W marcu czytelniczki z DKK w Bieniowie podzieliły się wrażeniami po przeczytaniu książki Katarzyny Grocholi „Upoważnienie do szczęścia”. Jest to zbiór opowiadań o miłości oraz trudnościach w osiągnięciu spełnienia w sferze uczuć. W każdej historii jest kobieta, która pragnie miłości oraz mężczyzna, który za wszelką cenę, tę miłość chce jej ofiarować i jest gotów zrobić wszystko, by ich wspólne szczęście zwyciężyło. Droga do miłości jest tu wyboista i nie brakuje na niej cierni lecz na mecie czeka nagroda w postaci dozgonnego szczęścia we dwoje. Według nas książka zawiera sentymentalne i łatwe opowiadania mające przede wszystkim wzruszyć czytelniczki i oderwać je od kłopotów dnia codziennego. Polecamy jako lekturę lekką i przyjemną „do poduszki” po stresującym i ciężkim dniu.

 

Druga wojna światowa, Niemcy za wszelką cenę chcą wyniszczyć Żydów, Izolda – polska Żydówka może umknąć wrogowi dzięki temu, że urodziła się bez wyrazistych semickich rysów, a jednak na własne życzenie wciąga się w sam środek wojennych wydarzeń i Holocaustu. Mąż Izoldy został wywieziony do obozu a ona nie może zapomnieć o swym ukochanym. Od momentu zniknięcia męża ratowanie go stało się sensem i motorem jej życia, który dał wiele siły, aby przetrwać najgorsze chwile. Czy upokorzenie i ból jakiego musiała doznać przyniosą oczekiwany skutek? Czy Izolda odzyska miłość i przeżyje wojnę? Zachęcamy do przeczytania tej powieści bowiem książka Hanny Krall p.t. „Król kier znów na wylocie” to niezwykła opowieść o wojennych i powojennych losach Żydówki, wspaniale i przejmująco opisana. Nie ma tu patosu oraz wielkich słów, co czyni powieść jeszcze bardziej ludzką, autentyczną i wzruszającą.
Na kolejnym spotkaniu klubu Członkowie naszego DKK dzielili się wrażeniami po przeczytaniu książki Olgi Tokarczuk pod tytułem „Bieguni”. Książka opowiada o podróżach i wędrówkach - różnego rodzaju. Czytelnik, niby widzi podróż przez pryzmat starej rosyjskiej sekty ale wkracza jakby w inny wymiar….. może w świat widziany oczyma autorki. Książka, tajemnicza, irytująca, miejscami chaotyczna, posiadająca głębię. Całość napisana pięknym językiem. Polecamy.
Wakacyjną lekturą czytelników DKK w Bieniowie było „Bikini” Janusza L. Wiśniewskiego. Jest to powieść o małej historii miłosnej, mającej miejsce w czasie trwania wielkich historycznych wydarzeń a mianowicie II Wojny Światowej. Bohaterka Anna – młoda Niemka z rodziny o antyfaszystowskich poglądach próbuje udokumentować tragiczne wydarzenia wojenne w zbombardowanym Dreźnie. W tym samym czasie fotoreportaż o piekle wojny ma zrobić młody dziennikarz z Ameryki - Stanley. .. „Bikini” to powieść sentymentalna, chwilami trudna – zmuszająca do zadumy i przemyśleń. Wiele tu pełnych realizmu opisów wydarzeń z II Wojny Światowej gdzie nazizm, faszyzm były górą - pomiędzy tym wszystkim rodziło się czyste uczucie. Czy miłość ma szansę przetrwać? Czy można zaznać szczęścia po tym, gdy widziało się tylko zło? Odpowiedź znajdziecie Państwo w książce „Bikini”. Zachęcamy do lektury
Jolanta Czaińska
DKK Bieniów

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.