Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

słowikKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce 19 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu. Tym razem tematem dyskusji była książka  Słowik – Kristin Hannah, amerykańskiej pisarki, która odniosła na rynku wydawniczym ogromny międzynarodowy sukces, została uhonorowana licznymi nagrodami, ale przede wszystkim zyskała rzesze oddanych czytelników na całym świecie.

Akcja powieści rozgrywa się podczas działań drugiej wojny światowej we Francji i opowiada historię dwóch sióstr: Isabelle i Vianne, jakże odmiennych od siebie, różni  je prawie wszystko: wiek, charakter i styl życia. Starsza z nich Vianne, to wspaniała żona, matka, dla której rodzina jest najważniejsza i dla niej gotowa jest poświęcić, jak się okazuje wszystko. Natomiast młodsza o 19 lat Isabelle, to z kolei buntowniczka nie poddająca się żadnym    zasadom i rygorom. Jednak kiedy Niemcy wkraczają do Francji Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie zagraża jej i całej rodzinie. Vianne opuszczona przez zmobilizowanego męża musi przyjąć pod swój dach znienawidzonego wroga, aby zachować życie swoje i dzieci. Jednak  im obu przyświecał jeden cel, aby wygrać wojnę i uratować, jak najwięcej istnień ludzkich od zagłady.

Słowik jest powieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Andrei de Jongh, belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała w zorganizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Po aresztowaniu Andree, gestapo nie  uwierzyło, że tak młoda i odważna osoba mogła podjąć się tak ryzykownego zadania w ratowaniu ludzkiego życia. Po zakończeniu wojny została odznaczona medalami zasługi, dożyła późnego wieku i zmarła, jako legenda w 2007 roku.

                                                                                                               Elżbieta Buganik

niesmialekNa marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci seria Poczytajki - Pomagajki, a dokładnie książka Sylwii Chutnik - Nieśmiałek.

Bohater opowiadania to chłopiec cichy i małomówny, którego rodzina i sąsiedzi nazywają Nieśmiałkiem. W szkole woli stać z boku i unikać rozmów. Matematyka nie sprawia mu żadnej trudności, przecież z klasówek ma same szóstki. Natomiast przy tablicy wpada w totalną panikę i nie jest w stanie rozwiązać najłatwiejszego zadania. Gdy pewnego dnia znowu nie radzi sobie przy tablicy, a na kartce udaje mu się to bez problemu, w czasie przerwy, na tej samej kartce pani dopisuje mu pewną informację. Wiadomość ucieszy go jak nic dotąd i sprawi, że chłopiec poczuje się bezpiecznie i spokojnie.

Po raz kolejny czytaliśmy książkę z dużym zainteresowaniem. Podobała nam się postawa Jaśka i bardzo mądre podejście nauczycielki do nieśmiałego, lecz zdolnego ucznia. To ładna i pouczająca opowieść dla dzieci borykających się z brakiem wiary w siebie, która przekonuje, że czasami drobny gest lub życzliwy list potrafią komuś zmienić świat na lepszy. Dodatkowe atuty książki to ładna, kolorowa okładka, ciekawe ilustracje i duża czcionka, która ułatwia czytanie. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

freakW dniu 14.04.2018 r. w sobotę o godz. 12.00, odbyło się spotkanie DKK. Do dyskusji młodzież przygotowała powieść Crane R. Jak pokochać freaka. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Główną bohaterką książki jest 16 letnia Zander, która popada w odrętwienie po śmierci młodszej siostry Molly. Po jej próbie samobójczej podczas zawodów pływackich (o której dowiadujemy się w dalszej części książki), wyjeżdża na obóz dla młodzieży trudnej, gdzie poznaje trójkę nastolatków. Nawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń, zaczynają sobie ufać, wyznają swoje dramatyczne tajemnice.

Crane R. w powieści porusza trudne tematy, opowiada o codziennych problemach nastolatków, ich pierwszej miłości i prawdziwej przyjaźni. Pokazuje, że jest to ogromny dar, który potrafi czynić cuda.

Zander, główna bohaterka książki, najbardziej zafascynowała Julię, która najczęściej włączała się do dyskusji, przerywając pozostałym klubowiczom. Z kolei postać aroganckiej Cassie najbardziej urzekła Anię, która zwracała uwagę na samozaparcie owej postaci, a także jej szczerość i spostrzegawczość. Niekiedy dochodziło do głośnej wymiany zdań.

Jak pokochać freaka to książka skierowana zarówno do młodego, jak i dorosłego czytelnika. Każdy, kto po nią sięgnie, z przyjemnością ją przeczyta i będzie szukał książek o podobnej tematyce.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska

tanczac z wrogiemNa marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki (22.03.2018r.) zagościła powieść, a właściwie dokument biograficzny poświęcony żydowskiej holenderskiej tancerce Rosie Glaser, której miłość do tańca i muzyki, a także wrodzona przedsiębiorczość i pewna zuchwałość pomogły przetrwać Holokaust. Zachowane pamiętniki, zdjęcia i korespondencja  Rosie pozwoliły jej bratankowi, Paulowi Glaserowi odkryć tajemnice z przeszłości jego rodziny, tak skrzętnie skrywanej przez własnego ojca, a dotyczące nieznanych krewnych i żydowskich korzeni, jakie ich łączyły.  Chociaż z powodu rodzinnego konfliktu udało mu się z ciotką porozmawiać zaledwie dwa razy za jej życia, to krok po kroku od samego dzieciństwa przedstawia jej losy przed wojną, w czasie jej trwania i po wojnie, aby lepiej poznać i zrozumieć przyczyny jej postępowania.

Losy Rosie były niezwykłe nie tylko przez to, że przeżyła wojenny koszmar, ale także przez to, jak udało jej się tego dokonać w tak bolesnych i zarazem tragicznych czasach. Czasami każda najdrobniejsza umiejętność decydowała o życiu lub śmierci i stawała się przepustką do upragnionej wolności. Jednakże jej zażyłość i swoboda obcowania z Niemcami narażała Rosie na obmowę i krytykę ze strony rodaków i współwięźniarek. Wielu z nich wyparło się pokrewieństwa z nią, nawet jej rodzony brat Jan, zerwał niewiele wcześniej nawiązane kontakty. Z psychologicznego punktu widzenia możemy uznać, że nie było w tym nic dziwnego, bo sami nie wiemy, jak wyglądałoby nasze zachowanie. Ludzie przebywający w obozie koncentracyjnym nie zastanawiali się nad takimi kwestiami, jak etyka, czy moralność, liczył się natomiast każdy przeżyty dzień i zdobyta kromka chleba. Temat znaczenia dobra czy zła w sytuacji zagrożenia nie odnosi się tylko do zachowań obozowych jeńców, ale także do postępowania i odpowiedzialności poszczególnych narodów dotkniętych działaniami wojennymi. W zapiskach Rosie wiele miejsca poświęca zachowaniu i krytyce  swych rodaków Holendrów, którzy zdradzili nie tylko prawdę o jej pochodzeniu, ale także bez żadnych oporów przystali na współpracę z nazistami i na nowy porządek, jaki wprowadzili w ich kraju. Główna bohaterka powieści uznaje takie zachowanie władz, jako zdradę stanu, tym bardziej, że po zakończeniu wojny państwo holenderskie przywłaszczyło sobie całe mienie żydowskie jako własne, nakazując płacić im wraz z odsetkami nieuregulowany z wiadomych przyczyn podatek. Po tym fakcie kobieta postanawia na zawsze opuścić swoją ojczyznę i zamieszkuje tuż po wyzwoleniu w gościnnej Szwecji, która zapewniła jej godne warunki egzystencjalne i zdrowotne.  

Paul Glaser przybliżając czytelnikom historię życia ciotki Rosie Glaser pozwala  zapoznać się z mało znanymi faktami historycznymi z okresy II wojny światowej, a dotyczącymi działań wojennych na terenie Holandii, które w naszej świadomości są odmienne od tych, które podają podręczniki historii.

Książka pod każdym względem bardzo podobała się Klubowiczkom może się spodobać wszystkim czytelnikom zainteresowanym literaturą obozową, kwestią żydowską, jak również miłośnikom historii i dobrej prozy.

Serdecznie polecamy 

ruinyPowieści nawiązujące do drugiej wojny światowej cieszą się dużym powodzeniem u czytelników. Ponad 70 lat po wojnie, wszystko co z nią związane wciąż wywołuje wiele emocji. My też takie książki czytamy. Na spotkanie 22 lutego do dyskusji przygotowałyśmy książkę Ruiny przeszłości Chrisa Bohjalian’a. Książkę ciekawą o tyle, że poznajemy z niej wojenne przeżycia rodziny włoskiej, nie polskiej oraz drugą wojnę światową w Italii.

Akcja powieści toczy się zarówno w roku 1955 jak i podczas wojny w latach 1943-1944 na terenie posiadłości arystokratycznego rodu Rosatich, którego członkom wydaje się, że pustosząca całą Europę wojna nie przekroczy murów ich wiekowej rezydencji. Ale do czasu. W pewnym momencie dwóch żołnierzy, Włoch i Niemiec, postanawiają obejrzeć znajdujący się na ich terenie cmentarz Etrusków. Korzystają z gościnności gospodarzy coraz śmielej jej nadużywając. To doprowadziło do dramatycznych wydarzeń. Do tego, co wydarzyło się podczas wojny w rodzinie Rosatich wiedzie śledztwo w sprawie makabrycznych zbrodni na członkach tego rodu prowadzone w roku 1955 przez młodą policjantkę Serafinę. Już wojenne losy Rosatich były bardzo dramatyczne i nagle kilkanaście lat później następuje jakby ciąg dalszy.

Wydarzenia współczesne i wojenne opowiadane naprzemiennie przeplatane są dodatkowo przemyśleniami okrutnego, psychopatycznego wręcz mordercy. Taka konstrukcja książki pozwala na zorientowanie się w kolejności wydarzeń, a jednocześnie nie pozwala oderwać się od niej. Budzi potrzebę dalszego czytania by jak najszybciej dowiedzieć się czym kierował się morderca, jakie były motywy dokonywanych przez niego morderstw.

Książka jest niesamowicie ciekawa i wciągająca. Porusza ponadto problem dodatkowego okrucieństwa. Można przecież zabić np. strzałem, nożem, ale wycinanie serca wskazuje na szczególne wypaczenie umysłu mordercy. Powieść pokazuje ponadto do czego doprowadza wojna, jakich zmian może dokonać w umysłach niektórych ludzi, jakie złe instynkty potrafi z nich uwolnić. Okrucieństwo wojny, nie w skali ilości zabitych żołnierzy, wymordowanej podczas wojskowych czy partyzanckich działań wojennych ale w skali małych społeczności, rodzin, poszczególnych jednostek. Spustoszenia jakich dokonuje nie w krajach, narodach, architekturze, krajobrazie, zniszczonych zabytkach, ale te, które zachodzą w pojedynczych umysłach. To jest temat do dyskusji na podstawie tek książki. Właściwie temat rzeka, bowiem sięga do przykładów z innej literatury, filmów, wydarzeń znanych z opowiadań świadków.

Bardzo dobra książka. Wszystkie panie z Klubu stwierdziły, że chyba najbardziej wciągająca spośród do tej pory przeczytanych. Jak najbardziej polecamy. Jest w niej wszystko: wojna ze swoim okrucieństwem, kryminał, portret psychologiczny, miłość i zemsta.

Urszula Sitarz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.