Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

26 listopada, w czasie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poznaliśmy historię Wyszomira Nataniela Dułańskiego, zwanego Wynajdułą. Bohater opowieści po śmierci rodziców odziedziczył ogromną fortunę. Kiedy już został wynalazcą, postanowił stworzyć lepszy świat.  Urzeczywistnił swoje marzenia, zbudował w swoim mniemaniu świat idealny i cudowny. Odizolowany od wszystkiego, również od słońca, schował się pod ziemią i otoczył własnymi wynalazkami. Na początku był szczęśliwy i dumny ze swojego dzieła, jednak z czasem przyszło zwątpienie i rozczarowanie. Po latach samotności zamknął się zupełnie w sobie. Życie Wyszomira uległo radykalnej zmianie w dniu, kiedy do jego jaskini trafiła mała Pajączka, a w niedługim czasie również dziewczynka. Ich nagła i niespodziewana obecność uświadomiła mu, jakie samotne i smutne życie, do tej pory wiódł w swojej kryjówce. Kiedy zrozumiał, jak przesadne były jego ambicję, bezcelowe dążenie do ideału, pojął ile naprawdę warte były jego bezużyteczne wynalazki i wreszcie zdał sobie sprawę z tego, co tak naprawdę liczy się w życiu. 

Książka napisana ładnie i pomysłowo, opowiada o człowieku butnym i zarozumiałym. O samotniku, który nie toleruje towarzystwa innych osób. O kimś, kto nie potrafi zbudować normalnych relacji międzyludzkich. Fabuła książki jest ciekawa i zajmująca. Ilustracje, chociaż trochę ponure i smętne, doskonale pasują do treści książki. Czyta się z przyjemnością. Nam się podobała. Polecamy!

- Grażyna Lichwiarz        

P1011939P1011940                                            

DSC0160731 października 2019 r. na spotkaniu DKK dla dorosłych o mawiana była książka Erica-Emmanuela Schmitta Sekta egoistów. Francuski pisarz w Polsce najbardziej znany jest z powieści Oskar i Pani Róża, ale i inne też są chętnie czytane i cenione. Sekta egoistów jest jego powieścią debiutancką z roku 1994, która w naszym kraju wydania doczekała się dopiero teraz.

Część z pań uznała książkę za ciekawą ze względu na tematykę filozofii, egoizmu oraz obsesji czy wręcz obłędu. Inne nie były zadowolone z lektury. Nie miało tu znaczenia czy czytały inne książki tego pisarza czy nie.

Tytułowa sekta egoistów zajmuje w niej niewiele miejsca. Trudno też powiedzieć jednoznacznie, który z głównych bohaterów jest tym pierwszoplanowym. Czy współczesny młody archiwista, który znudzony swoją pracą doktorską, postanawia wydobyć z zakamarków historii informacje o człowieku żyjącym ponad 200 lat przed nim, założyciela sekty egoistów, a na którego nazwisko trafił przez przypadek, czy też ten tajemniczy filozof. To była tylko wzmianka, a wzbudziła w badaczu zainteresowanie i zainspirowała do dalszych poszukiwań, ale poszukiwań, które szybko stały się dla niego obsesją. Zrezygnował dla niej z dotychczasowego życia, zaniedbał się i porzucił wszystko dla uzyskania więcej informacji o człowieku, który twierdził, że istnieje tylko to, co sam w swoim umyśle wykreuje, więc ma prawo uważać się za stwórcę świata.  Książka zmusza do zastanowienia się nad problemem istnienia i postrzegania siebie jako twórcy wszystkiego co nas otacza czy też do podjęcia polemiki z tym poglądem. Zadaje też pytanie, czy naprawdę można żyć tylko i wyłącznie dla siebie i czy szczęście osobiste aby na pewno jest ważniejsze od budowania więzi z innymi?

Głównym tematem dyskusji nad książką była jednak postawa młodego badacza w poszukiwaniach mających rozwiązać nurtujący go problem, którą uznać można za co najmniej dziwną i niezrozumiałą, a wręcz nawet za niezdrową. Książka ogólnie nie zachwyciła, ale też nie została uznana za nieciekawą. Każdy ma inne potrzeby i gusta czytelnicze i dlatego warto po nią sięgnąć choćby po to, by skonfrontować zarówno światopogląd młodzieńca żyjącego w XVIII wieku,  jak i obsesję współczesnego naukowca z własnym stanowiskiem w tych kwestiach. Jest w niej więcej tematów do filozoficznych rozważań: egoizm i co on naprawdę oznacza, poszukiwanie sensu lub uzasadnianie dla bezsensu zrzeszania się ludzi, z których każdy uważa się za jedynie istniejącego twórcę świata…, czy możliwe jest by się kiedyś dogadali… Można filozofować, polemizować z autorem.

Zdecydowanie warto przeczytać. Polecamy.

                                                                                                               Urszula Sitarz

DKK MŻaganKlubowicze DKK spotkali się w Bibliotece 16 listopada o godz. 12.00. Do dyskusji przygotowali powieść "Chmury z keczupu" Annabel Pitcher. W spotkaniu uczestniczyły trzy osoby.
Już na wstępie stwierdziły, że książka ich mile zaskoczyła i z przyjemnością ją przeczytały.

Natalka powiedziała, że Zoe to postać realistyczna, której postępowanie czy było słuszne - czytelnik sam może ocenić.

Autorka ukazała wszystko co powinna zawierać dobra powieść – dodała Ania.

Oczywiście bunt, pierwsza miłość, intryga to atuty książki – wtrącił Michał. Powieść napisana jest świetnym stylem no i ta tajemnica – dodała Natalka.
Większość ludzi w głębi duszy ukrywa swoje tajemnice, czasami pragnie je zdradzić komuś zaufanemu - kontynuowała Natalka.

Chmury z keczupu to ciekawa powieść, która potrafi dać trochę do myślenia. Ukazuje jak działa poczucie winy, ale i lęk, który często paraliżuje. W tej książce każdy znajdzie wszystko, zarówno nowe początki, jak i nadzieję na lepsze jutro.
Książkę ciężko sklasyfikować gatunkowo. Z jednej strony to kryminał skierowany do młodszych, do samego końca nie możemy być stuprocentowo pewni, kto ze znajomych dziewczyny poniósł śmierć, z drugiej – lekki thriller, gdyż lekturze towarzyszy nieustanne napięcie związane z tajemnicą Zoe. Z trzeciej, to po prostu powieść dla młodzieży z mocno zarysowanym wątkiem miłosnym. Pomimo pomieszania gatunków, wszystkie wątki zgrabnie się ze sobą splatają tworząc spójną i ciekawą opowieść.

- Koordynator DKK w Żaganiu, Alicja Ptasińska

Książka Ściśle tajne Pawła Beręsewicza skierowana jest do dzieci, a porusza temat bardzo trudny, a zarazem niezwykle ważny, jak śmierć bliskich i ich odejście.

Pradziadek chłopca bardzo często wspominał babcię, którą prawnuczek nie poznał. Regularnie, 1 listopada, odwiedzali jej grób na cmentarzu. W ubiegłym roku, w Dzień Wszystkich Świętych, dziadek był już bardzo słaby i nie mógł chodzić. Postanowił wysłać na cmentarz chłopca, swojego najdzielniejszego agenta, któremu powierzył bardzo ważne zadanie. Wzorem Kapitana Klossa, miał odebrać tajny meldunek.  Rok później pradziadek już nie żył. Czy również prześle prawnukowi supertajny meldunek z nieba?

Paweł Beręsewicz poruszył w swoim opowiadaniu temat trudny. Śmierć, zwłaszcza kiedy trzeba o niej opowiedzieć dzieciom. Udało mu się znakomicie, stworzył utwór pogodny z domieszką humoru, ale też ciepły i subtelny.  Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, ma ciekawą treść oraz ładne, kolorowe ilustracje. 

DKK Żagan1

 DKK Żagan2

DKK ŻaganW czwartek, 29 września 2019 r. na spotkaniu DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu omawiałyśmy powieść niemieckiej  pisarki, Mechtildy Borrmann, Druga połowa nadziei, która została nominowana do renomowanej niemieckiej nagrody im. Friedricha Glausera w 2015 roku.

Książka porusza bardzo ważny i wciąż aktualny temat handlu młodymi kobietami, które z Ukrainy wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu lepszej pracy i godnych zarobków, pełne wiary w lepsze jutro. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie odbiegająca od ich zamierzeń. W obcym kraju daleko od rodziny zdane są tylko na siebie i wówczas zaczyna się prawdziwy dramat tych osób. Gwałty, przemoc, narkotyki, przymusowa prostytucja jest na porządku dziennym. Kiedy główna bohaterka powieści wraz z koleżanką znika bez śladu, ich rodziny przeżywają ogromny dramat, aby zagłuszyć rozpacz, jedna z matek pisze pamiętnik, w którym opowiada o swojej młodości, mężu, synu i szczęśliwym życiu do czasu… kiedy następuje jedna z najbardziej niebezpiecznych katastrof w Europie, wybuch w elektrowni w Czarnobylu, który przez władze nie był postrzegany jako tragedia  ludzi tam żyjących, ale fakt starannie przez nich ukrywany przed całym światem.

- Elżbieta Buganik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.