Pierwsza część trylogii „Dziedzictwo” została napisana przez 15-latka, który od dziecka uwielbiał książki fantasy i science fiction. Treść „Eragona” nawiązuje do klasyka gatunku fantasy J. J. Tolkiena. Jest to bardzo piękna książka o przyjaźni smoka i wybrańca losu Eragona, który musi uratować Imperium przed Zbrojnymi Jeźdźcami. Fantasy jest także ulubionym gatunkiem książek w DKK - filia 11.

Na spotkaniu w DKK dnia 27 grudnia 2008 zastanawialiśmy się, co można odkryć dzięki Piotrusiowi Panu. Doszliśmy do prostego wniosku, że Nibylandię - krainę wiecznego dzieciństwa i marzeń. Tam Piotruś Pan porywa swoich przyjaciół – Wendy i jej braci. Na tym spotkaniu uruchomiliśmy naszą wyobraźnię plastyczną. Każdy z uczestników rysował te osoby i przedmioty, które jego zdaniem można spotkać na niby-wyspie.

„Podróże z Herodotem” stanowią swoiste zderzenie dwóch wielkich pasjonatów kultur i podróżników – współczesnego Ryszarda Kapuścińskiego i starożytnego Herodota. „.Herodot to rasowy reporter : wędruje, patrzy, rozmawia, słucha, żeby później zanotować to, czego się dowiedział, zobaczył''.

„Herodot jest pierwszym, który odkrywa wielokulturową naturę świata. Pierwszym, który przekonuje , że każda kultura wymaga akceptacji i zrozumienia. I aby ją pojąć,trzeba ją najpierw poznać''.

Kapuściński podąża w ślad za swoim wielkim poprzednikiem. Wędruje po Indiach. Odwiedza też Chiny, Afrykę, rewolucyjny Iran. ”Indie były moim pierwszym spotkaniem z innością, odkryciem nowego świata. To spotkanie było jednocześnie wielką lekcją pokory. Przekonałem się , że inna kultura nie odsłoni nam tajemnic na proste skinienie ręki i że do spotkania z nią trzeba się długo i solidnie przygotować...''.

Dwóch podróżników i światy Egipcjan i Massagetów, Scytów i Etiopczyków, a także Persów i Greków - ludzi związanych z wielką historią zmuszają do refleksji na temat znaczenia kultur w dziejach. Kapuściński dowodzi, że najpełniej można tego doświadczyć przez podróżowanie, które jest próbą poznania wszystkiego: życia, świata, siebie.

Izabela Zawistowska
bibliotekarz nadzorujący DKK przy F 11
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze
 832 833
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29 maja 2009 r., omawiałyśmy książkę Barbary Kosmowskiej „Puszka”. Główną bohaterką powieści jest tytułowa „Puszka”, nastolatka wkraczająca w dorosłość. Nie jest to proces łatwy, o czym przekonuje się dziewczyna. Przyjdzie jej zmierzyć się z wieloma problemami i odpowiedzieć we własnym sumieniu na wiele trudnych pytań.
Autorka w mistrzowski sposób wprowadza nas w świat nastolatków. Porusza wiele problemów nurtujących młodzież jak: relacje z rodziną i rówieśnikami, przyjaźnie i pierwsze miłości, odpowiedzialność za własne postępowanie oraz poszukiwanie własnej tożsamości.
Klubowiczki oceniły powieść pozytywnie. Uznały ją za mądrą, skłaniającą do wielu refleksji i godną polecenia. Natomiast, według nich, pewnym mankamentem książki jest zbyt łatwe rozwiązanie pojawiających się w powieści problemów i pozytywne zakończenie wszystkich wątków. Chociaż napawa to optymizmem, co było zapewne celem autorki, wydaje się trochę mało realne w rzeczywistości.

 

Małgorzata Domagała
DKK przy F.11 WiMBP w Zielonej Górze

 

 834 835

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.