Wrzesień – Pamiętnik nastolatki – świetna książka, usta się nie zamykały każdy chciał opowiedzieć, co mu się podobało.

Październik – Amor z ulicy Rozkosznej... po Pamiętniku nic nie jest już tak dobre.

Listopad – 13 Poprzeczna – strony z seksem, czytać czy nie czytać, ale podyskutować warto.

Grudzień – Olivier i zeszyt z marzeniami w czytaniu. Mam nadzieję, że się „wrednym” gimnazjalistkom spodoba.

moderator DKK
Janina Czechanowska

 341 342

Wrzesień – Bracia Lwie Serce przygody ciekawe, ale ciężko się czytało.

Październik – Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek – oto recenzja napisana wspólnie:

Książka opowiada o naszych rówieśnikach zakochanym Jacku i Kaśce. Sytuacja zaskoczyła Jacka, który deklarował, że dziewczyny go nie interesują, a tu nagle ta Kaśka… Jacek ma plan by zakochać w sobie Kaśkę, która niestety nie zwraca na niego uwagi. Jego konkurentem jest żartowniś Piotrek.  Na kartach książki toczy się współczesny turniej rycerski o serce Kaśki Kwiatek. Liczne przygody i komplikacje utrudniają osiągnięcie celu przez Jacka. Podobało nam się, że Jacek dzielnie walczył o względy Kaśki mimo miażdżącej konkurencji wesołka Piotrka. Polecamy tę książkę bo jest ciekawa i wciągająca i taka na czasie…

Listopad – Myślinki bardzo się podobały, każdy chciałby mieć takiego koło siebie.
Grudzień – Nowe kłopoty detektywa Pozytywki – wieść biblioteczna głosi, że zapowiada się ciekawe spotkani...co z przyjemnością spisała moderator DKK Janina Czechanowska

 

 343
Dnia 14.01.2011 r. Moderator DKK Janina Czechanowska przedstawiła przyszłym członkom, uczniom klas III szkoły podstawowej Dyskusyjnego Klubu Książki zasady uczestnictwa w klubie. Obok spotkań i dyskusji o przeczytanych książkach przewidziane są spotkania wyjazdowe z innymi klubami DKK, a także spotkanie integracyjne z klubowiczami i ich rodzicami w formie kuligu. Kandydaci do DKK zadawali pytania i zgłosili swoje propozycje działań, np. konkursy, zabawy, wystawki.
W Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych 14.01.2011 r. omówiono książkę „Berżetka bez przepisu” Krystyny Śmigielskiej. Książka nie wywołała entuzjazmu, poglądy autorki wyrażone przez bohaterów zostały odebrane jako bulwersujące i naciągane. Tok akcji był z góry przewidywalny i przez to mało zajmujący. Panie oceniły książkę na ocenę dostateczną.
18 lutego 2011 r. dyskutowano nad „Doliną Radości” Stefana Chwina. Książka zaciekawiła klubowiczki, wywołała ożywioną dyskusję. Podobała się wyobraźnia autora i rozmach epicki. Ocena 5.
Klub Dyskusyjny uczniów klas V i VI spotykał się 3-krotnie od września do stycznia 2010/2011 r. Niestety uczniowie po zmianie szkoły (poszli do tzw. dużej szkoły na ul. Kościelnej) nie byli w stanie w pełnym składzie stawić się na spotkania. Przeszkodę stanowią liczne koła zainteresowań, do których nauczyciele nie tylko zachęcają, ale wręcz przymuszają. Dzieci nie były w stanie wygospodarować czasu na uczestnictwo w spotkaniach DKK. Po 3-krotnych próbach kontynuacji spotkań postanowiono klub rozwiązać i dokonać nowego naboru uczniów z klas młodszych. W efekcie zdołano omówić trzy książki „Rama ½” , „Kroplówka z marzeniami” Marty Madery oraz „Żaba” Małgorzaty Musierowicz. Książki się podobały i zostały ocenione na pięć.
18 lutego 2011 r. po raz pierwszy dyskutowali o książce nowo zwerbowani członkowie klubu z klas trzecich szkoły podstawowej. Omawialiśmy Ireny Landau „Jest O.K.” Dzieci z sympatią podeszły do literackiego upośledzonego bohatera, natomiast w odniesieniu do dzieci ułomnych, z którymi mają do czynienia na co dzień, nie były już takie łaskawe.

Janina Czechanowska

339 340 

Klub rozpoczął działalność od września w składzie dziesięciu uczniów z klasy IB i IC gimnazjum. Przeczytaliśmy i omówiliśmy następujące książki:

1.,,Wszystko tylko nie mięta’’ E. Nowak ocena 4+,w większości podobała się fabuła książki - życie rodziny Gwidoszów, wartka akcja oraz poczucie humoru autorki. Książka przedstawia codzienne życie i problemy nastolatków przede wszystkim sercowe.

2.,,Letnia akademia uczuć. Anna i wodorosty" ocena 5+ książka bardzo przypadła do gustu -powieść o miłości ale nie tylko to historia uczuć nastolatków-to wesoła, pełna dowcipnych scen i śmiesznych dialogów książka, znakomita zabawa podczas lektury. Takie książki gim. chcą czytać!

3.,,Moje drzewko pomarańczowe’’ ocena 3+ nie wciągnęła historia biednego dobrego chłopca, który mimo katowania przez ojca ma marzenia, kocha rodzinę, jest wrażliwy, chętnie pomaga innym.

4.,, Gdzie jest Jennifer’’ ocena 5+ to powieść ciekawa dla młodzieży, stopniowane napięcia, chwile grozy, dylematy etyczne i tragedie życiowe. Kryminał trzymający w napięciu prezentujący zupełnie niemłodzieżowe tematy.Dyskusja z wypiekami na twarzach!

Janina Czechanowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.