W dniu 28 października o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki.
Do dyskusji wybrana została powieść napisana na wątkach autobiograficznych przez nastolatkę Judith Fathallah Chuda. Jest to wstrząsająca historia opisująca walkę młodej bohaterki z chorobą jaką jest anoreksja.
Do rozprzestrzeniania tej choroby w dużym stopniu przyczyniają się media, które promują nieustannie model kobiety o wychudzonej sylwetce. Również środowisko szkolne często nie akceptuje osób, które swoim wyglądem odbiegają od narzuconych ideałów. Klubowiczki stwierdziły, że w ich najbliższym otoczeniu znajdują się koleżanki, które pomimo szczupłej sylwetki uważają się za grube. Do momentu, kiedy nie zmieni się ideał piękna dostrzegany tylko w sylwetkach o rozmiarze XS (34), tak każdego dnia na świecie zagrożone będzie życie młodej osoby.
Uczestniczki DKK polecają powieść każdemu ponieważ jest ona przestrogą by nie wpaść w sidła choroby jaką jest anoreksja, uczy bycia silnym psychicznie oraz pomaga zrozumieć wszystkie słabości tej choroby XXI wieku.

 

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

 417 418

W dniu 25 listopada o godz. 17.00 odbyło się kolejne spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki. Do dyskusji wybrana została wybrana powieść Krzysztofa Petka Gra w trzy karty.

 

 

Akcję książki klubowiczki porównały do pędzącego pociągu. Na początku czytania pojawia się ogromne zainteresowanie treścią, jednak dalej następuje spowolnienie akcji.
Głównych bohaterów autor wyszukuje z marginesów społecznych, którzy poprzez swoje działania niosą pomoc innym. Tym samym zmieniają całkowicie swoje postępowanie i postrzeganie wokół siebie życzliwych ludzi. Świat nie musi dzielić się na tych dobrych i złych, ma to związek z miejscem w którym się znajdują. Wystarczy tylko pojawić się w odpowiednim czasie, spotkać życzliwych sobie ludzi a z pewnością każdy może stać się lepszy.
Recenzja załączona do sprawozdania nie została przeze mnie zmieniona, poprawiłam tylko interpunkcję. Myślę, że jest tak oryginalna, że załączam ją w całości. Uważam, że zachęci do przeczytania powieści nawet tych czytelników, u których tego typu tematyka nie wzbudza zainteresowania.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

 415 416

414Dnia 30 XII 2011 r. o godz. 16.00 odbyło się ostatnie w starym roku spotkanie z klubowiczami DKK. Do dyskusji wybrana została powieść Krystyny Januszewskiej Dolina Motyli. Postać głównej bohaterki wśród klubowiczek wzbudziła sympatię. Były pod wrażeniem jak potrafi funkcjonować pomimo przeżytej traumy. Niejeden dorosły będąc na jej miejscu miałby trudności
z codziennym funkcjonowaniem. Zresztą widać to po zachowaniu jej mamy, która po śmierci męża całkowicie się załamała. Wszystkie troski i zmartwienia topiła w alkoholu. Joasia musiała stać się
z nastolatki osobą dorosłą, przejąć obowiązki domowe by móc utrzymać rodzinę razem.
Powieść kończy się pomyślnie, dzięki pomocy przyjaciół. Rodzina głównej bohaterki powraca do normalnego życia. Na zakończenie dyskusji dziewczynki stwierdziły, że aby móc pokonać wszelkie problemy w życiu musi być ktoś bliski, kto poda pomocną dłoń. Dlatego ważne jest abyśmy zawsze byli otoczeni przyjaciółmi, którzy w trudnych chwilach są przy nas i nas wspierają.

 

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska
413W dniu 28 stycznia 2012 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z klubowiczami DKK. Do dyskusji przygotowana została powieść Ewy Barańskiej Kamila.
Akcja powieści dotyczy młodzieży licealnej. Uczniowie dobrego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać, teoretycznie tworzą wspólnotę ale nie potrafią się zintegrować. Są w niej indywidualności, ale też szare myszki. Jedną z nich jest tytułowa Kamila. Dziewczyna nosi w sobie tajemnicę, której klasa woli nie zauważać. Zawsze na uboczu, wciąż sama i nierozumiana. W momencie gdy dochodzi do tragedii, gdy Kamila popełnia samobójstwo, dopiero wtedy wszyscy zaczynają się zastanawiać, dlaczego do tego doszło.
Klubowiczki stwierdziły, że książka to nie tylko powieść ale nasze życie. Codziennie w mediach zamieszczane są informacje o śmierci samobójczej wśród polskich nastolatek. Czy tak musi być?, Jaka jest tego przyczyna?, Co należy zrobić? Są to pytania na które wciąż szukamy odpowiedzi.
Książka jest doskonale napisana, trudno się od niej oderwać. Klubowiczki Ola i Kamila polecają ją wszystkim zarówno młodzieży, rodzicom jak i wychowawcom. Natomiast recenzentka Emilka zaznacza, że powieść jest idealna ale dla wielbicieli powieści psychologicznych.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.