380Na kolejnym, już majowym spotkaniu w Dyskusyjnym Klubie Książki dyskutowano nad powieścią Randy Ghazy Może dziś nikogo nie zabiję. Dla klubowiczów powieść była swoistą nauką na temat życia muzułmanów. Co prawda główna bohaterka, Jasmina, zmaga się z przynależnością do swoich korzeni, buntuje się, nie przestrzega praw i obyczajów muzułmanów. Nie wyróżnia się niczym od swoich europejskich rówieśników. Nosi krótkie spódniczki, buty na wysokich obcasach. Przeżywa podobne problemy jak większość młodzieży. Jednak w głębi duszy czuje się muzułmanką i broni wiary oraz ich sposobu postępowania. Uważa, że każdy powinien uszanować wolę i przekonania drugiego człowieka. Większość osób żyje zgodnie z ich religią, ale zdarzają się fanatycy, którzy dla korzyści finansowych gotowi są poświecić swoje życie kosztem niewinnych istnień.
Powieść jest lekka z przyjemnością się ją czyta. Godna polecenia dla dziewcząt w wieku od 15 – 20 lat. Oczywiście jeżeli któryś z chłopców miałby ochotę sięgnąć po tę książkę, może spróbować. W końcu w naszym klubie jest jeden rodzynek Daniel, któremu książka się spodobała.

Koordynator DKK w Żaganiu
Alicja Ptasińska

 
381Jak ten czas szybko płynie, nie tak dawno spotkaliśmy się na pierwszym wrześniowym, powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki a to już czerwiec i ostatnie przedwakacyjne spotkanie. W środę (26 czerwca) o godz. 16.00 klubowicze dyskutowali na temat wirusa HIV, który powoduje rozwijanie się choroby AIDS. Informacje na temat choroby zdobyli z książki Marliese Arold Chcę żyć!
Główną bohaterką jest Nadine, wiekiem zbliżona do klubowiczów, prowadzi aktywny tryb życia, gra w siatkówkę, wzbudza sympatię rówieśników i jest szczęśliwa. W jednej chwili cały świat traci sens, a wszystko z powodu informacji o nieświadomym zarażeniu się wirusem HIV. Każdy z nas może tego doświadczyć, książka jest nauką dla młodych ludzi.
W przypadku gdy na swojej drodze spotkamy osobę chorą, naszym moralnym obowiązkiem jest udzielenie jej wsparcia i podania pomocnej dłoni, nie wolno się izolować.
Zdaniem wszystkich klubowiczów książka jest skierowana do młodzieży, która znajduje się w grupie ryzyka.
Na wszystkich uczestników spotkania czekały atrakcyjne nagrody oraz podziękowania za wspólnie spędzony czas.
Drodzy klubowicze udanych wakacji i wspaniałej pogody życzy
koordynator DKK Alicja Ptasińska
 

382 383


 
Dnia 27 czerwca 2013 roku w Czytelni Ogólnej odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była powieść Jeffreya Eugenidesa Przekleństwa niewinności. Próbowałyśmy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego młodzi ludzie odbierają sobie życie w tak młodym wieku,? Czym się kierują? O czym myślą w takim momencie?. Do końca nie wiemy co spowodowało, że pięć młodych nastolatek po kolei podejmuje próbę samobójczą. Być może w latach siedemdziesiątych w typowej katolickiej amerykańskiej rodzinie nie rozmawiano o trudnych tematach dotyczących chorób psychicznych dotykających najbliższych. Ojciec to nauczyciel matematyki w miejscowym liceum, matka gospodyni domowa, dbającą o wychowanie i szczęście swoich urodziwych córek, które wzbudzają zachwyt okolicznych chłopców. Po traumatycznych wydarzeniach zauroczenie chłopców pogłębia się, zaczynają więc obsesyjnie gromadzić wszystkie przedmioty należące do sióstr, szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania dlaczego…, tym bardziej, że nic nie wskazywało na tak tragiczne wydarzenia. Książka pokazała, jak ważną rolę pełni dom rodzinny w okresie dorastania młodych dziewczyn. Eugenides ukazuje nam rodzinę pozbawioną ciepła, zrozumienia, bezpieczeństwa i zaufania. Klubowiczki jednogłośnie wyraziły swoją opinię, że Przekleństwa niewinności to powieść mroczna, pełna smutku i melancholii, wzbudzająca duże emocje, stwarzająca nastrój zadumy nad ulotnością życia ludzkiego. Wielość niedopowiedzeń pozostawia przeciętnemu czytelnikowi nieograniczoną przestrzeń dla wyobraźni i chyba to miał na myśli autor, który w żaden sposób nie mógł przewidzieć powstania Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym i jego powieść będzie przedmiotem dyskusji.

Elżbieta Buganik
 
384 385
To już maj, czas leci nieubłaganie. Nowy miesiąc, a więc w DKK nowe spotkanie. W czwartek, 23 maja 2013r o godzinie 16:30 spotkałam się z naszymi klubowiczkami, żeby tym razem porozmawiać o monodramie Patricka Sűskinda Kontrabasista. Panie, utwór odebrały jako smutną i gorzką opowieść o człowieku, który czuje się samotny i niespełniony. Swoją pracę postrzega, nie jako pracę muzyka, lecz urzędnika. Uważa, że pełni podrzędną rolę w orkiestrze, więc nie musi się wysilać i dużo ćwiczyć. Zresztą twierdzi też, że kontrabasistą zostaje się z przypadku. Instrument obwinia o wszystkie niepowodzenia w swoim życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym. Monodram napisany jest ładnym i obrazowym językiem, lecz pełno w nim niezrozumiałej terminologii muzycznej.
W trakcie dyskusji porównywałyśmy Kontrabasistę do innych utworów Sűskinda i niektóre panie stwierdziły, że bardziej przypadł im do gustu Gołąb niż omawiany utwór. Chwilę poświęciłyśmy także na omówienie audiobooka, świetnie nagranego, który znajduje się w zbiorach naszej biblioteki i którego szczerze polecamy.

Grażyna Lichwiarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.