strzałaW czwartek, 30 maja 2019 roku, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w czasie którego rozmawialiśmy o książce Jarosława Górskiego Strzała dla komendanta, wydanej w serii Czytam sobiez kotylionem, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Historia toczy się w Lublinie, w listopadzie 1918 roku. To bardzo ważny czas dla naszej odrodzonej ojczyzny. W Pałacu Lubomirskich, przy placu Litewskim, urzęduje już polski rząd. Prezydent ministrów Ignacy Daszyński razem ze swoimi ministrami wyrusza do Warszawy, żeby oddać się do dyspozycji komendantowi Piłsudskiemu. Dzieci napisały petycję i chcą, żeby Daszyński zwiózł ją do stolicy. Ich postulaty to praca i poprawa  warunków  dla każdego, nauka dla dzieci oraz  równe   prawa dla kobiet i dla mężczyzn. Łatwo było napisać list, lecz jak go doręczyć pilnie strzeżonemu premierowi? Czas nagli, należy szybko działać. Ostatecznie petycja leci w formie  strzałki w kierunku nadjeżdżającego samochodu. Pytanie tylko, czy trafi?

Książka opowiada historię Polski sprzed 100 lat. Ciekawa fabuła, opisująca w prostych słowach entuzjazm i poruszenie rodaków z faktu odzyskania niepodległości. Czyta się ją szybko, z przyjemnością i z dużym zainteresowaniem. Dodatkowe zalety książki to jak zwykle w przypadku tej serii ciekawe ilustracje, ładne i estetyczne wydanie oraz duża czcionka, która ułatwia dzieciom czytanie. Polecamy!  

cygler30.05.2019 r. w DKK dla dorosłych  omawiana była powieść obyczajową Hanny Cygler  Tylko kochanka osadzoną  w czasach współczesnych i poruszającą skomplikowane losy polskich emigrantów przebywających w różnych częściach świata, szukających lepszej przyszłości, większych zarobków, diametralnej zmiany swojego dotychczasowego życia.  To również historia krótkotrwałej i złudnej miłości głównej bohaterki, a także zawiłych  relacji  rodzinnych i międzyludzkich w trudnych czasach PRL – u. Autorka swoją inwencją twórczą w sposób ciekawy i pomysłowy wpasowała schematy zwykłych ludzi w realia współczesnego świata. Cygler w fabule tej powieści zafundowała czytelnikom całą gamę emocji, wzbudziła w nas skrajne odczucia, a jednocześnie bliską więź z Leną, główną postacią powieści.

Chociaż książka nie należy do tak zwanych bestsellerów, to robi ogromne wrażenie na czytelniku wzbudzając głębszą refleksję nad prawdziwym życiem, walką o budowane latami poczucie bezpieczeństwa i wizerunku rodziny na tle przemian, jakie miały miejsce w naszym kraju w okresie wielkiej emigracji. Wszystkie Panie po przeczytaniu lektury jednomyślnie stwierdziły, że historia Leny ich urzekła z dwóch powodów: po pierwsze, jej determinacja w dążeniu do celu mimo przeciwności losu, po drugie - sposób w jaki je pokonuje. Wszystkim sympatykom twórczości Hanny Cygler gorąco polecamy właśnie tą powieść.

                                                                                                                          Elżbieta Buganik

kot bibelot13 czerwca, tuż przed wakacjami, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem, książka lekka i przyjemna, Przygody kota Bibelota, Zofii Sosnkowskiej, która doskonale wprowadza nas w nastrój iście wakacyjny.

Głównym bohaterem historii jest duży, czarny kot, mieszkaniec pewnej księgarni. Z racji swojego wieku szybko się męczy, dlatego często odpoczywa, wygrzewając się w sklepowej witrynie. Musicie wiedzieć, że to nie jest taki zwyczajny kot. Bibelot czyta bestsellery, doradza różnym gościom przy doborze literatury, a w wolnych chwilach płoszy złodziei.  Ma swoją ulubioną filiżankę, z której popija herbatę. Prócz książek, kocur kocha święty spokój, a ten zostaje zburzony w momencie wyjścia z książki prawdziwego, malutkiego smoka. Chwilę później z tej samej książki wychodzi jeszcze piegowata królewna. Wygląda na to, że każde ich odwiedziny to jakiś problem, a że Bibelot uwielbia pomagać i jest przy tym inteligentnym i oczytanym kocurem, na każdy kłopot znajdzie rozwiązanie. Wyperswaduje królewnie uczynienie ze smoka zapalniczki dla taty. Uwolni słońce z niewoli. Pomoże łakomemu smokowi odzyskać słodycze. Wysłucha i wesprze dobrą radą królewnę i jej przyjaciela smoka. Uratuje Królestwo z tarapatów. Ot, kot Bibelot!

Ładna i zabawna historia o sympatycznym kocurze, rozkochanym w czytaniu słowników i innych książek. Humorystyczna treść i urokliwi bohaterowie - wszystko to sprawia, że utwór czyta się szybko i przyjemnie. Kolorowe ilustrację i ładna oprawa dodatkowo zachęcają do sięgnięcia po lekturę. Książka  ciekawa i pogodna. Nam się podobała. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

gdy tu dotrzesz21 września, w sobotę o godz. 12.00 spotkali się klubowicze DKK. Do dyskusji przygotowali powieść Gdy tu dotrzesz Stead Rebecci. W spotkaniu uczestniczyło pięć osób.

Na początku klubowicze powspominali wakacyjne przygody i podróże po Europie oraz Ameryce. Podzielili się wrażeniami, doznaniami oraz obyczajami kultur innych państw. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy.

Po wspomnieniach przystąpiliśmy do dyskusji. Od razu klubowicze stwierdzili, że książka była dla nich doskonałą odskocznią i wzbudziła w nich refleksję na temat przyjaźni i jej ogromnej odpowiedzialności. Jedynie Kacpra rozczarowała, przeczytał ją, ale stwierdził, że "szału nie ma".

Kacper stwierdził, że przyjaźń to ogromne szczęście, cudownie mieć obok siebie kogoś bliskiego, komu można zaufać i powierzyć swoje tajemnice.

Poruszyliśmy temat retrospekcji, przechodzenia w inny wymiar czasu - to temat rzeka. Czy można zmienić swoje życie mając możliwość podróży w przyszłość i czy tego byśmy chcieli?

Ania z Natalką odpowiedziały - zdecydowanie "Nie"!! Nikt nie ma prawa zmieniać kolei swojego losu. Świat jest tak skonstruowany, że wszystko co się w nim dzieje ma jakiś cel – powiedziała Julka.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.