Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli

515W czwartek, 27 marca, spotkaliśmy, a właściwie spotkałyśmy się pierwszy raz w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oddziale dla Dzieci przy MBP w Nowej Soli. Rozmawiałyśmy o „220 liniach” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Muszę przyznać, że zgodziłyśmy się co do tego, że jest to książka dla nieco młodszych czytelników niż gimnazjaliści. Dość dobrze się ją czyta, ale wytrawny, nastoletni czytelnik potrzebuje już innego typu lektury - z przesłaniem, „materiału” do przemyślenia i głębszej refleksji. W związku z tym na kolejne spotkanie wybrałyśmy – dla odmiany – dwie niewielkie, ale za to „treściwe” książeczki, mianowicie „Oskara i panią Różę” Erica-Emmanuela Schmitta i „Niemy śmiech” Heidi Hassenmüller. Pierwsza o cierpieniu fizycznym, druga o cierpieniu psychicznym. Obie o miłości. Obie ubogacające duchowo. Już teraz ciekawa jestem wrażeń z kolejnego spotkania.

Cieszę się, że młodzież chce czytać tego typu książki i sądzę, że tym razem jest to strzał w dziesiątkę. Tym bardziej, że wyboru dokonałyśmy wspólnie. I to jest cenne.

Wszystkich gimnazjalistów, którzy chcieliby do nas dołączyć w Nowej Soli, by wspólnie przeżyć parę ładnych historii – zapraszam. Książki czekają. I my takżę.
 
Agata Kosiak
nadzorująca DKK przy Oddziale dla Dzieci
MBP w Nowej Soli
 

„Kontrabasistę" pisałem latem 1980 r. Chodzi w nim - obok masy innych rzeczy - o samoświadomość człowieka w jego maleńkim pokoiku. Wyzyskałem tu własne doświadczenia, gdyż większą część swojego życia spędziłem w coraz to mniejszych pokojach, które opuszczałem z coraz to większym trudem. Żywię nadzieję, że pewnego dnia znajdę pokój tak mały, że pochłonie mnie bez reszty i wraz ze mną przy przeprowadzce odejdzie.”- tym cytatem chciałabym zacząć relację z lutowego spotkania, na którym były omawiane opowiadania Patricka Süskinda pt . „Kontrabasista i inne utwory”. Po przeczytaniu tytułowego utworu byliśmy ciekawi, czy autor rzeczywiście ma coś wspólnego z muzyką... i okazało się, że grał na fortepianie i swoją muzyczną karierę zakończył w dziewiętnastym roku życia. Klubowicze zwrócili uwagę na dużą znajomość terminologii muzycznej w „Kontrabasiście”, a także na wnikliwą analizę człowieka ogarniętego swoistą idee fixe .

Duże wrażenie wywarło na czytelnikach opowiadanie „Gołąb”- rzecz o człowieku, który dla tzw. „świętego spokoju” poświęcił swój wewnętrzny rozwój - zamknął się szczelnie w bezpiecznym, nieprzepuszczalnym świecie niczym w bunkrze. Pewnego dnia rutynę porannego szykowania się do pracy przerywa pojawienie się gołębia.....

W „Obsesji głębi”, natomiast, poruszona została historia wrażliwej kobiety, którą niszczy brutalnie przekazana krytyka...

Twórczość Süskinda bardzo przypadła do gustu nowosolskim klubowiczom, a wieczór poświęcony jego prozie pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

Agata Wojtkowiak
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy MBP w Nowej Soli

 516 517 518
    Na kolejnym DKK dyskutowaliśmy o powieści Zafona pt „Cień wiatru”. Ta książka zaskakuje nagłymi zwrotami akcji, ciągłym napięciem. Losy bohaterów wzajemnie się ze sobą przeplatają, oni są sobie przeznaczeni, „bo przypadki nie istnieją”.Miłość, nienawiść, wina i przebaczenie to nieodłączne „atrybuty” każdej wielkiej powieści i Zafon nam ich nie poskąpił.
    Miłość w wydaniu hiszpańskiego autora jest przeklęta i tragiczna, nienawiść okazuje się być nienawiścią aż do grobowej deski .Są tu więc emocje z „najwyższej półki”, bohaterowie osaczeni przez podświadomość  często bezwolnie poddają się życiu i nie próbują oszukać Losu.
Dla niektórych klubowiczów ta powieść była ważna i inspirująca, niektórym spodobał się zwłaszcza język - piękny i zmysłowy.

 

                                    Agata Wojtkowiak
                                    bibliotekarz nadzorujący DKK
                                    przy MBP w Nowej Soli
 
519 520 
26 września już po raz piąty odbyło się spotkanie DKK z Nowej Soli.

30 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Nowej Soli .odbyło się spotkanie DKK.
 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.