Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu

samotna25 maja spotkałyśmy się, aby omówić książkę Samotna gwiazda, Paulliny Simons,autorki bestsellerowych powieści, poruszających serce i nawiązujących do tematyki wojennej. 

Chloe, główna bohaterka, mieszka w Ameryce w zwykłym prowincjonalnym  miasteczku. Od dziecka wraz z najlepszą przyjaciółką planowały wyjazd, który odmieni ich życie i pokaże cuda Hiszpanii, a w szczególności architekturę i złocistą plażę jej stolicy -  Barcelony. Po skończeniu szkoły, chcą zrealizować swój cel. Jednak okazuje się, że rodzice Chloe są przeciwko wyjeździe swojej niepełnoletniej córki do obcego kraju. Do odwiedzenia jej od pomysłu podróży angażują babcię, która jednak ma inne plany. Wspólnie uzgadniają, że dziewczyna pojedzie do swojej ukochanej Barcelony, pod warunkiem, że odwiedzi kilka miejsc wschodniej Europy. Tak więc po wielu bezowocnych próbach i namawianiu rodziców, na zmianę zamiarów, dziewczyny wraz z dwójką chłopaków wyruszają do Europy. Podróż, jak się okazuje wcale nie jest łatwa, młodzi ludzie muszą poradzić sobie z przeciwnościami jakie czekają na nich po drodze. Odwiedzają m.in. dom dziecka na Ukrainie, obozy pracy w Polsce. Ta droga, którą przemierzą wspólnie, pokaże im kim naprawdę są i czego chcą od życia. Nauczą się wiele o sobie nawzajem i dostrzegą to, co robili źle i jak to naprawić.

Powieść Samotna gwiazda, nie należy do łatwej lektury, spotykamy się z trudnymi wyborami, dojrzewających do samodzielności młodych ludzi. Czytelniczki z każdym rozdziałem poznawały z osobna każdego z bohaterów. Powieść sama w sobie, bogata jest w wiele faktów historycznych. Nie zabraknie również elementów miłosnych, do czego pisarka, w swoich innych powieściach już nas przyzwyczaiła.

Zgodnie polecamy lekturę innym czytelnikom, którzy dowiedzą się czy młodzi podróżnicy dotarli do słonecznej Barcelony. I czy rozsądek wygra z miłością.

                                                                                                            Karolina Antoniuk

smotna2

karolekWe wtorek, 30 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, podczas, którego rozmawialiśmy o książce Francesci Simon Koszmarny Karolek i nieznośna niania. To kolejna opowieść autorki wchodząca w skład cyklu książek o przygodach chłopca, który ma tysiące niesamowitych pomysłów.

Rodzice Karolka i Damianka wybierają się wieczorem na przyjęcie, dlatego muszą poszukać dla chłopców jakąś opiekunkę.  Znalezienie niani dla Karolka graniczy z cudem, żadna ze znanych nastolatek nie chce podjąć się tego zadania. Tato chłopców przypomina sobie o Rudej Rebece, która jest najgorsza, najzłośliwsza i największa ze wszystkich niań. Dziewczyna zgadza się, a na Karolka pada blady strach. Jak zakończy się wieczór z groźną opiekunką i do kogo będzie należało ostatnie słowo, jak myślicie?

Czas na naszą opinię. Książka wesoła i humorystyczna, pełna komicznych sytuacji. Przeczytaliśmy ją szybko i z dużym zainteresowaniem. Ładnie napisana, prostym i zrozumiałym językiem, dużą czcionką. Na pewno bawi i rozśmiesza. Miłej lektury! 

Grażyna Lichwiarz

florkaWe wtorek, 25 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w czasie którego rozmawialiśmy o książce Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel Florka. Z pamiętnika ryjówki.

Główna bohaterka opowieści to ryjówka o imieniu Florentyna. Od niedawna potrafi pisać i czytać, chociaż jeszcze nie chodzi do szkoły. Rodzice są bardzo dumni z córki, od taty otrzymała w prezencie duży zeszyt, który przeznaczyła na pamiętnik. Od 3 września zapisuje w nim ważne i mniej ważne zdarzenia i spostrzeżenia ze swojego życia. Zastanawia się gdzie jest czas, skoro rodzicom go wiecznie brakuje. Jak to jest być małym, a za jakiś czas już dużym. Co z tym kotem, jeżeli we śnie jest, a tak naprawdę go nie ma. Gdzie jesteśmy, gdy śpimy i dlaczego rodzice nie wierzą, że w domu zamieszkał potwór bałaganowy i to on jest odpowiedzialny za cały nieporządek w pokoju.

Kolejna książka w Klubie, którą czytaliśmy z zaparty tchem. Bawi, rozśmiesza, a przede wszystkim uczy. Napisana w formie pamiętnika, prostym, ładnym i dostępnym dla dziecka językiem. Estetycznie wydana, wzbogacona pięknymi ilustracjami Jony Jung. Oczywiście fabuła bardzo nam się podobała, książka ciekawa, zabawna i szybko się ją czyta i jak każda dobra opowieść dla dzieci nie tylko bawi, lecz także uczy odpowiedzialności, cierpliwości czy dbania o porządek. Słowa autorki, … ”że po najgorszej burzy zawsze pojawia się tęcza” i …”prawdziwe skarby są czasami bardzo blisko nas. I dlatego łatwo je przegapić …”, niech będą pięknym morałem tej książki.                            

 

Miłej lektury. Polecam!

Grażyna Lichwiarz

długa drogaW czwartkowy wieczór, 27 kwietnia w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych przy MBP w Żaganiu omawiałyśmy książkę Joanny Jax, Długa droga do domu. Akcja powieści rozpoczyna się rok przed wybuchem drugiej wojny światowej w podwarszawskim Teresinie.

 Antonina Tańska wraz    z rodziną opuszczają Polskę i emigrują do Ameryki, aby zapewnić rodzinie lepsze i bogatsze warunki egzystencjalne. Jednak wbrew pogłoskom, życie wcale nie jest usłane różami, wręcz przeciwnie, cała rodzina boryka się z ogromnymi trudnościami finansowymi, dlatego zwraca się o pomoc do wuja Tosi. Tańscy, dzięki jego hojności, przeprowadzają się do Teksasu, aby tam zaznać upragnionego szczęścia. Jednak zły los nadal ich prześladuje – Tosia wbrew rozsądkowi zakochuje się w narzeczonym  swojej siostry i zachodzi z nim w ciążę. Po wielkim skandalu para wyjeżdża na Kubę i oczekuje narodzin dziecka, jednak nie jest im dane długo zaznać szczęścia, bo Emmanuel okazuje się zwykłym draniem prowadząc podejrzane interesy, oszukując  w kwestiach finansowych i zdradzając żonę. Tymczasem na Kubie wybucha rewolucja, więc młodzi małżonkowie postanawiają opuścić wyspę, jednak do tego nie dochodzi ponieważ mąż i synek Tosi znikają bez wieści, więc kobieta w rozpaczy pragnie za wszelką cenę odszukać dziecko. Od tej chwili  rozpoczyna się działalność rewolucyjna Tosi na Kubie w Boliwii  i Wenezueli. Jednocześnie nie ustaje  w poszukiwaniach swojego synka  licząc na to, że w końcu go odnajdzie. Przez kolejne trzydzieści lat zmienia swoją tożsamość i miejsca pobytu, by w końcu osiąść w Polsce.

Pamiętniki Antoniny, ukryte na strychu starego domu wiążą się z losami młodej rozwódki, która nabywa tą nieruchomość i za wszelką cenę postanawia rozwikłać tajemnice  tej rodziny i przemierza szlakiem przeszłości.

            Długo czekałyśmy na kolejną powieść Joanny Jax, która okazała się w naszym mniemaniu drugim bestsellerem po Dziedzictwie von Becków, przeczytałyśmy ją z zapartym tchem, i na długo pozostanie w naszej pamięci. Na jej kartach mogłyśmy śledzić losy rodziny Tańskich, a szczególnie jej głównej bohaterki Tosi, która tak jak w życiu przechodzi różne etapy począwszy od przemiany młodej dziewczyny w dojrzałą kobietę walczącą o wolność i szczęście swojej rodziny. To przepiękna i wyjątkowa opowieść o sile matczynej miłości, odwadze i uporze w dążeniu do obranego celu. Na przykładzie Tosi autorka ukazuje nam, jak jedna źle podjęta decyzja może zaważyć i przede wszystkim mieć zgubny wpływ na całe nasze dalsze życie. Dlatego jednomyślnie stwierdziłyśmy, że tytuł książki jest jak najbardziej adekwatny do treści, bo jak długą, zawiłą i bolesną drogę musiała przebyć Antonina, by odnaleźć dziecko i swój dom. Uważamy, że książka jest przepiękna; naprawdę godna polecenia i przeczytania.

Elżbieta Buganik

me22.04.2017 r. o godz. 13.00 odbyło się spotkanie z klubowiczami DKK i dyskusja nad książką J. Fabickiej # ME. W dyskusji uczestniczyło 5 osób.

Fabuła książki dotyczy relacji matki i córki, ukazuje dramat głównej bohaterki, który przeżywa z powodu matki alkoholiczki. Dziewczyna próbuje normalnie funkcjonować, uczyć się, nawiązywać nowe znajomości i ratować matkę. W trakcie rozmowy wynikło, że wśród otoczenia klubowiczów można zauważyć podobne sytuacje. Kacper zwrócił uwagę na ważny aspekt, że musimy zwracać uwagę swoich rówieśników, czy nie mają podobnych problemów
i służyć im pomocą.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.