Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

córka16 lutego 2019 r. o godzinie 13.00 spotkaliśmy się na comiesięcznym spotkaniu DKK. Tym razem omawialiśmy powieść Lainii Taylor Córka dymu i kości, która została wielokrotnie wyróżniona, m.in. otrzymała tytuł „New York Times” Notable Book of 2011 oraz uplasowana na 6. miejscu wśród 10. najlepszych książek Amazonu 2011. W spotkaniu uczestniczyło pięciu klubowiczów.

Klubowiczom książka bardzo się podobała, jak stwierdziła Ania tak ją pochłonęła, że nawet nie zauważyła ostatniego zdania. Julia z kolei poczuła niedosyt, obie dziewczynki już wypożyczyły kolejne części. Kacper porównał powieść do Biblii, w której występują serafiny i anioły. Michał stwierdził, że od początku istnienia świata toczy się walka dobra ze złem. Bywa, że zło wygrywa, chociaż wolimy zwycięstwo dobra - wtrąciła Natalka. Ania dodała, że tak zwane szare myszki, kiedy je się pozna bliżej uwidacznia się ich wewnętrze piękno. Dyskusję zakończyła Julia twierdząc, że osoby z pozoru piękne, posiadają brzydkie wnętrze.

Koordynator DKK w Żaganiu
Alicja Ptasińska

umre31 stycznia 2019 roku inaugurowałyśmy kolejny rok działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Jest nas też więcej o kilka zafascynowanych czytaniem i rozmowami o książkach nowych klubowiczek.

Lekturą do przeczytania była książka Emily Koch Czy umrę nim się zbudzę? Powieść stanowi debiut literacki autorki, która zmierzyła się w niej z bardzo poważnym i zagadnieniem i zadaniem. Zagadnieniem, bowiem dotyczy człowieka z uszkodzonym mózgiem, pogrążonym w pozornej śpiączce, wg wszelkich badań bez kontaktu z otoczeniem, a jednak czującym i racjonalnie myślącym. Człowieka młodego i wysportowanego, uprawiającego wspinaczkę górską, który po wypadku został uwięziony we własnym ciele. Zadaniem, bo cała akcja powieści mieści się w sali szpitalnej.

Alex, główny bohater, po upadku z góry cały sparaliżowany, od 18 miesięcy leży w szpitalu. Oficjalnie nie ma z nim żadnego kontaktu, jemu samemu na początku też na nim nie zależy. Nie zależy mu na takim życiu. Jednak jego zmysły czucia, słuchu, powonienia działają, w pełni sprawny jest też jego intelekt. Posługując się zmysłami, drogą dedukcji dochodzi do wniosku, że to nie był wypadek tylko próba zabójstwa. Kto chciał go zabić i dlaczego? Zmienia się jego nastawienie do życia i bardzo chce dać znać o tym odwiedzającym go najbliższym. Ale jak? Jak poinformować ich o tym fakcie i jak przestrzec przed niebezpieczeństwem? W jaki sposób wysłać sygnał, że wykonywane mu badania dają błędny wynik. Że potrzebuje czasu na nawiązanie z nimi kontaktu, żeby nie przestawali o niego walczyć i nie odłączali od respiratora. Że on JEST w tym ciele, które, wbrew opiniom lekarzy, nie daje żadnych oznak życia, ale straszliwie cierpi, czuje ból, dlatego z oczu płynął mu łzy.

Wielką sztuką jest wczuć się w sytuację człowieka sparaliżowanego, z którym nie ma kontaktu, a który potrafi posługując się intelektem, analizując to, co przy swoim łóżku usłyszy, rozwiązać kryminalną zagadkę swojego, wcale nie przypadkowego, upadku z góry.

Bardzo ciekawa książka, trochę inna niż wszystkie, zaskakująca. Dobrze się ją czyta, trochę zmusza do myślenia. Rozwiązanie zagadki kryminalnej zaskakujące, zakończenia też czytelnik spodziewa się nieco innego. Bardzo dobry debiut literacki. Jak najbardziej polecamy.

                                                                                                                              Urszula Sitarz

magicznaKlubowicze DKK spotkali się  w poniedziałek, 28.01.2019 r. o godz. 17.00, aby przy ciasteczkach i herbatce podyskutować na temat przeczytanej książki. Do dyskusji przygotowali powieść E. Völler Magiczna gondola, w spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

Powieścią wszyscy byli zachwyceni, podobał się zwłaszcza wątek przejścia w inny wymiar czasu, no i oczywiście miłość.

Ania stwierdziła, że marzy o przejściu do średniowiecza, czasów rycerskich i szacunku do dziewic.

Natalka natomiast marzy o wycieczce do Wenecji i przeżyciu podobnej przygody, której  doświadczyła Anna.

Kacper stwierdził, że pisze powieść, w której umieści podobny wątek przejścia w inny wymiar czasu.

Lektura wzbudziła wśród młodzieży ogromne zainteresowanie, uważają, że każdy powinien ją przeczytać nie zależnie od wieku.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska

za drzwiamiW ostatni czwartkowy wieczór, 27 grudnia 2018r. spotkałyśmy się z grupą dyskusyjną, aby omówić książkę B.A. Paris "Za zamkniętymi drzwiami". Książka ta przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów i była zasłużenie bardzo udanym debiutem literackim. Pomysłem na napisanie tej powieści była zasłyszana opowieść serdecznej przyjaciółki, o jej idealnym związku małżeńskim, jednakże zachowanie jej partnera bardzo odbiegało od ideału pod każdym względem, kobieta czuła się zaszczuta i kontrolowana przez 24 godziny na dobę. W ten oto sposób zrodził się pomysł na prawdziwy hit literacki. Główni bohaterowie stanowią jedną z perfekcyjnych par, której można pozazdrościć pod każdym względem. Oboje są piękni i bogaci, bajecznie zakochani w sobie, jednak ten obraz ma pewne widoczne skazy, a mianowicie Grace nigdzie nie wychodzi z domu bez swojego męża, nie posiada telefonu komórkowego, ani adresu mailowego, a atrakcyjny dom w którym mieszka ma kraty w oknach i jest otoczony wysokim murem. Chcąc poznać prawdę o tym co dzieje się za tym murem i zamkniętymi drzwiami domu, trzeba sięgnąć do lektury, która jest gwarancją wielkiej eksplozji emocji.


Podczas spotkania między uczestnikami była ożywiona dyskusja. Wszystkie Panie zastanawiały się, jak bardzo można się pomylić co do drugiego człowieka, aby życie z nim zamieniło się w piekło. Uznano, że powieść jest zatrważająca, a jednocześnie realistyczna bo nadal zdarzają się takie patologiczne małżeństwa, w których przemoc występuje w różnych postaciach, dlatego po przeczytaniu lektury inaczej spojrzymy na swoich przyjaciół i sąsiadów. Zapewniamy jednak, że ten thriller od samego początku do końca trzyma w napięciu, coraz mocniej wciąga i powoduje szybsze bicie serca. Lęk, strach, obawa, przerażenie, niepewność, co nastąpi za chwilę towarzyszy nam do ostatniej strony. Tej książki się nie czyta, ją się pochłania. Zdecydowanie polecamy!


Tyle o książce. Jedna z naszych klubowiczek, pani Janina Marszewska wzięła udział w konkursie na recenzję książki Doroty Gąsiorowskiej Karminowe serce. W podziękowaniu za udział Wydawnictwo Znak Literanova przysłało dla niej Dyplom, który został wręczony pani Janinie podczas spotkania wraz z naszymi gratulacjami.
Elżbieta Buganik

za drzwiami 2

psotniceOstatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w tym roku i na koniec książka Rafała Witka – Psotnice podwórkowe z serii Czytam sobie.

Bohaterkami historii są dwie bliźniaczki, Olka i Olcia. Dziewczynki są małe, chude, bardzo ruchliwe z wiecznie skudłaconymi włosami. Od dnia, w którym zamieszkały na skwerze przy ulicy Kota w Worku nieustannie psocą i dokazują. Uwielbiają żarty, im ludzie bardziej się złoszczą, tym bardziej one wyśmienicie się bawią. Sytuacja ulega zmianie, kiedy Duży Jaś i jego Dzika Banda przejmują rządy na skwerze. Dochodzi tam do rzeczy strasznych, aż ludzie są przerażeni. Należy szybko coś z tym zrobić. Olka i Olcia, za namową błękitnej wróżki, zapisują się do Akademii Dziwnych Umiejętności. Dużo nauki przed nimi, szkolenie trwa aż 6 miesięcy, a kończy się trudnym egzaminem. Jak potoczą się losy bliźniaczek w akademii? Czy zdołają ukończyć szkolenie? Co z Dziką Bandą? Jeżeli jesteście ciekawi, koniecznie przeczytajcie książkę.

Kolejna opowieść, którą czytaliśmy z przyjemnością. Ciekawa i humorystyczna fabuła sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Wesołe bohaterki i ich zwariowane psoty nie są wcale tak uciążliwe dla ludzi, jak chuligańskie wybryki chłopców z Dzikiej Bandy.          

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.