IMG 20190722 181413Dnia 22 lipca 2019 roku w Bibliotece w Olbrachtowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  dla dorosłych. Jego uczestniczki omówiły książkę Grażyny Mączkowskiej „Powiedz, że mnie kochasz, mamo”.

Główną bohaterką powieści jest Gabi, która mimo upływu kilkudziesięciu lat wciąż nie potrafi uporać się z piętnem przeszłości. W trakcie rozmów z przyjaciółką wraca do czasów swojego dzieciństwa, w  którym doznała fizycznej i psychicznej przemocy. Będąc dzieckiem alkoholika boryka się z  syndromem DDA i mimo uporządkowanego życia przy boku kochającego męża i dwójki dzieci nie jest do końca szczęśliwa. Jako dorosła kobieta próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Chce zrozumieć swoją matkę, która nie odeszła od męża, fundując swoim dzieciom życie w ciągłym strachu, stresie i upokorzeniu.  Gabrysia ma do niej żal i pretensję o brak rodzinnego ciepła i zrozumienia potrzeb małego dziecka. Jest przekonana, że gdyby matka otoczyła dzieci większą miłością, zarówno ich dzieciństwo jak i dalsze życie nie byłoby napiętnowane przykrymi wspomnieniami.

Debiutancka powieść Grażyny Mączkowskiej porusza czytelnika i nakazuje zastanowić się nad własnym podejściem do wychowania dzieci. Zwraca uwagę na potrzebę zarówno miłości, jak i stworzenia bezpiecznego dzieciństwa. „Powiedz, że mnie kochasz, mamo” to obraz przeżyć dziecka dotkniętego emocjonalną huśtawką panującą w domu alkoholika. Powieść wzrusza, wzbudza ogromne emocje i na długo nie pozwala zapomnieć o tym, jak ważne dla dziecka jest dorastanie w atmosferze miłości, spokoju, akceptacji, wzajemnego zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka.

IMG 20190712 1005389Lipcowe spotkanie DKK było poświęcone książeczce „Kicia Kocia w bibliotece”, z której dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka.

Główna bohaterka Kicia Kocia po raz pierwszy odwiedza książnicę, w której otrzymuje własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę. Poprzez odwiedziny w placówce po raz pierwszy może uczestniczyć w spotkaniu autorskim i otrzymać autograf pisarza. Jako czytelnik dowiaduje się, że biblioteka oferuje nie tylko wypożyczanie książek, ale również wystawy, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy i przedstawienia teatralne.

Seria Kicia Kocia to świetna okazja do pokazania dzieciom prawideł życia codziennego. Każdy tytuł poświęcony jest jednemu zdarzeniu, które przybliża najmłodszym otaczający ich świat. Anita Głowińska – autorka serii – w przystępny sposób opisuje różne historie z życia głównej bohaterki, przez co uczy dzieci, np.  gotowania, gry na instrumencie, mówienia „Dzień dobry”, bezpiecznego bawienia się na placu zabaw. Dzięki książeczkom dzieci poznają pracę m.in. bibliotekarza, policjanta i strażaka. Dodatkowym walorem są piękne, wyraziste ilustracje, które sprawiają, że nawet najmłodsi potrafią skupić swoją uwagę podczas czytania króciutkich opowieści.

Po wysłuchaniu książeczki dzieci opowiadały, co można robić w bibliotece.  Najmłodsi potrafili powiedzieć czym różni się biblioteka od księgarni. Podczas spotkania nie zabrakło opowieści o ulubionych książkach wypożyczanych w bibliotece i kupowanych przez rodziców w księgarni. Kilkoro dzieci złożyło deklaracje, że gdy dorosną zostaną bibliotekarzem, z czego ucieszyła się bibliotekarka prowadząca spotkanie. Jak przystało na najmłodszych – nie zabrakło pytań o pracę w bibliotece, na które z chęcią odpowiadała Pani Ania.

Dzieci na zakończenie spotkania wykonały prace plastyczne z sową – symbolem mądrości oraz pokolorowały ilustracje z książką i biblioteką. Za uczestnictwo w spotkaniu sympatycy Kici Koci otrzymali naklejki, które znajdują się w książeczkach z serii „Czytam Sobie”. Wybór nalepki stał się okazją do zapoznania z kolejnymi książeczkami dla najmłodszych.

                                                                                  GBP w Bieniowie – filia w Olbrachtowie
Bibliotekarz – Anna Janus - Szymańska

biblipterapiaPodczas sierpniowego spotkania uczestnicy DKK dla dzieci dyskutowali o bałaganie i  porządkach, na skutek wcześniejszego zapoznania się z bajką terapeutyczną „Ja na pewno dziś nie sprzątam”. Okazało się, że czytelnicy dobrze znają skrzata Bałaganiaka  i nieco mniej skrzata Porządeczka. Tego drugiego najczęściej spotykają dzięki mamie, która pomaga uporządkować zabawki porozrzucane na podłodze, ciuchy nie powkładane do szafy i  rozgardiasz na biurku oraz w szufladzie.

Wspólnie z bibliotekarką mali dyskutanci porozmawiali również o emocjach towarzyszących sprzątaniu oraz kłopotliwym utrzymywaniu ładu w swoim pokoju.

Dzieci przyznały, że nie wiedzą jak robi im się „taki straszny bałagan” podkreślając, że w zasadzie … to robi się sam J.  Podczas omawiania książeczki było dużo uśmiechów, a to dlatego, że historia Kasi i Bartka bardzo przypominała, przybyłym na spotkanie czytelnikom, wydarzenia z ich życia:

„… pierwszy wstał Bartuś, potem, ociągając się i ziewając przeraźliwie, Kasia. Mama już wolała na nich z kuchni:

- Dzieci, ubierajcie się szybko, śniadanie na stole, musimy się spieszyć!

- Nie mogę znaleźć kapci!

 - Gdzie moja bluzka?

- Mamo! Piórnik jest pusty, gdzie się podziały wszystkie kredki?!

No tak. Zabrakło Skrzacika Porządeczka i jego nocnych porządków. Dzieci biegały po całym pokoju. Bartek w jednej skarpetce, Kasia wciąż w piżamie. Rodzice, widząc to załamali ręce. Tata, który odwoził dzieci do szkoły w drodze do pracy, narzekał, że się spóźni. W końcu mama pomogła skompletować ubranie, a tata spakował Kasi tornister, ale niestety zabrakło czasu na zjedzenie śniadania i wszyscy wyszli z domu głodni.”   J

fragment „Ja na pewno dziś nie sprzątam”

 Ryszard Cebula

 

Na koniec spotkania, techniką „krok po kroku” dzieci narysowały skrzata, którego samodzielnie pokolorowały. Dzięki bajeczce oraz wyżej wspomnianej metodzie szkicowania, młodzi czytelnicy poznali cechę cierpliwości, która może okazać się bardzo cenna zarówno w sprzątaniu jak i  w  wykonywaniu innych codziennych czynności otaczającego nas – pędzącego świata.

„Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” to zbiór opowiadań zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Poradnik opisuje problemy współczesnego świata, jest odpowiedzią na wiele pytań, wskazówką postępowania dla rodziców, a także inspiracją do rozmów z najmłodszymi członkami rodziny. Bajki poruszają ważne tematy i w mądry oraz subtelny sposób wkraczają w świat dziecięcych emocji.

Ponadto, co ważne w dzisiejszym zabieganiu … zachęcają rodziców i opiekunów dzieci  zatrzymać się na chwilę i spędzić wspólnie czas – zrobić to co najważniejsze dla naszych pociech.

Książka Kamila Bałuky „Wodecki. Tak mi wyszło” to ciekawy portret polskiego muzyka. Czytelnik dowie się z niej informacji o tym jak ważny dla Zbigniewa Wodeckiego był Jan Sebastian Bach, dlaczego kochał publiczność  i skąd narodził się pomysł odtworzenia płyty z 1976 roku.

Książka ta jest potwierdzeniem, że twórca „Z Tobą chce oglądać świat” był wybitnym artystą, który obok ogromnego talentu miał niezwykły dar przyciągania ludzi. Świadomy swoich walorów muzycznych był jednocześnie osobą skromną, bardzo uprzejmą i urokliwą. Artyści podkreślali nie tylko jego muzyczne walory, ale i wspaniałą osobowość.

Na spotkaniu przytoczono fragmenty książki, dzieła artysty, a także przypomniano jego drogę do kariery. Uczestnicy sierpniowego DKK zgodnie potwierdzili, że Zbigniew Wodecki był artystą  ponadpokoleniowym. Panie przyznały, że książkę czyta się z zaciekawieniem i nutką żalu za Zbigniewem Wodeckim, który odszedł za szybko. Wertując drugą część książki, która jest wywiadem rzeką ma się wrażenie, jakby to, o czym czytamy opowiadał nam swoim pięknym głosem sam artysta.

„Wodecki. Tak mi wyszło” to książka warta przeczytania dla każdego, kto choć raz zetknął się z  melodyjnymi utworami wspaniałego muzyka.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.