DKK – dzieci (3 klasa SP)
25 marca – M. McDonald „Hania Humorek w osiem i pół dnia dookoła świata”
Książka oceniona na 6, pełna humoru i zabawnych przygód. Wciągnęła bez reszty, po dziś dzień czytane są kolejne części.
15 kwietnia – G. Kasdepke „Bon czy ton”
Po dyskusji dzieci uznały, że to potrzebna książka, choć nie były entuzjastycznie nastawione. Ocena 5

27 maja – A. Onichimowska „Najwyższa góra świata”
Wywiązała się ciekawa dyskusja. Jednak dzieci z trudem dotarły do przesłania książki, tak jakby po raz pierwszy spotkały się z taką tematyką. Podawały przykłady „z życia”. Stwierdziły, że to smutna książka – ocena 4.

14 czerwca – B. Gawryluk „Dżok”

DKK – dorośli
22 marca – H. Muller „Sercątko”
Książka odrzucona, oceniona na 2. Panie pałały złością, nie rozumiały „noblistki”, choć treść nimi wstrząsnęła. Ze strony moderatora była to prowokacja, ukazanie związku formy (rwany, szorstki język) z treścią (wszechogarniający system totalitarny).

15 kwietnia H. Krall - „Król Kier znów na wylocie”
Książka oceniona na 4 , tematyka przygnębiająca, znana klubowiczkom z autopsji. Nie chcą rozstrzygać kwestii wojennych i żydowskich, ale dyskusja była ciekawa.

27 maja – R. Skinner „Mata Hari legenda szpiegów”
Panie zabrały się do lektury z wielką chęcią dowiedzenia się ciekawych informacji z życia kobiety-szpiega. Całkowicie się zawiodły! Książka nie podobała się, tematyka została potraktowana powierzchownie, raził język prawdopodobnie kiepskiego tłumacza, zauważyłyśmy brak redakcji literackiej czy choćby korekty. Ocena 3.

14 czerwca – P. Coelho „Weronika postanawia umrzeć”

13 czerwca w nagrodę 3 uczestniczki spotkań DKK pojadą z moderatorką na spektakl „Listy miłosne” do WiMBP w Zielonej Górze.

DKK – gimnazjum

Luty – C. Clare „Miasto kości”
Tylko jedna osoba była zachwycona tą książką. Pozostałe dziewczyny nie lubią sf i nie wciągnęła je tematyka i spora objętość książki. Ocena to jedna 6 i pozostałe 2.
Marzec - Gutowska-Adamczyk M. „Wystarczy, że jesteś”
Książka na 6 , dziewczyny były zachwycone. Utrafiła w ich sposób myślenia i przeżywania o potrzebie miłości i akceptacji

Kwiecień -K. Kerbo „Minerva Clark schodzi na psy
Wspaniałe postaci, książka o relacjach między nastolatkami, zaciekawiła, dobrze się ją czytało, poczucie humoru rozładowywało trudne sytuacje. Ocena 5.

Maj - Anne Provoost „Upadki”
Przejmująca książka znanej belgijskiej autorki o ksenofobii i trudnych moralnych wyborach, ale też o pierwszej miłości oraz niełatwej sztuce tolerancji i wybaczania. Ocena 5.
Czerwiec- Beata Ostrowicka „Zła dziewczyna”
Rewelacyjna książka, wciągająca, prowokująca do dyskusji o trudnych dla młodzieży sytuacjach, rozmawiając o problemach „złej dziewczyny” czytelniczki utożsamiały się i odreagowały swoje trudne sytuacje. Ocena 6.

 337

22 marca 2011 – omawiamy Hert Muller „Sercątko

 338

15 kwietnia 2011 – Omawiamy G. Kasdepke „ Bon czy ton”

DKK – dzieci (3 klasa SP)
30 września –Sari Peltoniemi ”Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę”
Książka oceniona na 6, pełna humoru i zabawnych przygód. Dzieci były zaciekawione możliwością odwrócenia ról, opowieści z perspektywy psa.

7 października - spotkanie z podróżniczką Barbarą Meder – promocja książek Babcia w Afryce i Babcia w pustyni i w puszczy. Oprócz członków DKK zaprosiłam uczniów klasy VI i V. Spotkanie zaciekawiło uczniów, zwłaszcza słowa o tym, że nigdy nie jest za późno i że warto mieć marzenia.

18 listopada – Michael Bond „Paddington wyrusza do miasta”

Dzieci nie były entuzjastycznie nastawione do książki. Bardziej im się podobały bajki z Paddingtonem, których fragmenty znaleźliśmy w Internecie. Twierdziły, że słowa są trudne do zrozumienia i czasami przestarzałe. Mnie się wydaje, że była za duża przerwa w spotkaniach i za mały doping do czytania. Ocena 3.

333 334 


DKK – dorośli
28 września – Maria Nurowska „Księżyc nad Zakopanem”
Książka oceniona wysoko, na 5,5. Autorka lubiana, dobrze się czyta jej powieści. Panie posiadały gruntowną wiedzę na temat książek pisarki. Spodziewały się powieści, autobiografia też się spodobała.

23 października 2011 Eric-Emmanuel Schmitt „Trucicielka”
Książka oceniona na 6. Opowiadania były ciekawe, wciągające, z zaskakującym zwrotem akcji. Panie wyraziły chęć przeczytania innych książek autora.

20 listopada 4 członkinie spotkań DKK obejrzały i wysłuchały w WiMBP w Zielonej Górze recytacje …„jesteś piękne – mówię życiu”… wg Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Joanny Żółkiewskiej, Pauliny Holtz i Anny Moskal w reż. Waldemara Śmigasiewicza

 335 336

rybka"Jak rybka Hela miasto zwiedzała" - piękna kolorowa książeczka promująca Park Krasnala i Nową Sól. Tekst napisał Mariusz Niemycki nowosolanin, autor wielu książek dla dzieci. Przygody rybki Heli wciągają, ale najbardziej członkowie klubu byli zadowoleni z zalączonej gry planszowej - Leon Petejko był bezkonkurencyjny wygrał 3 razy, Natalka Rybka 2-krotnie, a Amelka Przepiórka i Nikola Jarosz po razie. Grupa I odrobiła 5 pkt i w rywalizacji ma 30 pkt, a solidna Grupa II aż 38 pkt.

rybka2

"Dwoje ludzi " Iwony Chmielewskiej. Młodzi czytelnicy najbardziej docenili piękne ilustracje autorki. Dyskusja nie łatwa o parach, które się kochają a potem już nie i czyja to wina. Temat poruszany przez autorkę bardzo delikatnie, dzieci znakomicie odczytywały intencje. Wyróżnienie dla Natalki Rybki i Paulinki Waligórskiej - przeczytały całą książkę a czasu było mało!

dwoje ludzi 2

--

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.