Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

27 kwietnia 2011 r. o godz. 15.30 odbyło się kolejne spotkanie z uczestnikami DKK.
Młodzież wybrała do dyskusji książkę Isabelle Merlin Trzy życzenia. Akcja powieści dzieje się w klimacie fantastyczno – kryminalnym, a trzy życzenia, które wypowiada główna bohaterka wywołują w jej życiu duże zawirowania.
Uczestnicy spotkania rozważali jak każdy zachowałby się, gdyby od losu otrzymał możliwość zrealizowania swoich trzech życzeń, marzeń. Oczywiście rozpoczęło się fantazjowanie i zabawa w gdybanie.
Grzegorz zaraz poprosiłby o to, żeby stać się dorosłym i menadżerem dużej firmy oraz właścicielem pięknego domu z ogrodem. Karolina natomiast chciałaby cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by móc zobaczyć swoją babcię i powiedzieć jej jak bardzo ją kocha.
Konkluzją dyskusji było jednak to, że dominującą rolę odgrywają dobra materialne, a we współczesnym świecie nawet młodzi ludzie to zauważają.
Powieść żagańskiej młodzieży trafiła w zainteresowanie i wywołała w nich refleksję na temat współczesnego świata. Stwierdzili, że mimo iż pierwsze rozdziały były nieciekawe, to im więcej przeczytanych tym bardziej nie mogli oderwać się od książki.
Polecają ją każdemu młodemu czytelnikowi jako lekturę łatwą, przyjemną w czytaniu i pobudzającą wyobraźnię.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

 423 424

W dniu 23 marca 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczami DKK. Dyskusja dotyczyła odbioru książki Król złodziei autorstwa Corneli Funke. Głównymi bohaterami są dwaj bracia - Prospera i Bo, którzy po śmierci matki, w obawie przed rozdzieleniem, decydują się na ucieczkę z domu.
Powieść ta to nie tylko fikcja literacka, można w niej odnaleźć zdarzenia przytrafiające się w życiu codziennym. Ile jest przypadków, kiedy rodzeństwa, aby nie zostać rozdzielonymi po śmierci matki, czy obojga rodziców znikają. Trafiają do środowiska przestępczego, zajmują się kradzieżą, żyją w trudnych warunkach. Jednak ciężkie warunki bytowe nie załamują ich. Wspólnie troszczą się o siebie, wytwarza się między nimi więź, która ich łączy a nie dzieli.
Klubowicze stwierdzili, że przeżycia młodych uciekinierów to temat na nie jedną powieść. Książka wszystkim się podobała, polecają ją zwłaszcza młodym czytelnikom.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

425 426 

W dniu 25 lutego o godz. 15.30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dyskusja dotyczyła książki Joanny Frey Odlot na samo dno. Młodzieży powieść bardzo się podobała, treść jej dotyczy problemów współczesnych nastolatków. Zauważa się, że po narkotyki sięgają coraz młodsze dzieci. Dilerzy narkotykowi liczą tylko na zyski nieważne jakim kosztem. Pomimo starań i walki proceder ten coraz bardziej się rozwija. Klubowicze są zdania, że książek o takiej tematyce powinno być coraz więcej. Być może po przeczytaniu tej książki, młody człowiek zanim sięgnie po środki odurzające zastanowi się - CZY WARTO?
Książkę tę polecają każdemu, bo odczucia i wyznania głównej bohaterki są obrazem wyniszczenia fizycznego i psychicznego do którego może doprowadzić sięganie po używki.

 

427 428 

42929 stycznia o godz. 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.
W większości dotychczasowych spotkań dyskusje dotyczyły książek zagranicznych autorów. Tym razem wybrana została pozycja Krystyny Siesickiej Zapałka na zakręcie.
Początkowo zastanawiałam się czy ta powieść zainteresuje młodzież, ponieważ akcja dzieje się w odmiennych realiach od współczesnych. Jednak obawy moje były przedwczesne, polecona powieść uczestnikom DKK podobała się. Samo stwierdzenie klubowiczki Eweliny Krawczyk, że kiedy zaczęła czytać trudno jej było odłożyć książkę na bok, utwierdziły mnie w przekonaniu, że bez względu na to, czy akcja powieści dzieje się w ubiegłym wieku czy współcześnie, problemy młodzieży są podobne.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska

 
430W dniu 28 października 2010 r. o godz. 15.00 odbyło się kolejne spotkanie z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem klubowicze sami zaproponowali tytuł, była nią książka Natalii Fields Nie zadzieraj z nianią.
Książka jest częścią serii Nie dla mamy, nie taty, lecz dla każdej małolaty. Seria ta wśród młodzieży cieszy dużą popularnością.
Losy głównej bohaterki nie są im obce. Każdy z nas ma pewne marzenia i to bez względu na wiek, które próbuje zrealizować. W czasie dyskusji młodzi ludzie stwierdzili, że postawa głównej bohaterki nastawia odbiorców pozytywnie i wskazuje drogę do osiągnięcia celu w życiu, pomimo przeciwności losu.
Książkę polecają wszystkim, zarówno dla młodego jak i dorosłego czytelnika.

 

modoreataor
Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.