412W piątek, 24 lutego o godz. 15.00, odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. Do dyskusji przygotowana została książka Nelson Jandy Niebo jest wszędzie.
Na początku spotkania pierwsze jakie padły słowa to: „Powieść jest wspaniała! Niesamowita! Trudno się od niej oderwać!”. Autorka w swojej powieści bardzo realistycznie ukazała żal i ogromny wstrząs głównej bohaterki po śmierci starszej siostry. Kiedy nagle odchodzi ktoś bardzo bliski, zwłaszcza tak młody, pojawia się pustka i dręczące pytanie, dlaczego tak się stało? Dlaczego muszę tak cierpieć? Jednak życie niesie nam wiele niespodzianek. Tak było z główną bohaterką, która bardzo zbliżyła się do chłopca zmarłej siostry. Na miejscu pustki pojawiła się miłość a z nią mniejszy ból. To dzięki miłości bohaterka powróciła do świata żywych, a w chłopcu zmarłej siostry odnalazła pewną jej cząstkę.
Książka jest bardzo realna, temat śmierci oraz to co czujemy jest interesująco przedstawiony. Bohaterowie są prawdziwi, czytanie to sama przyjemność. Powieść łączy ze sobą smutek, refleksję, ciepło i mądrość. Można ją polecić wszystkim niezależnie od wieku. Każdy kto ją przeczyta na długo zachowa w pamięci i w sercu.


Koordynator DKK w Żaganiu
Alicja Ptasińska
411Jak ten czas leci, zdawałoby się, że wczoraj omawiana była książka Nelson Jandy Niebo jest wszędzie a tu już kolejne spotkanie i dyskusja nad powieścią hiszpańskiego pisarza Jordii Sierra i Fabrii Truskawkowe pola.
Książka na dziewczynkach wywarła duże wrażenie. Jest ona dokładnym odzwierciedleniem tego co dzieje się w środowisku młodzieży. Alkohol, narkotyki bez których w przekonaniu młodego pokolenia nie ma dobrej zabawy. W powieści przewija się również wątek bulimii, modę na szczupłą sylwetkę. Panuje pogląd, że tylko osoby szczupłe najczęściej są akceptowane przez otoczenie.
Akcja powieści obejmuje wydarzenia dziejące się podczas jednego weekendu, w czasie którego wydarzyło się tak wiele nieszczęść i ludzkich tragedii.
Dyskusja przebiegła bardzo żywiołowo, zwłaszcza, że dotyczyła problemów jakie dzieją się każdego dnia. Aby osłodzić wspólnie spędzone chwile na stole zagościły ciasteczka.
W spotkaniu nie mogły uczestniczyć dwie klubowiczki, ale cieszymy się ponieważ do Klubu dołączyły dwie nowe dziewczynki Kamila i Natalia.
Następne spotkanie 18 kwietnia 2012 r. o godz. 16.30. Zainteresowanych dobrą literaturą młodzieżową zapraszamy do odwiedzenia Klubu.


Koordynator DKK
Alicja Ptasińska
410Przy ciasteczkach oraz gorącej herbatce odbyło się kwietniowe spotkanie z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki.
Iza buntowniczka Marty Fox, to powieść nad którą w sympatycznym gronie toczyła się dyskusja. Pragnę zaznaczyć, że była bardzo spontaniczna, klubowiczki jedna przez drugą dzieliły się swoimi odczuciami i wrażeniami. Atmosfera była niesamowita ponieważ tematy poruszane w książce są tak bliskie nastolatkom i ich dążeniom do perfekcji zarówno w wyglądzie jak również w uzyskaniu popularności, zaistnieniu w masowej wyobraźni.
W przypadku głównej bohaterki tak właśnie się dzieje. Mama Izy za wszelką cenę dąży do tego aby jej niespełnione ambicje zrealizowała własna córka. Pragnie aby Iza została modelką, nie licząc się przy tym z jej opinią, kosztem krzywdzenia dziecka. Ceną wygórowanych ambicji matki jest anemia córki.
Powieść ukazuje nam gorzką prawdę o niezrealizowanych marzeniach dorosłych i osiąganie „sukcesu” za wszelką cenę. Każdy rodzic powinien ją przeczytać, będzie to dla nich ostrzeżenie i nauka na przyszłość. Nie możemy zmuszać swoich dzieci wbrew ich woli aby zrealizowały nasze niespełnione marzenia.
Na kolejne spotkanie zapraszamy w dniu 16 maja 2012 r. do dyskusji wybrana została książka Barbary Gawryluk Moje Bullerbyn.

Koordynator DKK w Żaganiu
Alicja Ptasińska
W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, Do Biblioteki w Żaganiu zawitał w dniu 8 maja 2012 r. pełen ciepła, pogody ducha, humoru, pisarz Marcin Pałasz.
Od samego początku wzbudził sympatię wśród dzieci i ich opiekunów. Spod ręki pisarza wyszło wiele zabawnych powieści, których bohaterowie doświadczają masę zabawnych przygód. Jak sam autor twierdzi pomysły na tematy książek podsuwa mu obserwacja środowiska. Między innymi takim przykładem jest książka Historia Złotego Promyczka. Pisarz będąc w sklepie usłyszał płacz dziecka, dzień był pochmurny, w pewnym momencie rozeszły się chmury, na niebie pojawiło się słońce kierując swoje promienie bezpośrednio na dziecko, które uśmiechnęło się i zaczęło zabawę z promyczkiem.
Autor bardzo dużo mówił o swoim życiu prywatnym, zainteresowaniach. Wszystkie informacje przekazywał z dużym poczuciem humoru. Gość pokazał, że w każdej dorosłej osobie znajduje się dusza dziecka ale nie każdy chętnie do tego się przyznaje. Podczas spotkania pisarz zachęcał do czytania książek, bo poprzez słowo pisane kształtuje się nasza wrażliwość i wyobraźnia.
Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci dzieci, opiekunów jak i bibliotekarzy. Natomiast książka po którą dzieci sięgają i będą sięgać, zawsze będzie im przypominać skromnego ale pełnego optymizmu i pogody ducha pisarza.

   406 407 408 409

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.