasze spotkanie nie dotarły. Przyszło troje młodych pasjonatów czytania: Ala, Małgosia i Kajtek.
I tym razem dzieliliśmy się wrażeniami po przeczytaniu nie jednej, lecz kilku książek - „Amy na czacie”, „Chłopak który zniknął”, „Yellow bahama w prążki”, „Dziecko Noego”, „Moje drzewko pomarańczowe”. Skupiliśmy się jednak na ostatnim tytule. Problematyka społeczno-kulturowego zróżnicowania Brazylii nie jest najprostsza w odbiorze, dlatego nie wszystkim ta książka przypadła do gustu. Co do jednego zgodziliśmy się z pewnością: w życiu człowieka najważniejszy jest drugi człowiek i żadne drzewko, nawet „moje własne drzewko pomarańczowe”, nie jest w stanie go zastąpić.
Podczas kolejnego spotkania skupimy się na „Bezdomnym ptaku” G. Whelan.
Agata Kosiak
moderator DKK przy Bibliotece w Nowej Soli
529 
Z dalekiej Brazylii Zeze, przenieśliśmy się do równie dalekich i tajemniczych Indii małej Koli. Podczas wrześniowego DKK dla dzieci penetrowaliśmy kulturę Indii za sprawą przepięknej książki Glorii Whelan, pt. „Bezdomny ptak”. Jest to historia trzynastolatki, zgoła inna niż losy większości współczesnych, beztroskich, europejskich nastolatek. Opowieść podobała się, choć był jeden głos odrębny, spowodowany raczej niechęcią do klimatów hinduskich w ogóle, niż tegoż tytułu konkretnie. Ta książka nie ma nic wspólnego z mocno kolorowym światem filmów spod znaku „Bollywood”, ale uprzedzenie zrozumieć można i należy. Wszystkim nam pięciorgu błyskawicznie minął czas. Dziewczyny wybrały cytat (zanotowany w Księdze cytatów): „Czy moje małżeństwo miało przypominać zakup worka ziemniaków na targu?”. Cytat mówiący wiele o treści książki.
Agata Kosiak
moderator DKkw Nowej Soli
 492
„Muzyka, dziewczyny i śmiercionośny kogel-mogel” towarzyszył Ali, Gosi, Oli, Kajtkowi i mnie podczas DKK dla dzieci, który odbył się 9 listopada (Karolinie duchowo, bo jest chora). Przewijały się wątki związane z potrzebą więzi, chorobą, przemijaniem - refleksyjne. Nasze tytuły ostatnio dziwnym trafem dostosowują się do pogody za oknem. Osobiście lubię melancholię listopada, a i moim klubowiczom lektura przypadła do gustu. Z jednym wyjątkiem, który przebrnął wyłącznie przez początek druku. Dla reszty nie był to czas stracony. Polecają tę książkę.
Spotykamy się ponownie w poniedziałek, 7 grudnia. Jedna osoba zabrała ze sobą „Jezioro Samotnia”, reszta z największą ochotą „Letnią akademię uczuć” - i to przeczy tezie, którą postawiłam na początku. Coś nieopisanego ciągnie ku słońcu.

Agata Kosiak
Moderator DKK w Nowej Soli

 

Z „Bezdomnym ptakiem”, „Czarownicą z Portobello” i dwiema innymi książkami minął nam kolejny, listopadowy już, młodzieżowy klub książki. Dziewczyny – mówiąc wprost – nie mają czasu, by w miarę regularnie czytać to, co by chciały. Doszłyśmy do wniosku, że niezobowiązująco, w miarę wolnego czasu, odwiedzać będą DKK dla dorosłych.
Kto wie, może wrócimy do naszego klubu, tyle że w formule dla licealistów, a może i studentów?
Popołudnie minęło, jak zwykle, sympatycznie; każdej klubowiczce podobała się inna książka – jak zwykle. O „Bezdomnym ptaku” już pisałyśmy, a Coelho to nie moja bajka (choć podobno „Czarownica...” różni się od pozostałych tytułów tego autora).
Mam nadzieję, że widywać się będziemy z dziewczynami nadal, niemniej szkoła i zajęcia z nią związane są pierwszoplanowe.
Agata Kosiak
moderator DKK w Nowej Soli

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.