IMG 20191004 091046W październiku tematem dyskusji była książka Grzegorza Kasdepke „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”.  Główna bohaterka to osoba, która jak każde dziecko nie lubi sprzątać. Dziewczynka zastanawia się gdzie podziewa się Dzisiaj i dlaczego Jutro nie jest już Jutrem. Jej rozważania ukierunkowane są również o kwestie sprzątania, które ma zrobić Jutro, ale Jutro ciągle się spóźnia i nigdy nie nadchodzi, co prowadzi do jeszcze większego bałaganu i złości mamy. Wczoraj z kolei znika w niewyjaśnionych okolicznościach i nikt nie jest w stanie przypilnować jego odejścia.

Opowiadanie bardzo podobało się dzieciom, które przyznały, że również nie lubią sprzątać swojego pokoju i często mówią, że czynność tę wykonają Jutro.

Autor bajki w genialny sposób poruszył tajemniczy upływ czasu. Grzegorz Kasdepke historią dziewczynki, która nie lubi sprzątać wyjaśnił "dlaczego Jutro wciąż się spóźnia ..., co dzieje się z Wczoraj - przepadającym jak kamień w wodę ..., czemu Dzisiaj zostawia po sobie tak wielki bałagan ...".

Edukacyjna bajeczka to idealna podpowiedź jak wyjaśnić dzieciom, że nie mogą odwlekać sprzątania bałaganu na Jutro, ponieważ Jutro - nie będzie Jutrem, a stanie się Dzisiaj.

"Wczoraj, Dzisiaj, Jutro" to przezabawna książka dla wszystkich dzieci, robiących uniki w wykonywaniu swoich obowiązków, a także rodziców, którzy tracą cierpliwość na słowo JUTRO.

IMG 20191115 101538Listopadowe spotkanie DKK odbyło się po akcji „Porozmawiajmy. Proszę”, która zapoczątkowała temat różnorodności. Uczestnicy zajęć w bibliotece już wcześniej zapoznali się z książką „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, która w piękny sposób podkreśla wyjątkowość każdego człowieka. „Nietoperzyca Kaja i piękno uważności” jest kontynuacją tematu akceptacji drugiego człowieka oraz przyjęciu siebie takim jakim się jest. Książeczka w mądry sposób podkreśla, że kompleksy są w naszej głowie i nie do końca inni patrzą na nas w taki sam sposób jak my siebie postrzegamy. To co dla nas jest nieakceptowalne, dla innych jest wyjątkowe. To czego w sobie nie lubimy dla innych jest rzeczą najpiękniejszą. To, że jesteśmy inni nie oznacza wyeliminowania ze wspólnoty i otoczenia, a raczej podkreślenia, że wyjątkowość jest ważna, daje nam siłę i poczucie wartości.

Kaja początkowo nieszczęśliwa i zagubiona z czasem rozwija w sobie piękno, rozumie „własną inność” i zaczyna akceptować swoją różnorodność. Na swojej drodze spotyka myszkę, która uczy ją medytacji, wyciszenia i poszukiwania zadowolenia z otaczającego świata.

Książka Agnieszki Pawłowskiej to mądra, wartościowa lektura dla każdego. Dzięki prostemu podejściu do tematu jest łatwa w odbiorze i trafia do młodego czytelnika.

Uczestnicy DKK w Olbrachtowie bardzo pozytywnie przyjęli książeczkę i motyw przewodni, którym jest poszukiwanie piękna. Dyskusja nad opowiadaniem była bardzo owocna i pozwoliła zmierzyć się jej uczestnikom z własnymi słabościami. Podczas spotkania dzieci spróbowały medytacji i nauczyły się wyciszyć emocje dzięki prawidłowemu oddychaniu.

Czlowiek„Człowiek jaki jest każdy widzi” to książeczka, która omawiana była podczas styczniowego DKK dla dzieci. Marzena Matuszak w przezabawny sposób opowiedziała historię o Yetince. Oczami zwierząt stworzyła ciekawą opowieść o pewnym hotelu w Himalajach, w którym to przy stole snuje się śmieszne i jednocześnie trzymające w napięciu gawędy. Jak naprawdę postrzegany jest człowiek wiedzą tylko zwierzęta – główni bohaterowie książeczki.

Uczestnicy DKK już wiedzą, że człowiek ma długie odnóża, którymi cały czas macha, wąski pysk, z którego wylatują bąbelki, i wielkie groźne macki. Świeci w ciemności jak świetlik i potrafi latać jak ptak…

Podczas spotkania dzieci chętnie dyskutowały o człowieku i innych zwierzętach. Czytelnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zgodnie stwierdzili, że takie książki chcieliby czytać częściej.

CzarowniceCzy istnieją czarownice? Na takie pytanie odpowiadali uczestnicy spotkania DKK zorganizowanego w bibliotece w Olbrachtowie 5 marca 2020 roku. Dzieci dyskutowały o książce „Tajemnica pewnej sąsiadki”, która bardzo przypadła im do gustu. Uczestnicy spotkania pozytywnie odebrali historię Dyni i Stefanka – rodzeństwa zaciekawionego mieszkanką kamienicy.

Książka to zabawna historia dzieci, które są ciekawe świata i ludzi. Główni bohaterowie to rodzeństwo w wieku 5 i 6 lat zaintrygowane „tajemnicą pewnej sąsiadki”. Pomysły Dyni i realizacja swojego największego marzenia skłaniają dzieci do udania się w okolice kamienicy, w której na najwyższym piętrze według Dyni mieszka czarownica. Czy uda im się zobaczyć prawdziwą czarownicę i czy kot widziany w oknie jest tym kotem, o którym mówią w bajkach ? Czy miotła, która stoi w pokoju i reszta zmiotek upchanych do szafy rzeczywiście służą tylko do sprzątania ? Na te i inne pytania uczestnicy DKK znają już odpowiedź i czekają na kolejne książeczki z serii Czytam sobie.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.