DKKZagan1DKKZagan226 września, w trakcie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, rozmawialiśmy o książce Martina Widmarka Tajemnica zamku. W kolejnej części serii, detektywi Lasse i Maja, wraz z innymi mieszkańcami Valleby, zmierzają do zamku hrabiego Erika von Farsena na degustację ekskluzywnej czekolady. Wszyscy zaproszeni jadą rowerami, bowiem taki był warunek szlachcica. Stary, kamienny zamek otoczony jest fosą. Dojechać do niego można jedynie przez zwodzony most.

Goście zostają przyjęci w stylowej i pięknej komnacie. Służący Floyd częstuje przybyłych czekoladą, a w tym samym czasie hrabia opowiada o jej walorach smakowych, zaznaczając, jak duży wpływ na smak czekolady ma użyte do produkcji kakao. Hrabia jest właścicielem plantacji na wyspie, a w przyszłości planuje założenie kolejnej, dlatego szuka inwestorów pragnących szybko wzbogacić się. Wszyscy zebrani gotowi są zainwestować, tylko Lasse i Maja są zaniepokojeni. Dlaczego czekolada smakuje tak, jak ta z marketu? Dlaczego w zamku ładnie umeblowany jest tylko jeden pokój? Młodzi detektywi muszą to wyjaśnić. Co odkryją?

Kolej na naszą opinię. Książka ładna i dobrze napisana, jak wszystkie pozostałe z tej serii. Ciekawa i wartka akcja powoduje, że czyta się ją z dużą przyjemnością. Jak zawsze u Widmarka sympatyczni bohaterowie oraz trzymająca w napięciu zagadka do rozwiązania. Kolejne zalety to ciekawe i kolorowe ilustracje oraz estetyczna i ładna okładka. Nam się podobała. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

DKK ŻaganW czwartek, 29 września 2019 r. na spotkaniu DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu omawiałyśmy powieść niemieckiej  pisarki, Mechtildy Borrmann, Druga połowa nadziei, która została nominowana do renomowanej niemieckiej nagrody im. Friedricha Glausera w 2015 roku.

Książka porusza bardzo ważny i wciąż aktualny temat handlu młodymi kobietami, które z Ukrainy wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu lepszej pracy i godnych zarobków, pełne wiary w lepsze jutro. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie odbiegająca od ich zamierzeń. W obcym kraju daleko od rodziny zdane są tylko na siebie i wówczas zaczyna się prawdziwy dramat tych osób. Gwałty, przemoc, narkotyki, przymusowa prostytucja jest na porządku dziennym. Kiedy główna bohaterka powieści wraz z koleżanką znika bez śladu, ich rodziny przeżywają ogromny dramat, aby zagłuszyć rozpacz, jedna z matek pisze pamiętnik, w którym opowiada o swojej młodości, mężu, synu i szczęśliwym życiu do czasu… kiedy następuje jedna z najbardziej niebezpiecznych katastrof w Europie, wybuch w elektrowni w Czarnobylu, który przez władze nie był postrzegany jako tragedia  ludzi tam żyjących, ale fakt starannie przez nich ukrywany przed całym światem.

- Elżbieta Buganik

Książka Ściśle tajne Pawła Beręsewicza skierowana jest do dzieci, a porusza temat bardzo trudny, a zarazem niezwykle ważny, jak śmierć bliskich i ich odejście.

Pradziadek chłopca bardzo często wspominał babcię, którą prawnuczek nie poznał. Regularnie, 1 listopada, odwiedzali jej grób na cmentarzu. W ubiegłym roku, w Dzień Wszystkich Świętych, dziadek był już bardzo słaby i nie mógł chodzić. Postanowił wysłać na cmentarz chłopca, swojego najdzielniejszego agenta, któremu powierzył bardzo ważne zadanie. Wzorem Kapitana Klossa, miał odebrać tajny meldunek.  Rok później pradziadek już nie żył. Czy również prześle prawnukowi supertajny meldunek z nieba?

Paweł Beręsewicz poruszył w swoim opowiadaniu temat trudny. Śmierć, zwłaszcza kiedy trzeba o niej opowiedzieć dzieciom. Udało mu się znakomicie, stworzył utwór pogodny z domieszką humoru, ale też ciepły i subtelny.  Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, ma ciekawą treść oraz ładne, kolorowe ilustracje. 

DKK Żagan1

 DKK Żagan2

DKK MŻaganKlubowicze DKK spotkali się w Bibliotece 16 listopada o godz. 12.00. Do dyskusji przygotowali powieść "Chmury z keczupu" Annabel Pitcher. W spotkaniu uczestniczyły trzy osoby.
Już na wstępie stwierdziły, że książka ich mile zaskoczyła i z przyjemnością ją przeczytały.

Natalka powiedziała, że Zoe to postać realistyczna, której postępowanie czy było słuszne - czytelnik sam może ocenić.

Autorka ukazała wszystko co powinna zawierać dobra powieść – dodała Ania.

Oczywiście bunt, pierwsza miłość, intryga to atuty książki – wtrącił Michał. Powieść napisana jest świetnym stylem no i ta tajemnica – dodała Natalka.
Większość ludzi w głębi duszy ukrywa swoje tajemnice, czasami pragnie je zdradzić komuś zaufanemu - kontynuowała Natalka.

Chmury z keczupu to ciekawa powieść, która potrafi dać trochę do myślenia. Ukazuje jak działa poczucie winy, ale i lęk, który często paraliżuje. W tej książce każdy znajdzie wszystko, zarówno nowe początki, jak i nadzieję na lepsze jutro.
Książkę ciężko sklasyfikować gatunkowo. Z jednej strony to kryminał skierowany do młodszych, do samego końca nie możemy być stuprocentowo pewni, kto ze znajomych dziewczyny poniósł śmierć, z drugiej – lekki thriller, gdyż lekturze towarzyszy nieustanne napięcie związane z tajemnicą Zoe. Z trzeciej, to po prostu powieść dla młodzieży z mocno zarysowanym wątkiem miłosnym. Pomimo pomieszania gatunków, wszystkie wątki zgrabnie się ze sobą splatają tworząc spójną i ciekawą opowieść.

- Koordynator DKK w Żaganiu, Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.