Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

powiedz wilkomW dniu 21.05.2016 r. o godz. 12.00 na spotkanie przybyli klubowicze DKK. Omawiana była Powieść Powiedz wilkom, że jestem w domu Carol Rifki Brunt.

Książka wśród klubowiczów nie wywołała zachwytu i na początku ciężko im było rozpocząć dyskusję. Ja ją z przyjemnością przeczytałam dlatego krok po kroku zaczęłam drążyć temat. Rozpoczęliśmy od tego, co to jest AIDS, czy można z tą chorobą żyć i nie zarażać nikogo? Czy należy unikać ludzi chorych? Odpowiedzi były różne. Jedni odpowiadali, że żadnego kontaktu z chorymi, a drudzy nie izolowali by takich osób.

W XX w. było głośno o tej chorobie, panowała panika. Wszyscy się bali, szukano lekarstw. Obecnie jest już inne spojrzenie na AIDS, chorzy ludzie żyją i są wśród nas. Mam nadzieję, ze po tym spotkaniu młodzież, inaczej będzie postrzegać tę chorobę.  

Koordynator DKK

Alicja Ptasińska

balticHistoria, o której rozmawialiśmy podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 26 kwietnia 2016r. wydarzyła się naprawdę. W styczniu 2010 r. na Wiśle zauważono psa dryfującego na krze. Jego dramatyczne losy śledziła cała Polska. Na podstawie tych wydarzeń Barbara Gawryluk napisała książkę dla dzieci zatytułowaną Baltic. Pies, który płynął na krze.

Bohater opowiadania, mały kundelek podczas nocy sylwestrowej, przerażony wybuchami fajerwerków, zrywa się z łańcucha i w panice ucieka przed siebie. Po długiej wędrówce na mrozie, spragniony i przemarznięty dociera do rzeki, gdzie usiłuje napić się wody. Nieszczęśliwie zostaje uwięziony na krze i w ten sposób zaczyna niebezpieczną podróż aż do Bałtyku.

Dziewczęta z Klubu, prywatnie właścicielki czworonogów uwielbiają psy. Historia o Balticu zaciekawiła je, ponieważ akcja książki jest szybka i wartka, a główny bohater bliski sercu. Opowieść, także wzruszyła je, bo pokazuje smutny los niechcianego zwierzaka, który cierpi, boi się, jest głodny i przemarznięty. Na szczęście historia kończy się dobrze, Baltic zostaje uratowany i zyskuje kochanego opiekuna. Po przeczytaniu książki, przychodzą nam na myśl pewne refleksje, że człowiek nie może być obojętny na krzywdę zwierząt, a posiadanie psa to nie zabawa, lecz duża odpowiedzialność. Książka ciekawa, ładnie napisana. Miłej lektury, polecamy!

Grażyna Lichwiarz

pi28 kwietnia 2016r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Życie Pi Yanna Martela. Filozof, podróżnik i pisarz, syn kanadyjskich dyplomatów, poprzez swoją powieść dociera do czytelnika w każdy możliwy sposób.

Niesamowicie wciągająca książka, mówiąca o przetrwaniu, wierze w Boga, a przede wszystkim w samego siebie,  urzekła nas wszystkie. Każda odebrała ją na swój sposób i wszystkie byłyśmy nią zachwycone. Cześć pań przyznała się do płaczu podczas czytania, a część z uśmiechem na ustach wspominała młodego Pi.  Dyskusja trwała niesamowicie długo, za każdym razem dochodziłyśmy do coraz ciekawszych wniosków. Kluczem do całkowitego zrozumienia powieści są jej ostatnie fragmenty, które jak zgodnie przyznałyśmy są istnym majstersztykiem.

                                                                                                       Karolina Skowrońska

IOW dniu 16.04.2016 r., o godz. 12.00 odbyło się spotkanie DKK. Klubowicze do dyskusji przygotowali powieść Wardy M. 5 sekund do IO. Ponieważ książka wzbudziła duże zainteresowanie, dyskusji nie było końca. Młodzież była tak zachwycona powieścią, że wchodziła sobie w słowo. Bohaterami są ich rówieśnicy, których zatrudniają koncerny informatyczne. Młodzież ucieka z domów i zamieszkuje w hotelach opłacanych przez koncerny. Zadaniem uciekinierów jest uczestnictwo w grze Work a Drean. Gracze zarabiają na tym duże pieniądze. Gra jest tak realistyczna, że zanika granica pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym.

Zdaniem klubowiczów opisana sytuacja może wystąpić w świecie realnym. Książkę powinni przeczytać dzieci i ich rodzice, i pomyśleć ile złego może wyrządzić fascynacja grami komputerowymi.

                                                                                                                                                                                                   Alicja Ptasińska

                                                                                                                                                                                            Koordynator DKK w Żaganiu

ostrowicka31 marca 2016r. po raz kolejny odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem rozmowa dotyczyła książki Beaty Ostrowickiej Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku. Autorka przedstawia historię dzieci z Domu Sierot w Warszawie. Opisuje warunki ich życia, zwyczaje i zasady panujące w sierocińcu.

Jak się okazało podczas spotkania, dzieci znały postać Janusza Korczaka i doskonale wiedziały o kim opowiada książka. Stwierdziły, że jest to kolejna wzruszająca, mądra i ciepła   opowieść o człowieku, który kochał i szanował dzieci. Traktował je, jak osoby dorosłe i liczył się z ich potrzebami i uczuciami. Książka wzruszyła i zaciekawiła młodych czytelników. Spodobała się im treść opowieści i piękne kolorowe ilustracje autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej. Polecamy!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.