Filia nr 11 WiMBP w Zielonej Górze

• styczeń (26.01.2021) – spotkanie online

Spotkanie rozpoczęliśmy od wymiany wrażeń po przeczytaniu książki „Cała prawda” Dana Gemeinharta. To piękna, ale niełatwa historia, mimo że czyta się ją błyskawicznie. Mark - główny bohater ma nowotwór, który towarzyszy mu od wielu lat i z którym musi się zmagać. Ma wsparcie rodziców i wiernej przyjaciółki. Ale czy to wystarczy? Czy poza walką z chorobą jest jeszcze siła i czas na realizację marzeń? Przekonajcie się sami.

Wszyscy zgodnie oceniliśmy, że to bardzo dobra książka – otrzymała 9,5 na 10 punktów!

W trakcie spotkania wymieniliśmy się spostrzeżeniami co do zachowania najważniejszych osób w książce, zastanowiliśmy się, co jest dla każdego z nas w życiu najważniejsze, poszukaliśmy przykładów przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem, a także spróbowaliśmy utworzyć własne haiku, w oparciu o omawianą książkę i przykłady z literatury.

• luty (23.02.2021) – spotkanie online:

Tym razem na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” Nancy Springer. Książka w naszej ocenie otrzymała 7,2/10 punktów. Dużym plusem, wg uczestników, była dynamika akcji, minusem z kolei brak konkretnego zakończenia.

Zastanawialiśmy się, jakie mogły być dalsze losy Enoli. Wyraziliśmy swoje zdanie na temat tego, jak w XIX wieku były traktowane dziewczynki i kobiety. Wyszukaliśmy ciekawostek o Sherlocku Holmesie oraz sprawdziliśmy, jacy inni detektywi zostali stworzeni przez pisarzy.

• marzec (30.03.3021) – spotkanie online:

Na marcowym spotkaniu DKK online omówiliśmy książkę „Pierwsza zasada punka” Celii C. Perez. Oceniliśmy ją na 6,8/10 punktów.

Według uczestników dość dobrze się ją czytało. Malu, bo tak miała na imię główna bohaterka, rozpoczęła naukę w nowej szkole. Połączenie fascynacji punk rockiem i bycie pół Meksykanką, pół Amerykanką sprawiło, że czasami miewała z tego powodu problemy. Jakie? Sprawdźcie sami oraz przekonajcie się, czy znajdzie przyjaciół i wsparcie ze strony rodziny.

W trakcie spotkania porozmawialiśmy m.in. o tym, czym są ziny, a także o naszych gustach muzycznych.

• kwiecień (37.04.2021 – spotkanie online:

Na kwietniowym spotkaniu DKK online omówiliśmy książkę „Chłopiec z burzy i inne opowiadania” Colina Thiele.

To zbiór 6 opowiadań jeszcze z lat 60. XX wieku. W Polce ukazał się dopiero w 2018 r.

Uczestnicy przyznali opowiadaniom 6,5/10 punktów.

Każda z osób przeczytała inne opowiadanie i wszyscy mogli wymienić się wrażeniami oraz zrecenzować je pozostałym uczestnikom.

Autor zbioru pochodził z Australii, gdzie dzieje się większość opisanych historii, dlatego uczestnicy zostali poproszeni o wyszukanie ciekawostek związanych z tym kontynentem. I tak: dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że w Australii jest więcej kangurów niż ludzi, dlaczego kangur i emu znalazły się w herbie tego kraju. Osoby biorące udział w spotkaniu wyszukały również tytuły książek związane z Australią.

willaMajowemu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki towarzyszyła „Willa Trzech Łotrów” Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby. Książka otrzymała 7/10 punktów.

To historia o klasie, która w ramach pobudzenia kreatywności i współpracy została wysłana na obóz w miejsce rodem z horroru.

Jedna z uczestniczek stworzyła mrożącą krew w żyłach historię w formie komiksu.

jagiełłóKwietniowe spotkanie DKK minęło nam przy książce „Jagiełło pod prysznicem” Pawła Wakuły. Książka otrzymała 8/10 punktów.

To historie władców Polski, ciekawie opowiedziane przez dziadka Kuby – głównego bohatera. Chłopiec ma duży problem z historią, stąd pomysł, by zainteresować go ciekawostkami, których nie ma w podręczniku.

Uczestnicy spotkania wymienili się spostrzeżeniami i opiniami o książce.

Zadaniem każdej osoby było wybranie króla, który najbardziej go zainteresował oraz opisanie go w kilku słowach.

jagaMarzec – 25.03.2019

Na kolejnym w tym roku spotkaniu DKK omawiana była książka „Jaga pod napięciem” Ewy Przybylskiej.

Książka otrzymała 7/10 punktów.                                           

DKK-owicze opowiedzieli o bohaterach z „Jagi...”, o swoich wrażeniach po przeczytaniu książki. Wyszukali informacji na temat wymienionych w powieści postaci – Simonie Templarze i Arsenie Lupinie.

Na koniec, z wymyślonych przez siebie i wylosowanych postaci, motywów, czynności, powstały opowiadania kryminalne, którymi bardzo interesowała się jedna z bohaterek książki Ewy Przybylskiej.

jaguarSpotkaniu towarzyszyła książka „Marek i czaszka jaguara” M. Kamińskiego i K. Stachowicz-Gacek. Oceniona została na 9,17/10 punktów.

Uczestniczki wskazały miejsca, do których udali się  książkowi bohaterowie, wymieniły także meksykańską florę i faunę, korzystając z „Map” A. i D. Mizielińskich. Na koniec skupiły się na ważnym dla Majów symbolu – jaguarze.   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.