Filia nr 11 WiMBP w Zielonej Górze

841W piątek, 14 stycznia 2011 roku, miało miejsce kolejne spotkanie w DKK w filii 11. Przedmiotem rozważań była książeczka ''Wszystko moje !'', czyli jak łatwo stracić przyjaciół, Nele Moost i Annet Rudolph.
Na spotkanie przybyły dzieci wraz z rodzicami. Głównym bohaterem książeczki jest kruk Skarpetka, którego może dałoby się lubić, gdyby nie jego podstępne wyłudzanie różnych przedmiotów od przyjaciół i ukrywanie ich w gnieździe. Przedmioty, takie jak: złoty łańcuszek, książka, pozytywka, pomarańczowa czapka, wóz strażacki, aksamitna poduszka, rolki oraz rowerek znalazły się w zestawie ukradzionych rzeczy. Zabawą ''w ciepło – zimno '' rozpoczęliśmy poszukiwania ich ''papierowej repliki '' w bibliotece Pomogliśmy przyjaciołom odzyskać przedmioty zabrane przez kruka Skarpetkę.
Dzieci razem z rodzicami stworzyły też opowiadanka. Najciekawsze należy do Zuzi i Jej rodziców"
''Pewnego zimowego poranka Strażak Stanisław - miś naprawiał swój wóz strażacki. Niestety awaria była bardzo poważna - Stanisław był już przekonany, że będzie musiał jeździć
rowerem, lecz przypomniał sobie, że jego kolega, Max, trzyma pod poduszką najcenniejszy skarb – książkę pt.'' Naprawa samochodów dla bystrzaków''. Staszek naciągnął na uszy swoja ulubiona czapkę , zerknął na zegarek na łańcuszku, po dziadku, i pomaszerował do Maxa, który mieszka na osiedlu ''Kolorowa Pozytywka''. Maxa niestety nie było- jeździł na rolkach, więc wóz strażacki nie mógł wyjechać do gaszenia pożaru Biblioteki Aleksandryjskiej.”
Następne spotkanie na temat ''Basi'' Zofii Staneckiej.
Serdecznie zapraszam.
Izabela Zawistowska
''Dorosłych wprawia w zakłopotanie...
Konie nic sobie z niej nie robią...
Psy chętnie ją obwąchują...
A dzidziusie robią ją w pieluchę...''

 

840Treść kontrowersyjnej książeczki ''Kupa'' była tematem rozważań kolejnego spotkania DKK w Bibliotece Piotrusia Pana. Rozmawiałyśmy po co jest i z czego składa się kupa? Wielkie zdziwienie wywołało w nas zjawisko zjadania kupy przez zwierzęta. Zuzia podglądnęła jak Jej królik zjada swoje bobki. Z książeczki dowiedzieliśmy się również o wykorzystaniu kupy i co to takiego jest recykling?
Plastycznie wykonałyśmy baloniki – zwierzątka. Powstały: króliczek i dwa kotki, które przy animacyjnej pomocy dziewczynek zamieniły się w kukiełki, odgrywające przedstawienie ''Jak rozwiązujemy problemy dzięki kupie?''
Na zakończenie zaśpiewałyśmy piosenkę o króliczku i kotkach.
Do zobaczenia w grudniu.
I. Zawistowska

5 listopada 2010 roku, w piątek, miało miejsce pierwsze w DKK w Filii nr 11 spotkanie dla przedszkolaków. Dzieci przyszły na nie z rodzicami - po przeczytaniu książki Asa Lind '' Piaskowy Wilk''. Spotkanie rozpoczęło się kosmiczną zabawą ruchową, po której zaczęliśmy rozmawiać o książeczce.
Natalce podobał się język, którym porozumiewali się ze sobą Karusia i Piaskowy Wilk, a Oli ''Karusine wierzganie nóżkami'', Zuzia natomiast była zachwycona przyjęciem przygotowanym przez Piaskowego Wilka swojej małej przyjaciółce – podał herbatę o smaku świerku i malin oraz dwa rodzaje ciastek – ciastka marzenia i ciastka piaskowe.
Zabawa plastyczna polegała na usypywaniu Piaskowych Wilków z kaszki manny, muszelek zbożowych oraz wykorzystaniu farbek plakatowych. Przy pomocy rodziców powstały pomysłowe obrazki, które zostały zawieszone w holu biblioteki.

Na przyszłym spotkaniu książeczka N. Davies '' Kupa''. Serdecznie zapraszam 26 listopada 2010 o godz.16.30.

I. Zawistowska

   836 837 838 839

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29 maja 2009 r., omawiałyśmy książkę Barbary Kosmowskiej „Puszka”. Główną bohaterką powieści jest tytułowa „Puszka”, nastolatka wkraczająca w dorosłość. Nie jest to proces łatwy, o czym przekonuje się dziewczyna. Przyjdzie jej zmierzyć się z wieloma problemami i odpowiedzieć we własnym sumieniu na wiele trudnych pytań.
Autorka w mistrzowski sposób wprowadza nas w świat nastolatków. Porusza wiele problemów nurtujących młodzież jak: relacje z rodziną i rówieśnikami, przyjaźnie i pierwsze miłości, odpowiedzialność za własne postępowanie oraz poszukiwanie własnej tożsamości.
Klubowiczki oceniły powieść pozytywnie. Uznały ją za mądrą, skłaniającą do wielu refleksji i godną polecenia. Natomiast, według nich, pewnym mankamentem książki jest zbyt łatwe rozwiązanie pojawiających się w powieści problemów i pozytywne zakończenie wszystkich wątków. Chociaż napawa to optymizmem, co było zapewne celem autorki, wydaje się trochę mało realne w rzeczywistości.

 

Małgorzata Domagała
DKK przy F.11 WiMBP w Zielonej Górze

 

 834 835
„Podróże z Herodotem” stanowią swoiste zderzenie dwóch wielkich pasjonatów kultur i podróżników – współczesnego Ryszarda Kapuścińskiego i starożytnego Herodota. „.Herodot to rasowy reporter : wędruje, patrzy, rozmawia, słucha, żeby później zanotować to, czego się dowiedział, zobaczył''.

„Herodot jest pierwszym, który odkrywa wielokulturową naturę świata. Pierwszym, który przekonuje , że każda kultura wymaga akceptacji i zrozumienia. I aby ją pojąć,trzeba ją najpierw poznać''.

Kapuściński podąża w ślad za swoim wielkim poprzednikiem. Wędruje po Indiach. Odwiedza też Chiny, Afrykę, rewolucyjny Iran. ”Indie były moim pierwszym spotkaniem z innością, odkryciem nowego świata. To spotkanie było jednocześnie wielką lekcją pokory. Przekonałem się , że inna kultura nie odsłoni nam tajemnic na proste skinienie ręki i że do spotkania z nią trzeba się długo i solidnie przygotować...''.

Dwóch podróżników i światy Egipcjan i Massagetów, Scytów i Etiopczyków, a także Persów i Greków - ludzi związanych z wielką historią zmuszają do refleksji na temat znaczenia kultur w dziejach. Kapuściński dowodzi, że najpełniej można tego doświadczyć przez podróżowanie, które jest próbą poznania wszystkiego: życia, świata, siebie.

Izabela Zawistowska
bibliotekarz nadzorujący DKK przy F 11
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze
 832 833

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.