Biblioteka Publiczna Gminy Żary, Filia w Grabiku

DKK, Biblioteka w Grabiku, filia Biblioteki Gminy Żary - 11.03.2020

Książka Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”.

Bibliotekarz Roman Haczkiewicz i nauczycielka j. polskiego ze Szkoły Podstawowej w Grabiku Monika Krupa-Juryca

Uczestnicy spotkania

Laura Jasińska, 13 lat

Natalia Burzyńska, 14 lat

Wiktoria Rozpędowska, 13 lat

Maria Kowalczewska, 13 lat

Nikola Lachowska, 13 lat

Jonatan Kisielewicz, 13 lat

Bartosz Kajdaniak, 13 lat

Kuba Szwarc, 13 lat

Dawid Wymiatał, 13 lat

Oliwier Kafarowski, 13 lat

Jakub Ledwoń, 13 lat

Przemysław Banaś, 13 lat

Nikola Cielecka, 13 lat

Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze grupa młodzieży wykazała zainteresowanie tematyką książki. Rozmowa o książce stała się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o wojnie, o uchodźcach i problemach jakie czekają na nich w nowym miejscu, w nowym kraju.

Recenzja Marii

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i pouczająca. Opowiada o uciekinierach przed wojną. Przybywają do nowego dla nich kraju i spotykają nową rzeczywistość. Tęsknią za swoim domem, bliskimi, kolegami. Symbolem tych tęsknot dla małego Romka stał się ulubiony rower, który musiał zostawić. Ciężko pożegnać się z ojczystym krajem, a w nowym miejscu nie brakuje problemów, np. dokuczających kolegów w szkole, bo mówi się z niepolskim akcentem i jest się z Ukrainy. Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć emigrantów, uchodźców i nie odrzucać, ale podać im pomocną dłoń. Każdy powinien przeczytać taką książkę.

2

 43

 

 

1DKK, Biblioteka w Grabiku, filia Biblioteki Gminy Żary - Iwony Chmielewskiej „Dwoje ludzi”.

Bibliotekarz Roman Haczkiewicz i nauczycielka j. polskiego ze Szkoły Podstawowej w Grabiku Monika Krupa-Juryca

Uczestnicy spotkania

Laura Jasińska, 13 lat

Natalia Burzyńska, 14 lat

Wiktoria Rozpędowska, 13 lat

Maria Kowalczewska, 13 lat

Nikola Lachowska, 13 lat

Jonatan Kisielewicz, 13 lat

Bartosz Kajdaniak, 13 lat

Kuba Szwarc, 13 lat

Dawid Wymiatał, 13 lat

Oliwier Kafarowski, 13 lat

Jakub Ledwoń, 13 lat

Przemysław Banaś, 13 lat

Nikola Cielecka, 13 lat

 

Recenzja i oceny Laury

"Książka przeznaczona jest dla każdego czytelnika, w każdym wieku. Opowiada o plusach i minusach bycia we dwoje. Pokazuje, że jeśli żyjemy we dwoje, to gdy jednej osobie przydarzy się nieszczęście druga mu pomoże i będzie przy niej. Jest krótka, prosta, a pomysłowe ilustracje dopełniają tekst. Taka forma może podobać się większości czytelników, a książka może być dobrym prezentem dla par."

 

Spotkanie DKK odbyło się dnia 02. 06.2015 roku. W tym dniu pod kierunkiem moderator Heleny Mużyłowskiej , młodzież aktywnie dyskutowała o książce Ireny Jurgielewiczowej - „ Inna?"
W spotkaniu jako honorowy gość aktywnie uczestniczyła Pani mgr Justyna Gawrych- wychowawczyni uczestniczek DKK. Pani Justyna przytaczała cytaty mówiące o emocjach i marzeniach nastoletniej Danki, głównej bohaterki omawianej książki. Danka jest rówieśnicą uczestniczek DKK. Podobnie jak jej niektóre rówieśnice, uczennice naszego gimnazjum boryka się z problemem niskiej samooceny, nieśmiałości , która jak wiele nastolatek marzy o pierwszej miłości, o Marianie, Julku, Zenku lub innym bliskim koledze np. Zenku, głównym bohaterze książki „ Ten obcy".
Książka ukazuje wewnętrzne rozterki młodzieży, pozwala im identyfikować się z nimi, odkryć podobieństwa i różnice w przeżywanych emocjach, wyjścia z różnych , trudnych , czasami bolesnych sytuacji, w których znaleźli się w danym momencie życia.
Warto podyskutować o dwóch książkach wspomnianych w tym tekście.

Grabik 11 czerwiec 2013 rok „Dziewczynka z parku”- Barbara Kosmowska
Grupa dziecięca działająca pod kierunkiem moderator DKK, Pani Heleny Mużyłowskiej, spotkała się, by podyskutować o książce Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”. Książka B. Kosmowskiej to piękna, krótka i prosto napisana opowieść o dziewczynce, która w wczesnym wieku odkrywa sens bolesnych doświadczeń, które dotykają nie tylko ludzi dorosłych. Andzia, bohaterka książki, po stracie ukochanego taty wraca nie tylko wspomnieniami do chwil, które wspólnie z kochającym tatusiem spędzała w parku.
Od śmierci taty mama też nie jest już taka sama jak dawniej. Dom nie pachnie pysznym ciastem - sernikiem, nie rozbrzmiewa w nim śmiech, brakuje rozmów, i dom Andzi nie jest już taki jak dawniej?
Czy znajdzie się coś lub ktoś kto wypełni pustkę po zmarłym tacie? Jak sobie radzić z emocjami, które są częścią naszego życia?
365Dzisiaj grupa dziecięca Dyskusyjnego Klubu Książki w Grabiku podjęła dyskusje na temat przeczytanej przez nich książki Cornelii Funkke
„Potilla”. Bohaterka , potężna królowa wróżek zostaje pozbawiona czarodziejskiej magii , a tym samym siły pomagania innym przez złego złodzieja. Bohaterka , by odzyskać królestwo i uratować pozostałe wróżki prosi o pomoc nieśmiałego chłopca Artura. Wyruszają w krainę innego, fantastycznego świata, w którym nigdy nie zapada dzień ani noc, a przygoda trwa tylko godzinę naszego czasu. W świecie fantazji czytelnicy uczą się doceniania tego co mają. Dlaczego mistrz Artur i Estera o czarodziejskich włosach zostali nagrodzeni przez Potillę?
Towarzysząc bohaterce czytelnik ma możliwość poznania mocy prawdziwej przyjaźni i odwagi.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.