Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

391W środę 16 października, w czytelni ogólnej odbyło się kolejne, tym razem już jesienne spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem naszej dyskusji była książka Jodi Picoult Pół życia. Jest to kolejna powieść autorki, która nie boi się podejmować w swoich książkach trudnych tematów i która stawia czytelnikom niełatwe pytania.

W powieści spotykamy Luke Warrena, przyrodnika bez reszty pochłoniętego badaniem życia wilków, człowieka, który na dwa lata opuszcza rodzinę i zaszywa się w kanadyjskiej puszczy, żeby stać się członkiem wilczej watachy. Po sześciu latach, wraz z córką Carą ulega groźnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznaje ciężkiego urazu głowy. Jego stan jest beznadziejny, przy życiu utrzymywany jest za pomocą respiratora. Lekarze nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Przy łóżku chorego spotyka się cała rodzina. Należy podjąć poważne decyzje. Czy pozwolić ojcu odejść w spokoju? Czy warto podtrzymywać życie, które praktycznie już nie istnieje? Czy w końcu mamy prawo decydować o śmierci drugiego człowieka? 
Jak stwierdziłyśmy zgodnie, decyzja jest niesłychanie trudna i od razu nasuwa się pytanie , co każdy z nas, czytelników, zrobiłby będąc na ich miejscu? W trakcie spotkania panie bardzo pochlebnie oceniły postać syna Edwarda. Określiły go jako człowieka dojrzałego, zrównoważonego i odpowiedzialnego. Córka Carę odebrały jako osobę emocjonalnie niedojrzałą i zbyt mocno idealizującą ojca.
Podsumowując dyskusję klubowiczek, książka ciekawa, ładnie napisana, wywołująca szereg emocji, stawiająca wiele pytań oraz zawierająca piękne opisy życia wilków. Słowem, warta przeczytania.
Grażyna Lichwiarz

39026 września odbyło sie pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas wakacji przeczytałyśmy książkę Katarzyny Michalak. Zmyślona to kontynuacja powieści Poczekajka i Zachcianek. Panie należące do Klubu uznały ją za książkę lekką, choć poruszane są w niej tematy trudne: skutki toksycznego dzieciństwa, małżeński kryzys, śmierć dziecka. Wszystko to wplecione między zabawne dialogi dzieci i opisane lekkim językiem jakoś ginie. Dużo się dzieje, czyta się ją szybko, ale żaden wątek nie został bardziej rozwinięty. Klubowiczki niektóre przedstawione sytuacje odniosły do swoich doświadczeń życiowych, ale nie zmienia to faktu, że książkę czyta się jak tzw. literaturę lekką i łatwą. Choć Zmyślona stanowi kontynuację dwóch innych powieści, jest napisana tak, że właściwie nie ma potrzeby sięgać do poprzednich. Niemniej jednak część pań z Klubu postanowiła poznać wcześniejsze losy bohaterów.

Urszula Sitarz
Nastał październik i przyszedł czas na kolejne spotkanie z naszymi klubowiczami oraz na następną przygodę z książką. Tym razem do dyskusji klubowicze wybrali powieść Anne Cassidy Z tęsknoty za Judy.
Główną bohaterką powieści jest Kim, której osiem lat temu zaginęła pięcioletnia siostra Judy. Kiedy to się stało Judy była pod jej opieką. Skłócone dziewczynki wyszły na spacer i wtedy doszło do tragedii.
Przez te wszystkie lata starsza siostra żyje z poczuciem winy za jej zniknięcie. Kim oskarża się o to, że gdyby była milsza z pewnością można by było uniknąć przykrego zdarzenia. Nie mogąc wyjść z szoku uczęszcza na terapię do psychologa, jednak dalej wypatruje swojej siostry wśród przechodniów na ulicy. W momencie, gdy na ulicy zauważa dziewczynkę podobną do Judy, podąża za nią. Kim nie może uwolnić się od pragnień odnalezienia siostry. Popada w depresję, a ciągłe poszukiwania i oczekiwania stają się koszmarem jej życia. 
Powieść klubowiczom przypadła do gustu. Autorka wspaniale wprowadziła przeszłość do rzeczywistości. Jest to historia, która może przydarzyć się każdemu. Powieść jest piękna, każdy powinien ją przeczytać.
Koordynator DKK
Alicja Ptasińska
 
388 389
Skończyły się wakacje a wraz z nimi gorące słońce. Jednak nie dla naszych klubowiczów. W bibliotece podczas comiesięcznych spotkań jest zawsze ciepło i miło.
W dniu 25 września o godz. 16.00 zapanowała gorąca atmosfera. Klubowicze nie widzieli się ze sobą przez dwa miesiące, więc opowiadań i wrażeń nie było końca. Gorącą rozmowę musiałam przerwać by przypomnieć cel naszego spotkania. Na stole czekała do omówienia książka Beate Teresy Hanike Milczenie. Tematyka powieści nawiązuje do nagminnie powtarzających się w mediach informacji na temat molestowania seksualnego wobec nieletnich. W powieści autorka bardzo obrazowo przedstawiła przeżycia psychiczne i fizyczne głównej bohaterki. Malwina to nastolatka, wychowująca się w dobrze sytuowanej rodzinie. Jej ojciec jest dyrektorem szkoły, posiadającym groźne zasady. Mama ciągle choruje i ma wahania nastrojów. Dziewczyna od dziecka była molestowana seksualnie przez własnego dziadka. Wstyd i upokorzenie na początku nie pozwoliło jej otworzyć się przed najbliższymi. Kiedy powiadomiła rodziców o wyrządzonej krzywdzie to nie uwierzyli jej. Zaufanie i zrozumienie otrzymała od obcej osoby - sąsiadki. Przejść Malwinie przez to piekło pomaga również jej chłopiec.
Klubowiczom powieść Milczenie bardzo się podobała, być może w ich środowisku znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy i wsparcia? Na takie wydarzenia nie możemy patrzeć obojętnie. Trudno jest nam dotrzeć do osób krzywdzonych przez swoich bliskich. Przecież to oni powinni zadbać o ich bezpieczeństwo. Powieść powinien przeczytać każdy, aby nauczyć się wrażliwości na ludzkie cierpienia.
Kolejne spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 16.00, na które wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszają uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki.


Koordynator DKK Alicja Ptasińska
 

386 387 
To już maj, czas leci nieubłaganie. Nowy miesiąc, a więc w DKK nowe spotkanie. W czwartek, 23 maja 2013r o godzinie 16:30 spotkałam się z naszymi klubowiczkami, żeby tym razem porozmawiać o monodramie Patricka Sűskinda Kontrabasista. Panie, utwór odebrały jako smutną i gorzką opowieść o człowieku, który czuje się samotny i niespełniony. Swoją pracę postrzega, nie jako pracę muzyka, lecz urzędnika. Uważa, że pełni podrzędną rolę w orkiestrze, więc nie musi się wysilać i dużo ćwiczyć. Zresztą twierdzi też, że kontrabasistą zostaje się z przypadku. Instrument obwinia o wszystkie niepowodzenia w swoim życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym. Monodram napisany jest ładnym i obrazowym językiem, lecz pełno w nim niezrozumiałej terminologii muzycznej.
W trakcie dyskusji porównywałyśmy Kontrabasistę do innych utworów Sűskinda i niektóre panie stwierdziły, że bardziej przypadł im do gustu Gołąb niż omawiany utwór. Chwilę poświęciłyśmy także na omówienie audiobooka, świetnie nagranego, który znajduje się w zbiorach naszej biblioteki i którego szczerze polecamy.

Grażyna Lichwiarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.