W dniu 23 marca 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczami DKK. Dyskusja dotyczyła odbioru książki Król złodziei autorstwa Corneli Funke. Głównymi bohaterami są dwaj bracia - Prospera i Bo, którzy po śmierci matki, w obawie przed rozdzieleniem, decydują się na ucieczkę z domu.
Powieść ta to nie tylko fikcja literacka, można w niej odnaleźć zdarzenia przytrafiające się w życiu codziennym. Ile jest przypadków, kiedy rodzeństwa, aby nie zostać rozdzielonymi po śmierci matki, czy obojga rodziców znikają. Trafiają do środowiska przestępczego, zajmują się kradzieżą, żyją w trudnych warunkach. Jednak ciężkie warunki bytowe nie załamują ich. Wspólnie troszczą się o siebie, wytwarza się między nimi więź, która ich łączy a nie dzieli.
Klubowicze stwierdzili, że przeżycia młodych uciekinierów to temat na nie jedną powieść. Książka wszystkim się podobała, polecają ją zwłaszcza młodym czytelnikom.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

425 426 

27 kwietnia 2011 r. o godz. 15.30 odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami DKK.
Młodzież wybrała do dyskusji książkę Isabelle Merlin Trzy życzenia. Akcja powieści dzieje się w klimacie fantastyczno – kryminalnym, a trzy życzenia, które wypowiada główna bohaterka wywołują w jej życiu duże zawirowania.
Uczestnicy spotkania rozważali jak każdy zachowałby się, gdyby od losu otrzymał możliwość zrealizowania swoich trzech życzeń, marzeń. Oczywiście rozpoczęło się fantazjowanie i zabawa w gdybanie.
Grzegorz zaraz poprosiłby o to, żeby stać się dorosłym i menadżerem dużej firmy oraz właścicielem pięknego domu z ogrodem. Karolina natomiast chciałaby cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by móc zobaczyć swoją babcię i powiedzieć jej jak bardzo ją kocha.
Konkluzją dyskusji było jednak to, że dominującą rolę odgrywają dobra materialne, a we współczesnym świecie nawet młodzi ludzie to zauważają.
Powieść żagańskiej młodzieży trafiła w zainteresowanie i wywołała w nich refleksję na temat współczesnego świata. Stwierdzili, że mimo iż pierwsze rozdziały były nieciekawe, to im więcej przeczytanych tym bardziej nie mogli oderwać się od książki.
Polecają ją każdemu młodemu czytelnikowi jako lekturę łatwą, przyjemną w czytaniu i pobudzającą wyobraźnię.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

 423 424

31 maja o godz. 16.00, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece w Żaganiu odbyło się kolejne spotkanie z członkami DKK.
Do dyskusji klubowicze wybrali książkę Liliany Fabisińskiej Amor z ulicy Rozkosznej. Akcja powieści dzieje się w typowej polskiej rodzinie. Któż z nas nie jest roztargniony?
A rodzice głównego bohatera właśnie takimi są. Uczestnicy stwierdzili, że ich rodzice podobnie się zachowują. Dawid swoją mamę określił jako „zakręconą”, ciągle czegoś szukającą. Ale nie to jest najważniejsze - z wypowiedzi wynika, że tylko przyjaźń jest najcenniejsza.
Główny bohater zaprzyjaźnił się ze smokiem, czemu nie?! Każdy pragnie mieć przy sobie kogoś bliskiego, zaufanego, na kogo może liczyć. Bez przyjaźni trudno żyć, warto mieć przy sobie kogoś, komu można powierzyć swoje tajemnice i sekrety.
Książka wszystkim się podobała, pomimo tego, że bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec. Młodzież poleca ją każdemu, nieważny jest wiek, liczy się akcja, klimat oraz dreszczyk emocji.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

421 422 

W dniu 27 czerwca 2011 r. o godz. 15.00 odbyło się ostatnie, przedwakacyjne, spotkanie z klubowiczami DKK.
Dyskusja dotyczyła książki Sarah Mlynowski „Ropuchy i randki”. Ponieważ w powieści występują wątki czarów i magii, rozmawialiśmy na temat: „Jakby postąpili nasi klubowicze, gdyby otrzymali moc czynienia czarów”. I tak np. Oliwia użyłaby swej mocy, aby stworzyć enklawy dla bezdomnych dzieci, w których znalazłyby miłość, szczęście i nigdy nie zaznały głodu. Ola natomiast, podobnie jak główna bohaterka Miri, chciałaby ratować świat przed wojną, degradacją środowiska i innymi współczesnymi zagrożeniami. Stwierdziliśmy na koniec, że nikt z klubowiczów, gdyby miał kiedyś zostać obdarowany tą szczególna cechą, swego daru nie wykorzystałby w złych zamiarach.
Książka naszym klubowiczom, przypadła do gustu. Polecają ją wszystkim, jako lekką i przyjemną lekturę na czas wakacji.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

419 420 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.