24 marca 2010 r. o godz. 15.30 odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dyskusja toczyła się wokół bardzo lubianej wśród młodego czytelnika literatury fantazy.
Klubowicze dyskutowali nad pierwszą częścią Serii Niefortunnych Zdarzeń Przykry początek. W przypadku tej książki muszę przyznać, że naszym klubowiczom bardzo się podobała. Każda z osób starała się jak najwięcej opowiedzieć o przygodach głównych bohaterów.
Nasi klubowicze polecają książkę wszystkim bez względu na wiek. Z dziecka nigdy się nie wyrasta, w każdej osobie dorosłej można odnaleźć jego cząstkę. Czytając literaturę fantazy można choć na chwilę puścić wodze wyobraźni i przenieść się w magiczny świat magii i fantazji.
W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby, w ostatniej chwili dwie klubowiczki Justyna Najdek i Aleksandra Dzikowska zadzwoniły, że z powodu ważnych spraw rodzinnych nie mogą przybyć.

Moderator DKK
Alicja Ptasińska

 

437 438 

43629 kwietnia o godz. 15.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kwietniowe spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dyskusja dotyczyła książki Marty Fox Coraz mniej milczenia, której treść dotyczy dramatów i przeżyć osób w dzieciństwie maltretowanych i wykorzystywanych seksualnie przez najbliższych. Książka ukazuje ogrom strachu, upokorzenia, okrucieństwa jakiego doświadczyły dzieci. Przerywają milczenie gdy już są dorośli, próbują ułożyć sobie życie ale przeżycia z dzieciństwa dają o sobie znać. Czują, że są napiętnowani chociaż nic nie są winni. To ich oprawcy powinni czuć się winni i odpowiedzieć za wyrządzoną im krzywdę. Czy rzeczywiście tak jest?
Jako koordynator starałam się uczulić młodzież, aby rozejrzała się wokół, czy w ich środowisku nie występują takie dramaty. Powinnością każdego z nas jest udzielenie pomocy, skierowanie do odpowiednich organów. Młodzież bardzo dojrzale podeszła do tej książki, współczuła bohaterom ich tragicznych przeżyć. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie sytuacje nie powinny się zdarzyć. Każde z dzieci ma prawo do radosnego i beztroskiego dzieciństwa, powinnością dorosłych jest im tego zapewnienie.
Książka wszystkim się podobała, każdy powinien ją przeczytać i to zarówno młody jak i dorosły czytelnik.

Moderator DKK
Alicja Ptasińska

 

W dniu 31 maja o godz. 16.30 odbyło się majowe spotkanie z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dyskusja dotyczyła książki Jostein Gaarder „Dziewczyna z pomarańczami”. Głównym wątkiem powieści był sens życia, przemijania, śmierci.
Młodzież bardzo dojrzale podeszła do tej dyskusji, każdy z nich stracił kogoś bliskiego. Jedna z klubowiczek bliską przyjaciółkę - miały już przygotowane plany co do wakacji. Przyszła jedna chwila, Ewy już nie ma, ale w sercu jej przyjaciółki pozostanie na długi czas.
Książka wszystkim się podobała, warto ją polecić zarówno młodemu jak i dorosłemu czytelnikowi. Po jej przeczytaniu, każdy powinien zastanowić się nad swoim życiem, postępowaniem i zatrzymać się na moment.

Koordynator DKK

Alicja Ptasińska

 434 435

W dniu 24 czerwca 2010 r. o godz. 15.00 odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie z członkami żagańskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dyskusja dotyczyła książki Anne Cassidy Gdzie jest Jennifer?, która naszym klubowiczom bardzo przypadła do gustu. Po pierwsze nie jest to typowa fikcja literacka, w życiu zauważyć można wiele podobieństw związanych z postępowaniem głównej bohaterki. Po drugie ukazane zostały nasze przywary, szczególnie wścibskość i pogoń za sensacją oraz komplikacje, jakie mogą wywołać media w życiu człowieka. Media, śledząc Jennifer w poszukiwaniu sensacji, paraliżują jej życie. Podobne sytuacje dotykają znanych nam osób, które przez nieustanną obecność dziennikarzy pozbawieni są prywatności.
Klubowicze stwierdzili, że główna bohaterka jest godna podziwu, pomimo przeciwności losu, była osobą silną emocjonalnie i nie popadła w apatię.
Książka wszystkim bardzo się podobała, każdy powinien ją przeczytać.

moderator DKK
Alicja Ptasińska

 432 433

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.