398Piątek, 26 października, za oknem piękna polska jesień. Do okien zaglądają promyki słońca, rozświetlające uśmiechnięte twarze uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze, przybyli na spotkanie by móc podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej powieści Krystyny Siesickiej Jezioro osobliwości. A było ich sporo! Książka uczestnikom bardzo się podobała z ogromnym entuzjazmem opowiadali o rywalizacji o względy głównej bohaterki Marty, pomiędzy Michałem i Patrykiem. Młodzieńcza miłość, westchnienia, rywalizacja, każda z dziewcząt o tym marzy. Jednak głównym wątkiem powieści było pojawienie się w życiu matki Marty nowego partnera, a z nim zakłócony do tej pory panujący ład i porządek. Żeby było jeszcze ciekawiej, jeden z adoratorów Marty, Michał staje się jej przyrodnim bratem.
Powieść klubowiczom bardzo się podobała, Emilka stwierdziła, że ledwo zaczęła czytać a to już był koniec. Książka jest fascynująca, czyta się ją z zapartym tchem. Polecają ją zarówno młodemu jak i dorosłemu odbiorcy. A mnie cieszy fakt, że powieści Krystyny Siesickiej z czasów mojej młodości do tej pory fascynują młode pokolenie.
Kolejne spotkanie 30 października o godz. 16.00, dyskusja dotyczyć będzie książki Haliny Snopkiewicz Tabliczka marzenia.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska
Na kolejnym spotkaniu, 30 listopada 2012 r. uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mieli nie lada orzech do zgryzienia. Dyskutowali nad powieścią Haliny Snopkiewicz Tabliczka marzenia. Akcja książki dzieje się w latach 60. XX wieku, tematyka dotyczy problemu rozwoju psychologicznego młodzieży minionych lat. Z dyskusji wynikła pewna istotna rzecz, pomimo podobnych problemów dawnego pokolenia ze współczesnym, pewne rzeczy są niezrozumiałe (dotyczy to zwłaszcza języka). Jedyne na co zwrócili uwagę klubowicze i im się spodobało, to rys historyczny. Powieść którą fascynowały się nastolatki XX wieku, nie wzbudziła zainteresowania ich rówieśniczek z XXI wieku. Główne zarzuty to brak akcji, choć Emilka stwierdziła, że jest to powieść lekka i gdy zagłębiła się w lekturę nie zauważyła kiedy skończyła czytać.
Lektury do Dyskusyjnego Klubu Książki są dobierane, by móc pokazać dorobek przekrojowy twórczości polskich autorów.
Następne spotkanie 20 grudnia 2012 r. o godz. 16.30. Dyskusja dotyczyć będzie powieści Krystyny Boglar Brent.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

396 397 
395Jak ten czas szybko płynie. Nie tak dawno był początek roku, a to już grudzień a z nim koniec 2012 r. W ten grudniowy wieczór o godz. 16.30 odbyło się spotkanie z klubowiczami DKK. Przy gorącej herbatce i smacznych ciasteczkach dyskutowaliśmy nad powieścią Krystyny Boglar Brent.
Bohaterem powieści jest Paweł pozostawiony przez rodziców, którzy wyjechali na urlop do Hiszpanii i już tam pozostali. Chłopcem zaopiekowała się babcia, której ciężko było zrozumieć problemy dorastającego nastolatka. Dorośli bardzo często podejmując życiowe decyzje zapominają o swoich dzieciach. Wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy za granicę, pozostawiając je pod opieką kogoś z członków rodziny.
Z obserwacji młodzieży pozostawionej przez rodziców można powiedzieć, że ich zachowanie podobne jest do głównego bohatera. Tęsknota, bunt, zazdrość są powodem ucieczek z domu, łamania prawa. Czy tak musi być? – padło pytanie, na które wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli – Nie!!!
Powieść zyskała dobrą opinię wśród klubowiczów, polecają ją również osobom dorosłym, zwłaszcza rodzicom planującym wyjazd za granicę. Dzięki tej lekturze spojrzą inaczej na swoje dzieci, i zwrócą uwagę nie tylko na ich potrzeby materialne ale także na emocjonalne. Rodzina powinna być w komplecie.
Z powodu choroby na spotkaniu zabrakło Karoliny, Oli, Kamili oraz Daniela. Życzymy im szybkiego powrotu do zdrowia. Pojawił się wolny słuchacz Krzysztof Mikołajczak, który z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusji, zapewne w następnym spotkaniu również weźmie udział.
Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 31 stycznia 2013 roku wybrana została powieść Townesenda S. Bolesne dojrzewanie Adriana Molea.
W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień inauguracji Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w MBP w Żaganiu. Na pierwsze spotkanie szłam z wielką tremą. Moją niepewność potęgował fakt, że nie mam doświadczenia w prowadzeniu jakichkolwiek spotkań związanych z dyskusją na temat książek. Sama swoją opinię na temat tego co czytam zamykam zwykle w kilku zdaniach. Moje obawy okazały się nieuzasadnione. Już po pierwszych słowach wstępu dotyczącego działania Klubu, panie wystąpiły z propozycją wygospodarowania czasu na dyskusje nieco odbiegające od omawianej w danym momencie lektury. Domagały się rozmów również o innych książkach, które czytają, na co chętnie przystałam. Mój pomysł przeczytania, jeszcze przed tym spotkaniem inauguracyjnym, książki Williama Whartona Spóźnieni kochankowie okazał się trafiony. Klubowiczki z dużym doświadczeniem czytelniczym, swobodnie wyrażały swoje opinie. Wszystkie zgodziłyśmy się, że przedstawione w powieści uczucie dwojga starszych kochanków z całym bogactwem ich miłości, niewinności erotyzmu i pożądania zmusza do myślenia i uczy, że miłość to coś wyjątkowego, coś co może się przydarzyć w każdym wieku, każdej z nas, na co warto czekać choćby każdego dnia, a nawet jeszcze jeden dzień dłużej. Niestety, czas szybko mija… uzgodniłyśmy wspólnie co chciałybyśmy przeczytać na następne spotkanie i trzeba było kończyć. Wszystkie zdeklarowane członkinie założycielki DKK dla dorosłych w Żaganiu wyszły zadowolone, że mogą i mają gdzie podyskutować o książkach, a ja cieszyłam się, że poszło tak gładko, tak swobodnie. A, że czasu brakło? To akurat nie problem. Gorzej, gdyby wydawało się, że jest go za dużo. W ferworze podniecenia i ożywionych dyskusji zapomniałam o udokumentowaniu pierwszego spotkania pamiątkowym zdjęciem. To nic. Ważne, że będą następne 


Koordynator Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w MBP w Żaganiu – Urszula Sitarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.