Filia GBP Bieniów w Sieniawie Żarskiej

niewolnictwo29 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy przejmującą opowieść o dwóch rodzajach niewolnictwa - o niewoli duszy i niewoli ciała w powieści „ Czarne skrzydła” Sue Monk Kidd. Autorka opisała fikcyjne losy prawdziwej postaci historycznej jaką była Sara Grimke. Siostry Grimke (do Sary dołączyła młodsza siostra Angelina) rozpoczęły razem walkę o los niewolników. Opowieść o odwadze, walce o godność o bycie człowiekiem wolnym bez względu na kolor skóry, płeć oraz pochodzenie.

Na spotkaniu przyjrzeliśmy się również wspaniałej osobowości jaką jest Anna Dymna a biografia tej znakomitej aktorki i szlachetnego człowieka znajduje się w książce „Anna Dymna” Elżbiety Baniewicz.

Serdecznie polecamy!

projektantka9 kwietnia w Bibliotece w Sieniawie Żarskie odbyło się spotkanie Pań z Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. Omawiana była książka Rosalie Ham „ Projektantka”. Fabuła rozgrywa się w małej miejscowości australijskiej, do której po 25 latach wraca Tilly aby odwiedzić swoją chorą matkę. Wzbudza tym wielką sensację wśród mieszkańców.... Dyskusja byała tak burzliwa, że na kolejnym spotkaniu nastąpi ponowne omówienie tej książki.

okrazyc slonceW dniu 29 stycznia 2018r. odbyło się spotkanie Pań z  Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była książka „Okrążyć słońce” Paula McLain. Beryl przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem a członkowie plemienia przewodnikami po nowej i dzikiej krainie. Wychowywana później przez ojca, Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego z wyjątkiem miłości... Opowieść o wolności, pasji, łatwo się czyta. Uczestniczki DKK przyrównały ją do książki „ Pożegnanie z Afryką”.

Z wielkim entuzjazmem uczestniczące w spotkaniu DKK panie relacjonowały spostrzeżenia na temat przeczytanej książki J.K. Rowling „Trafny wybór”. Dyskusja trwała od godziny 18:00 do 20:30.
A oto wypowiedzi:
• Joanna - ”Zachwycona nie jestem, do poduszki się nie nadaje, przeczytałam od dechy do dechy. Poleciłabym ja przeczytać z uwagi na wiele przemyśleń „Trafny wybór„ - każdy ma wybór życiowy, drogę życia i to chyba jest odpowiedź na tytuł tej książki.”
• Wiesia - ”Ja jak wiecie jestem wybrednym czytelnikiem, ale jeszcze nigdy żadnej książki tak z zapartym tchem nie czytałam. Jej wielowątkowość w których musiałam się zastanawiać i wyciągać wnioski bardzo mi się podobała. Tematy, które porusza w tej książce Rowling to według mnie „Trafny wybór”, a szczególnie środowisko patologiczne (dziewczyna Krista), której długo nie zapomnę.”
• Iza - „Jestem fanką„ Harrego Pottera „wiec po tej lekturze spodziewałam się innych emocji moja córka zaraziła mnie Potterem , czytałam polecane przez nią książki z zapartym tchem. Natomiast „Trafny wybór” czytałam bez przekonania. Myślę, że za dużo opisów w tej książę i za mało akcji”.
• Renia - ”Nic nowego nie wniosę, bo poprzedniczki wypowiedziały się wprawdzie już za mnie.”
• Stasia - ”Przyznaję, że początek książki jest rozwlekły, trudny, szerokie opisy sprawiają to, że czytelnik może poprzestać na tym albo omijać rozdziały. Dalsza część zyskała we mnie poparcie i polecam ją czytelnikom dorosłym.”
• Danusia - ”Książkę zaczynałam czytać kilka razy myślałam, że nie będę jej czytać, do niektórych rozdziałów wracałam i szukałam sensu jaki chciała przekazać autorka. Piękna postawa bohaterki Kristy, która walczyła z patologią w swojej rodzinie wzruszyła mnie niezmiernie, mimo wielu przeciwności wzorowo wykonywała swojego zadanie. Bardzo polecam tę książkę do przeczytania.”
• Regina - „Moim zdaniem głównym bohaterem książki jest społeczność małomiasteczkowa. Zawartą treść można przełożyć na każdą społeczność w dowolnym miejscu nie koniecznie Pagford. Polecam”.

362 
Dnia 25.02. 2011 w bibliotece odbyło się spotkanie DKK
Książka nad, którą dyskutowaliśmy to "Kobiety w życiu van Gogha" napisana przez Dereka Fell. Autor ukazuje biografię wielkiego artysty poprzez jego listy do stale obecnych w jego życiu kobiet.Porusza bardzo odważnie intymne tematy z życia van Gogha, analizując jego życie wewnętrzne, pokazuje ciągle pogarszający się stan emocjonalny oraz utratę zdrowia psychicznego.Przyjaźń a może " miłość z Gauginem doprowadza mistrza do desperackiego kroku jakim jest obcięcie sobie ucha. Bardzo cieka wa książka choć nie łatwa w odbiorze. Ale tacy przecież są geniusze, czyż nie?


Następne spotkanie zaplanowano na 23.03.2011 r o godzinie 18.00.Podyskutujemy nad książką " Ostatni Wykład" Randy Pausch. Serdecznie zapraszam
Celina Sygutowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.