Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

dziewczyna24 października w bibliotece w Żaganiu kolejny raz spotkały się miłośniczki książek. Klubowiczki tym razem omawiały książkę Dziewczyna z Brooklynu Guillaume Musso, francuskiego pisarza znanego, lubianego i docenianego na całym świecie przez rzesze czytelników. Po raz kolejny autor udowadnia, że aby zaintrygować czytelnika i nie pozwolić mu odłożyć książki na półkę wystarczy zaskoczyć go ciekawą i zawiłą  fabułą na pograniczu kryminału, sensacji i wątku romantyczno - obyczajowego. Czytając jego powieść z coraz większym zainteresowaniem stopniującym napięcie z każdym rozdziałem gonimy razem         z głównym bohaterem za przeszłością Anny, łącząc traumatyczne wydarzenia, które składają się na szokującą prawdę skrywaną przez lata. Pisarz postawił na wielowątkową akcję, odkrywając demony przeszłości, prowadząc nas przez różne etapy życia i formowania się niezwykłej historii Anny Becker. Wraz z rozwojem fabuły przemieszczamy się w różne zakątki świata od Paryża, aż po Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu tytułowej dziewczyny. Powieść ta, to idealna mieszanka rozrywki i historii trzymającej w napięciu do ostatniej strony.

                                                                                                                       Elżbieta Buganik

kwiecieW sobotę 13 października o godz. 12.00 klubowicze spotkali się, aby podyskutować na temat przeczytanej książki Urszuli Zakrzewskiej Białe Kwiecie. W spotkaniu uczestniczyły cztery osoby.

Opinie były różne, Kacpra książka nie zachwyciła – stwierdził, że akcja jest zbyt chaotyczna (sam już zaczął pisać książkę – może znów biblioteka wypromuje młodego pisarza). Wiktorię z kolei ujął język i bogate słownictwo, jak na osobę czternastoletnią. Najbardziej zachwycona była Hania, wszystko jej się podobało – walka dobra ze złem, poszukiwanie kluczy do otwarcia portalu i podróż w czasie. Książka jest obszerna  - stwierdził Michał, widać jak bogatą ma dziewczyna wyobraźnię.

Po wspólnej dyskusji, klubowicze doszli do wniosku, że powieść mogą polecić młodzieży do 14 lat.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska

nie opuszczaj27 września w MBP w Żaganiu odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawiano książkę brytyjskiego pisarza, urodzonego w Japonii laureata Nagrody Nobla z 2017 roku Kazuo Ishiguro  Nie opuszczaj mnie.

Akcja powieści rozpoczyna się pod koniec lat 90-tych, w elitarnej angielskiej szkole z internatem Hailsham, gdzie życie z pozoru toczy się normalnym trybem: nawiązują się przyjaźnie, pierwsze miłości, konflikty między uczniami i nauczycielami. Nastolatkowie snują  swoje plany, próbują urzeczywistniać ukryte marzenia i pragnienia. Wśród nich uczy się trójka bohaterów: Kathy, Tommy i Ruth. Między Kathy i Tommym rodzi się uczucie, jednak ta miłość nie może być spełniona, ponieważ stopniowo, w wyniku przypadkowych zdarzeń, wychodzi na jaw ponura, a zarazem przerażająca prawda, że wszyscy wychowankowie tej szkoły są klonami – przyszłymi dawcami organów, aż do momentu śmierci w wyniku kolejnych donacji. Wśród wychowanków tej szkoły zachowała się legenda mówiąca o tym, że gdy dwoje dawców połączy wielkie uczucie i potrafią to udowodnić, to od swoich zwierzchników uzyskają odroczenie i będą wieść normalne życie przez określony czas. Jednak okazuje się to nieprawdą, dyrektor szkoły w rozmowie z Kathy przyznaje, iż nigdy nie było takiej możliwości. Przyznaje także, że wszyscy nauczyciele uczestniczyli w projekcie mającym na celu pokazanie społeczeństwu ludzkiego oblicza klonów oraz udowodnienie, że klony również posiadają uczucia i mają ludzką duszę. Po skończeniu nauki i opuszczeniu murów szkolnych Kathy i jej przyjaciele prowadzą dorosłe życie, co w ich przypadku oznacza zostanie opiekunem dawców, a potem samym dawcą dążącym do spełnienia swojego przeznaczenia.

Dyskusja podczas spotkania między uczestnikami była ożywiona i bardzo burzliwa. Uznano, że książka jest przerażająca i może być przestrogą przed daleko idącymi eksperymentami medycznymi we współczesnym świecie.

                                                                                                               Elżbieta Buganik

zaganWakacje dawno minęły, a w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci wciąż letnie przygody. Na ostatnim spotkaniu, 27 września, mieliśmy okazję poznać Pana Brumm i jego przyjaciół, którzy wybrali się na wakacje na Hula Hula. Po długiej, męczącej podróży, rankiem następnego dnia marzą już tylko o prawdziwym wypoczynku. Niestety los lubi płatać figle. Wielki ptak porywa akwarium z Kaszalotem i szybko odlatuje na wulkaniczną wyspę. Pan Brumm z Borsukiem śpieszą na ratunek przyjacielowi. Jak zakończy się wakacyjna przygoda trójki kolegów, tego dowiemy się już po przeczytaniu książki.

Tyle o treści, czas na naszą opinie. Omawiana książka to jedna z kilku wchodzących w skład serii o Panu Brumm. Świetnie napisana historia, ciepła i pełna humoru. Sympatyczni bohaterowie, zabawne sytuacje sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Dodatkowe atuty książki to ładne, bogato ilustrowane wydanie. Lektura podobała nam się bardzo, śmiało możemy polecić ją innym czytelnikom.           

Lichwiarz Grażyna

kamil12 czerwca, tuż przed wakacjami, spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, żeby porozmawiać o książce Tomasza Małkowskiego O Kamilu, który patrzy rękami z serii Małe Dzieci Duże Sprawy.

Bohaterem opowiadania jest pięcioletni Kamil, chłopiec niewidomy od urodzenia. Historie przedstawione w książce pokazują jego życie codzienne w różnych sytuacjach. Chłopiec odpoczywa nad jeziorem, gra w piłkę, spędza czas w ZOO, ogląda rękami rzeźby w muzeum, świętuje urodziny w restauracji lub po prostu bawi się w przedszkolu. Czasami mają miejsce nieprzyjemne zdarzenia jak wypadek na rowerze lub upadek z pomostu do zimnej wody. Mimo swojej niepełnosprawności Kamil jest chłopcem pełnym życia, wesołym i skorym do psot. Nie znosi, kiedy ludzie użalają się nad nim lub litują. Niestety, przydarzają się również takie sytuacje, kiedy jest wyzywany od ślepców, a dzieci stroją sobie z niego żarty. A przecież jest zupełnie taki sam jak inni chłopcy.

Omawiana książka to mądra i wartościowa historia dziecka niewidomego, przekazana w sposób prosty, czasami humorystyczny. Opowiada o poczynaniach chłopca, który patrzy na świat swoimi rękami, a mimo to jest odważny i pełen optymizmu. Autor uczy nas tolerancji. Szanujmy ludzi takich, jakimi są. To ważne. Miłej lektury. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.