Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

zeziaKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku. Tym razem spotykamy się ze znaną piosenkarką Agnieszką Chylińską i jej debiutem książkowym Zezia, Giler i Oczak. Autorka opowiada nam z prawdziwą pasją i dużym dowcipem o zwykłej, dobrej i kochającej się rodzinie w Polsce. W domu Zezików pojawia się trzecie dziecko, w związku z tym rodzice postanawiają poszukać większego mieszkania. W konsekwencji przeprowadzają się z Warszawy do Malinówki, żeby zamieszkać w małym, uroczym domku z ogrodem. Główna bohaterka Zezia, uczennica klasy drugiej poznaje nowych kolegów i przeżywa nowe przygody. Dziewczynka jest doskonałym obserwatorem i jej spostrzeżenia są ciekawe i trafne. Ma ona o trzy lata młodszego brata Gilera, który jest dzieckiem szczególnej troski. Na przykładzie Zezików autorka pokazuje, że takich dzieci w rodzinach jest dużo, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Uczy nas szacunku i wyrozumiałości dla drugiego człowieka
Książka bardzo nam się podobała, jest zabawna, ciepła, przystępna a przede wszystkim mądra. Z przyjemnością polecamy ją nie tylko dzieciom lecz również dorosłym. Miłej lektury !
Grażyna Lichwiarz

dziewczynkaMarcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowane na wtorek, 31 marca przesunęło się w czasie i dopiero 14 kwietnia udało nam się spotkać i porozmawiać o książce Dziewczynka z fotografii. Opowiadanie jest kontynuacją poprzednich książek Barbary Gawryluk Moje Bullerbyn i Kolczyki Selmy. Akcja opowieści toczy się kolejno w małym szwedzkim miasteczku, w Krakowie i Lwowie. Główna bohaterka, Natalka z całą rodziną emigruje do Szwecji, jej rodzice postanowili podjąć tutaj pracę zarobkową. Dziewczynka jest wielką miłośniczką hip-hopu, tańczy w Rabarbarze. Ma wiele koleżanek w Polsce, w Szwecji i na Ukrainie oraz chłopaka, Matsa, którego bardzo lubi. Po śmierci zaprzyjaźnionej sąsiadki Selmy, słynnej tancerki, która naprawdę nazywała się Tamara Szujska, rodzina dziewczynki otrzymuje w spadku osobiste pamiątki zmarłej. Są wśród nich listy, dokumenty i stare fotografie. Jedna z nich przedstawia Selmę w towarzystwie małej dziewczynki, na odwrocie widnieje napis Pola, maj 1939. Wyjazd na wakacje do Krakowa, a później do Lwowa jest okazją do poszukiwań śladów Selmy i odszukania miejsca, w którym zrobiono starą fotografie.
Czas na opinię czytelników. Naszym zdaniem książka bardzo ciekawa, czyta się ją z wielkim zainteresowaniem, ładnie napisana. Porusza wiele problemów, które występują we współczesnych rodzinach, rozwód rodziców, rozpad rodziny, wyjazd do obcego kraju w celach zarobkowych, rozstanie z przyjaciółmi i w końcu odnalezienie się w obcym środowisku i poznanie nowego języka. Jest to książka, która pokazuje, że mimo początkowych trudności, bariery językowej i innych przeszkód należy zawsze szukać dobrych stron zaistniałej sytuacji.
Polecamy!
Grażyna Lichwiarz

lektor24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiany była powieść Lektor Bernharda Schlinka, niemieckiego prawnika i powieściopisarza.
Książka opowiada o romansie pięknej, dojrzałej kobiety z piętnastoletnim chłopcem kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Pewnego dnia Hanna pomaga choremu na żółtaczkę Michaelowi, który po kilku miesiącach domowej izolatki, postanawia odnaleźć kobietę i podziękować jej za uratowanie życia. Tak powoli budzi się uczucie i namiętność. Podczas każdego spotkania kobieta każe sobie czytać książki i w ten sposób Michael zostaje jej Lektorem. Pewnego dnia chłopiec przychodzi do mieszkania Hanny, która znika bez śladu. Po kilku latach, już jako student prawa, Michael spotyka kobietę na sali sądowej w roli oskarżonej. W trakcie procesu poznaje mroczną tajemnicę ukochanej. Była strażniczką w obozie koncentracyjnym. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna ukrywa o sobie prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych podczas wojny zbrodni.
Książka wywołała wiele emocji u czytelniczek. Zgodnie uznały, że tą powieść smakuje się i czyta z zapartym tchem do samego końca. Autor stawia sobie wysoko poprzeczkę w bardzo trudnej tematyce wojennej, udaje mu się stworzyć dzieło przejmujące i wyjątkowe. Hanna u jednych pań wzbudziła współczucie, u drugich odrazę i niechęć. Zgodnie przyznały, ta pozycja jest wyjątkowa, nieprzewidywalna, wyjątkowa i zaskakująca z każdą przeczytaną stroną.

Karolina Skowrońska

26.03.2015r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce Barbary Rybałtowskiej pt. Barbara Brylska w najtrudniejszej roli. Barbarę Brylską doskonale znamy z ekranu, jako aktorkę o nieprzeciętnej urodzie i osobowości, osadzaną w różnych rolach filmowych kręconych w Polsce i za granicą.
Wszystkie panie zgodnie uznały, że nie role filmowe, które przyniosły jej sławę i uznanie były najważniejsze w jej życiu, ale ta życiowa, z którą przyszło jej się zmierzyć. Nie ma bowiem nic bardziej tragicznego niż śmierć dziecka, tutaj ukochanej córki aktorki, Basi, która ginie w wypadku samochodowym w wieku 20 lat. Szok i niedowierzanie spowodowało, że życie straciło dla niej sens. My, czytelnicy możemy sobie tylko wyobrazić, co przeżyła ta zrozpaczona kobieta w tej sytuacji. To właśnie dzieci i praca nadawały rytm jej egzystencji, która przecież nie była usłana tylko różami, miała w niej miejsce także szara rzeczywistość dnia codziennego.
Próbowałyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze i sława dają patent na szczęście? Czy gwiazdy filmowe tego formatu co Barbara Brylska czują się do końca szczęśliwe i spełnione w życiu osobistym i zawodowym? I, niestety, trudno jest o jednoznaczną odpowiedź. Książka natomiast, sama w sobie, jest jak każda dobrze napisana biografia, każdy znajdzie w niej coś osobistego: może wzloty i upadki, może przeżyte tragedie, czy coś ciekawego, pod warunkiem, że interesuje go postać bohatera. Napisana gładkim językiem, obfitująca w fotografie z życia aktorki. Przeczytać jak najbardziej warto.
Elżbieta Buganik

upadkiW świątecznym nastroju odbyło się spotkanie z klubowiczami DKK.

Klubowicze do omówienia przygotowali powieść obyczajową Anne Provoost "Upadki".
Autorka z pochodzenia jest Belgijką, odbiorcami jej powieści jest środowisko młodzieżowe i dojrzałe. Porusza kwestie etyczno-moralne, problemy dojrzewania emocjonalnego, podkreśla problem agresji zakodowanej w ludzkiej naturze.

Akcja powieści rozgrywa się na południu Francji, gdzie na wakacje przyjeżdża Lukas ze swoją matką. Zamieszkują w domu po zmarłym dziadku, którego życie było owiane tajemnicą. Chłopiec nawiązuje kontakty z rasistowskimi ekstremistami i całkowicie im ulega. Ta uległość doprowadza do tragicznych skutków w najbliższym otoczeniu rodziny Lukasa.

Książkę warto przeczytać, aby dowiedzieć się o naszych słabościach, naiwności i braku tolerancji. Musimy pamiętać, że każda nasza decyzja przynosi określone konsekwencje (dobre albo złe). Z powieści wynika, że historia zatacza koło, przed błędami swoich bliskich nie da się uciec, prędzej czy później, trzeba będzie za nie zapłacić.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.