364„Podróże z Herodotem” odebrane zostały jako książka historyczna z elementami filozofii,napisana w swoisty sposób, charakterystyczny dla autora, przeznaczona szczególnie dla osób oczytanych w literaturze pięknej. Spotkanie zakończyło się jednak aprobatą dla tytułu i uznano, że godny jest polecenia innym.

Celina Sygutowska
moderator DKK przy Filii GBP
w Bieniowie z siedzibą w Sieniawie Żarskiej
 
363Złożoność powieści niektórym czytelnikom sprawiła trudności w jej odbiorze, przeszkadzała skupić się na bieżącym wątku i perypetiach bohaterów, zmuszała do powrotu, cofnięcia się o kilka rozdziałów.
Inni chwalili sobie wielopłaszczyznowość powieści, sposób kreowania świata przedstawionego i przekazywania treści. Porównywali wartkość akcji z dzisiejszym szybkim trybem życia, a kwestie zawarte w „Moim pierwszym samobójstwie” uznali za bliskie współczesnemu człowiekowi. Klubowicze uznali, że jednym z ciekawszych wątków był wątek damsko-męski, stwierdzili również, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o traktowaniu kobiet przez pisarza i doszli do wniosku, że książkę watro polecić każdemu do przeczytania i mieć ją w swojej biblioteczce.
 
Celina Sygutowska
moderator DKK przy Filii GBP
w Bieniowie z siedzibą w Sieniawie Żarskiej

 

13. maja 2008 r. w bibliotece w Sieniawie Żarskiej odbyło się spotkanie DKK . Dyskutowano o książce B. Kosmowskiej pt. „Gobelin”. Stwierdzono, że jest to powieść o życiu, miłości, przyjaźni i nienawiści. Autorka stawia niejako swoją bohaterkę, Annę, przed zwierciadłem i zmusza ją do przebudzenia się z głębokiego snu i wzięcia życia w własne ręce. Kłopoty dnia codziennego, zmagania z rzeczywistością mogą być dla kobiet po czterdziestce, po przejściach i tych, którym  dobrze jest w rutynowych związkach - przestrogą. Między innymi dlatego ta powieść brzmi tak prawdziwie. Według moich czytelniczek książka przeznaczona jest dla osób dojrzałych , które mają już jakiś bagaż doświadczeń.
 
Celina Sygutowska
bibliotekarz nadzorujący DKK przy Filii GBP w Bieniowie
z siedzibą w Sieniawie Żarskiej

"Chłopiec z latawcem"

Rzeczywiście ta książka jest wyjątkowa. Bardzo poruszająca historia, zaskakujaca , madra,niesamowita, wciagająca i w pewien sposób uświadamiająca młodzieży i nie tylko życie ich rówieśniow w Afganistanie. Po przeczytaniuksiązki zachęcamy do obejrzenia filmu.

"Traktat o łuskaniu fasoli"

 

Nie jest książką łatwą. Ma niesamowitą konstrukcje czasową, przeplatającą się ze soba. To książka nie może by czytana szybko. Autor wymusza na czytelniku zastanowienia się nad Każdym prozaicznie opisywanym przedmiocie.Ksiązka jest jakby przesłaniem i prośba abyśmy tak nie nie pędzili w zyciu, żebyśmy zastanawiali się często i wytężali swój umysł. Ta ksiązka ma wiela zyciowych prawd zawartych w długich monologach Myślińskiego.

"Hermańce"

 

Wieś według Kosmowskiej, to wieś zacocofana popegerowska , której życie toczy się pewnym rytmem.Kunszt pisarski Kosmowskiej pokazał, że potrafi ona w sposób dowcipny przemyc prawdę socjologiczna i psycologiczną.

 


"Bikini"

 

Wiśniewski w swej ksiażce pokazuje nam "odwrócone" realia II wojny światowej.Naprzykład ofiara -Niemka.Mimo , że okrucieństwo wojny jest przez cały czas, gdzieś w tle , my poznajemy jakby samych pozytywnych bohaterów. Ale do końca tak nie jest.W miarę rozwoju akcji bohaterowie mimo różnych zawirowań ukazywani są w coraz lepszym świetle. Książka dośc trudna w odbiorze wymaga koncentracji i dużego natężenia umysłu.

"Gottland"

Książka opowiada o skomplikowanych dziejach naszych południowych sąsiadów porzez opowieśc o losach ludzkich.Czytamy tę ksiązkę przez pryzmat własnych losów co czyni lekturę jeszcze bardziej
zajmującą. Godna uwagi lektura, chociażby dlatego, iz jej autor fascynuje niepowtarzalną czeska kulturę i obyczjowośc.

 

"Biała Masajka"

Książka super , na czasie i ku przestrodze dla młodych. Książka oparta na faktach autentycznych. Wilka miłość, potem owoc miłości i mąż Masaj który pokazał niebo jak i piekło życia z nim. Zetknięcie dwóch rożnych światów czy taka miłość może się udać?. Po przeczytaniu tej książki obejrzałyśmy film, wart polecenia dla wszystkich.

"Rozmowy nad Nilem"

 

Autor po mistrzowsku łączy z życia Kairu lat 1960, a rozważaniami o naturze człowieka i absurdalnych , narkotycznych wizji bohaterów.W tek książce liczy się przede wszystkim nastrój, to on staje
się najważniejszym elementem historii i to właśnie jego tropem powinniśmy podążać.

"A jednak... strzelę"

 

Historia tak realna i prawdziwa ,że aż trudno w nią uwierzyć. Według nas ta książka z powodzeniem mogłaby być lekturą obowiązkową w gimnazjum. Polecamy wszystkim klubowiczom młodzieżowym i
dorosłym,dlatego ,że takie sprawy jakie porusza ta książka są na porządku dziennym.

"Marzycielka z Ostendy" Eric- Emmanuel Schmitt to książka, która zastała przeczytana ostatnio przez nasze klubowiczki tj. w miesiącu październiku. Bohaterowie opowiadań są zwyczajnymi ludźmi, wyróżnia ich jedno ryzykują, by spełnić swoje marzenia. Raz się udaje, innym razem nie. Jednak gdy się uda, to już nic nie może stanąć na ich drodze do szczęścia . Tak bardzo podobni do nas ,czyż nie?

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.