Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

lozko22 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy zbiór siedmiu opowiadań z książki Łóżko Janusza Leona Wiśniewskiego – polskiego psychologa, filozofa, chemika i fizyka, autora wielu poczytnych książek.
Opowiadania napisane ze smakiem, każde mówiące o cieple, pożądaniu, cierpieniu, tęsknocie, a przede wszystkim o miłości, która jest spoiwem wszystkich tekstów. Pierwsze tytułowe Łóżko , przedstawia nam Annę zakopaną w błękitno – białej pościeli wspominającą pobyt na Seszelach, gdzie starała się zapomnieć o swojej starej miłości, a znalazła nową - przystojnego Łukasza. Kolejne z nich to Ranking miłości, napisane w formie listu doktorantki do wykładowcy, z którym wdała się w romans. W tym krótkim tekście młoda kobieta darzy miłością swojego przystojnego profesora, do momentu, gdy spotyka go w dwuznacznej sytuacji ze swoją sekretarką. Postanawia się zemścić i również go zdradza z jego ojcem. Reszta opowiadań jest bardzo zbliżona do siebie, możemy znaleźć w nich cząstkę samych siebie i życia innych.
Książka przyjęta została przez czytelniczki bardzo dobrze. Przyznały, że same czytały ją w łóżku, pod puchową kołdrą. Janusz Leon Wiśniewski spełnił oczekiwania Pań, które były zachwycone. Każde opowiadanie wniosło całkowicie inne odczucie, ale każde związane z miłością i pożądaniem.

Karolina Skowrońska

kempingW piątek, 23 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tematem do rozmowy było opowiadanie Martina Widmarka Tajemnica kempingu. Jest to trzecia książka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, którą omawiamy w naszym klubie.


W szwedzkim miasteczku Valleby trwa właśnie lato, słońce mocno grzeje i jest piękna pogoda. Nasi bohaterowie, Maja, Lesse i Miranda jadą rowerami na biwak nad jezioro. W czasie drogi udaje im się nazbierać torbę kurek. Po przybyciu na kemping i rozstawieniu namiotu mają zamiar odpocząć i poleniuchować. Niestety na biwaku zdarzają się drobne kradzieże, a sami mieszkańcy kempingu zachowują się co najmniej dziwnie. Znika torba z grzybami, ginie ulubiony nóż pana Berga, a złowione przez właściciela kempingu raki przepadają bez śladu . Do akcji wkraczają młodzi detektywi.
To kolejna książka, którą czyta się z przyjemnością. Posiada wartką, trzymającą w napięciu akcję. Jest pogodna i zawiera humorystyczne zdarzenia. Napisana ładnym, prostym językiem zrozumiałym dla dziecka. Historia nie jest zagmatwana, co powoduje, że jest realna i każdy młody czytelnik może się utożsamiać z bohaterami. Książka posiada też wartości edukacyjne, uczy bowiem dzieci logicznego myślenia, spostrzegawczości i zwracania uwagi na szczegóły. Jak każda porządna bajka kończy się szczęśliwie, zagadki zostają wyjaśnione, a złodzieje złapani. Miłej lektury, polecamy!

Grażyna Lichwiarz

718 października 2015 r. o godz. 17.00. odbyła się Ogólnopolska Dyskusja Literackich Klubów Książki nad książką 7 dni Eve Ainsworth. Klubowicze z Żagania także wzięli w niej udział.
Książka jest doskonale napisana i porusza temat znęcania się psychicznego i fizycznego od strony dręczyciela. Bohaterkami powieści są dwie dziewczyny uczęszczające do tej samej szkoły Jess i Kez. Jess jest otyłą dziewczyną, dlatego z powodu nadwagi jest dręczona przez rówieśników ale najbardziej przez Kez. Losy bohaterek są podobne, ani jedna, ani druga nie mają spokoju w rodzinnych domach. Toteż najczęściej przebywają poza nimi. Jess wychowuje się bez ojca, matka ciężko pracuje, dlatego ciężar obowiązków spada na nią. Z kolei Kez wychowuje się z ojcem ale jest on impulsywny i stosuje przemoc wobec niej i jej matki.
Książka klubowiczom się podobała, czyta się ją z przyjemnością dlatego zachęcają wszystkich do przeczytania. Wiemy, że przemoc i dręczenie słabszych pojawia się bardzo często. Może po przeczytaniu książki nie jedna osoba zastanowi się, czy warto krzywdzić bliźnich.

7

wiedzma25 września 2015 roku odbyło się pierwsze, jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tematem naszej rozmowy była książka Doroty Masłowskiej Jak zostałam wiedźmą. Opowieść przeznaczona jest zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Autorka opowiada historię wiedźmy, która głodna i zła przemierza pewne miasto. W jednym z wielu okien, do których zagląda, zauważa dziewczynkę. Postanawia przygotować z dziecka posiłek. Żeby potrawa nie okazała się trująca, dziewczynka musi być niegrzeczna. Niestety, osoba, którą znalazła, jest całkowitym przeciwieństwem tego, czego wiedźma szuka. Dlatego, żeby posiłek okazał się jadalny potrzebne jest jeszcze jedno dziecko, tym razem niegrzeczne i niewychowane.
Tyle o treści utworu, czas na podsumowanie. Rzadko się zdarza, żeby książka omawiana w klubie nam się nie podobała. Tym razem jednak przemawia za tym wiele argumentów. Opowieść nie jest ciekawa, nie ma w niej wartkiej akcji. Nie bawi, dzieci czytając ją czuły się znudzone. Niczego nie uczy i nie kończy się morałem, nie skłania również do refleksji. Język opowieści jest nieładny. Niektóre wersy się rymują inne zaś nie. Książka Doroty Masłowskiej zdecydowanie była dla nas niezrozumiała i nie przypadła nam do gustu. Może kolejna lektura w przyszłym miesiącu nas bardziej zaciekawi.

Lichwiarz Grażyna

Walka kotów to powieść znanego na całym świecie pisarza Eduardo Mendozy wyróżniona najbardziej prestiżową hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta de Novela. Porusza problem wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936 – 1939.

O niej rozmawiałyśmy 25.09.2015 r. podczas pierwszego powakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Temat hiszpańskiej wojny domowej okazał się dla nas, poza ogólnymi wiadomościami czysto podręcznikowymi,  zupełnie obcy i już ten fakt utrudniał nieco jej odbiór. Niemniej jednak, to samo, czyli nieznajomość zagadnienia sprawiła, że książka okazała się ciekawa dla klubowiczek, które lubią politykę. Jedna z pań przeczytała ją nawet dwa razy. Jej atrakcyjność, poza możliwością bliższego poznania realiów społeczno-politycznych w Hiszpanii z ostatnich lat przed wybuchem II wojny światowej, podnoszą informacje z dziedziny sztuki, głównie malarstwie i życiu hiszpańskiego malarza Diego Velázquez’a. Podane czytelnikowi w formie powieści, mogą stanowić inspirację do podjęcia głębszych poszukiwań celem zdobycia dokładniejszej wiedzy na ten temat.

Nie ma wartkiej akcji ani jej zaskakujących zwrotów, napisana w spokojnym tonie raczej nie pochłonie czytelnika bez reszty, ale nie zawsze musi tak być. Książka jak najbardziej warta przeczytania i godna polecenia.

Urszula Sitarz

walka kotów 2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.