DKK Zagan maleNa czerwcowym, ostatnim już spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu przed wakacjami (25.06.2020r.), postanowiłyśmy sięgnąć po klasykę literatury rosyjskiej, opowiadania Antoniego Czechowa, nowelisty i dramatopisarza, znawcy dusz ludzkich. W swoich krótkich opowiadaniach zawarł całą złożoność ludzkiej natury, jej ułomność, niedoskonałość, wady, przywary, słabostki. Każdą z postaci analizuje pod kątem psychologii z dużą dozą ironii, sarkazmu i inteligentnego humoru. W opowiadaniach bardzo trafnie rozszyfrowuje wady systemu obowiązujące w carskiej Rosji, podejście do przeciętnego zwykłego obywatela. Jego bohaterowie to ludzie zniszczeni ciężką pracą, żyjący w nędzy i ciemnocie. Autor poprzez pryzmat życia swoich bohaterów, porusza na kartach swej powieści wiele spraw społecznych oddających klimat ówczesnej Rosji. Możemy w nich odnaleźć także wiele przykładów pozytywnych i negatywnych w relacjach międzyludzkich.
Opowiadania Antoniego Czechowa wzbudziły we wszystkich paniach wiele wspomnień z lat szkolnych, kiedy jego Trzy Siostry były obowiązkową lekturą w szkole średniej, wówczas żadna z Pań nie przypuszczała, że ponownie będzie musiała w Dyskusyjnym Klubie Książki zmierzyć się z jego twórczością. Na koniec spotkania stwierdziłyśmy zgodnie, że opowiadania Czechowa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach jak najbardziej zasługują ze względu na swoją uniwersalność i ponadczasowość na jak najszersze grono odbiorców. Drodzy miłośnicy książek z całego serca polecamy. Sięgnijcie do tej literatury, a odkryjecie wiele, jakże wciąż aktualnych spraw dominujących w naszym życiu.

Elżbieta Buganik

25 października 2020 młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Żaganiu spotkał się online, aby podyskutować o książce "Indeks szczęścia Jupiter Lemon", Julie Israel.

Link do wideo ze Spotkania DKK online

Po długiej przerwie, w czasie której filia biblioteczna była nieczynna, w końcu udało nam się spotkać w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i porozmawiać o książce Ewy Nowak Jezioro łabędzie. 20 października, na krótko i w wąskim gronie uczestników, z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego związanego z pandemią Covid-19, zgłębiałyśmy tajniki powstania słynnego baletu Jezioro łabędzie. 

Opowieść, którą przedstawiła w swojej książce Ewa Nowak, rozpoczyna się w Moskwie w 1875 roku. Rosyjski kompozytor, Piotr Czajkowski, otrzymuje propozycję skomponowania muzyki do baletu. Po wielu próbach, mistrz tworzy przepiękną muzykę, cóż z tego, kiedy choreografia baletu jest kiepska, a premiera w 1877 roku okazuje się kompletną klapą. Mijają lata, umiera Piotr Czajkowski. W hołdzie wybitnemu muzykowi, Marius Petipa, wspólnie z Lwem Iwanowem, wystawia w Petersburgu najpiękniejszy fragment baletu, w którym zaklęta w ptaka Odetta tańczy nad jeziorem. Jest rok 1895 w Teatrze Maryjskim trwa prapremiera całego baletu Jezioro łabędzie, kiedy kurtyna opada, nie ulega wątpliwości, że Czajkowski stworzył muzykę wszech czasów.
Tyle o treści książki, czas na naszą opinię. Historia, którą opowiedziała w swojej książce autorka oparta jest na faktach. Przeczytałyśmy ją z dużym zainteresowaniem, bardzo nam się podoba. Ładna i ciekawa fabuła, która w prosty sposób przybliża kulisy powstania słynnego baletu. To kolejna opowieść, która bawi i uczy. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

 

Opinia o ,,Jeziorze łabędzim'' Ewy Nowak

Opowieść, którą przedstawiła w swojej książce Ewa Nowak, rozpoczyna się w Moskwie w 1875 roku. Rosyjski kompozytor, Piotr Czajkowski otrzymuje propozycję skomponowania muzyki do baletu. Po wielu próbach, mistrz tworzy przepiękną muzykę, cóż z tego, kiedy choreografia baletu jest kiepska, a premiera w 1877 roku okazuje się kompletną klapą. Mijają lata, umiera Piotr Czajkowski. W hołdzie wybitnemu muzykowi, Marius Petipa, wspólnie z Lwem Iwanowem, wystawia w Petersburgu najpiękniejszy fragment baletu, w którym zaklęta w ptaka Odetta tańczy nad jeziorem. Jest rok 1895 w Teatrze Maryjskim trwa prapremiera całego baletu Jezioro łabędzie, kiedy kurtyna opada już wiadomo, że Czajkowski stworzył muzykę wszech czasów.
Historia, którą opowiedziała w swojej książce autorka oparta jest na faktach historycznych. Ładna i ciekawa fabuła w prosty sposób przybliża kulisy powstania słynnego baletu. To kolejna opowieść dla dzieci, która bawi i uczy.


Grażyna Lichwiarz

P1012001

P1012011Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci odbyło się 22 października, a w jego trakcie rozmawialiśmy o książce Ewy Nowak, ,,Bitwa Warszawska 1920 roku''.

W styczniowy dzień, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Zosia spotyka naczelnika państwa, Józefa Piłsudskiego. Wkrótce potem Armia Czerwona wkracza na tereny Polski i rozpoczyna się wojna. Starszy brat Zosi, Antoni, który zgłosił się do obrony kraju, zostaje wcielony do Armii Ochotniczej. Żołnierze Armii Czerwonej niszcząc i paląc zdobywają kolejne tereny naszego kraju. Niebawem Stalin rozkazuje uderzyć na Warszawę. Piłsudski wie, że Polacy są zbyt słabi na obronę stolicy, dlatego decyduje się przeprowadzić atak. Również Zosia, po krótkim szkoleniu, składa żołnierską przysięgę. Nasi ochotnicy są słabo wyszkoleni i jeszcze gorzej uzbrojeni, mimo to plan Piłsudskiego okazuje się genialny. Armia Czerwona mimo dobrego uzbrojenia i liczebnej przewagi ponosi sromotną klęskę.
Kolejna mądra i ciekawa książka z serii Czytam sobie, którą omawialiśmy w klubie. Autorka poruszyła w swoim utworze temat wojny. To bardzo trudny temat, zwłaszcza kiedy trzeba o nim opowiadać dzieciom. Udało jej się stworzyć obraz wojny w sposób ostrożny, wyważony i odpowiedni do wieku młodego czytelnika. Świetna lekcja historii. Interesująca fabuła i wartka akcja, prosty tekst drukowany dużymi literami oraz ładne ilustracje to z pewnością atuty dobrej książki. Nam się podobała. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

Opinia - ,,Bitwa Warszawska 1920 roku'' Ewy Nowak

Armia Czerwona wkracza na tereny Polski i rozpoczyna się wojna. Starszy brat Zosi, Antoni, który zgłosił się do obrony kraju, zostaje wcielony do Armii Ochotniczej. Żołnierze Armii Czerwonej niszcząc i paląc zdobywają kolejne tereny naszego kraju. Niebawem Stalin rozkazuje uderzyć na Warszawę. Piłsudski wie, że Polacy są zbyt słabi na obronę stolicy, dlatego decyduje się przeprowadzić atak. Również Zosia, po krótkim szkoleniu, składa żołnierską przysięgę. Nasi ochotnicy są słabo wyszkoleni i jeszcze gorzej uzbrojeni, mimo to plan Piłsudskiego okazuje się genialny. Armia Czerwona, mimo dobrego uzbrojenia i liczebnej przewagi, ponosi sromotną klęskę.
Kolejna mądra i ciekawa książka z serii Czytam sobie. Autorka poruszyła w swoim utworze temat wojny. To bardzo trudny temat, zwłaszcza kiedy trzeba o nim opowiadać dzieciom. Udało jej się stworzyć obraz wojny w sposób ostrożny, wyważony i odpowiedni do wieku młodego czytelnika. Świetna lekcja historii. Interesująca fabuła i wartka akcja, prosty tekst drukowany dużymi literami oraz ładne ilustracje to z pewnością atuty dobrej książki.
Grażyna Lichwiarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.