kuba i buba 1Do biblioteki na spotkanie DKK przybyli tym razem uczniowie klasy III A z SP nr 21. Tematem zajęć były synonimy. Choć brzmi to bardzo poważnie, to nie było się czego obawiać. A to za sprawą wprowadzenia uczestników w temat za pomocą króciutkiej opowiastki pt. Syn Nima z książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”. W opowiadaniu tym wiecznie kłócące się bliźniaki, czyli Kuba i Buba właśnie, poznają na lekcji słowo synonim i próbują rozszyfrować jego znaczenie. Na pytania moderatora dotyczące opowiadania uczestnicy bez problemu udzielili bezbłędnych odpowiedzi. Na podstawie opowiadania wspólnie utworzyliśmy krótką definicję synonimu. Zastanowiliśmy się z jakiego słownika możemy korzystać szukając synonimów. Następnie przeszliśmy do zadania, w którym z określonej puli wyrazów każdy uczestnik musiał wybrać drugi wyraz tak, aby połączyć w parę synonimy. Potem uczestnicy podzielili się na trzy grupy, a każda grupa dostała do odnalezienia w słowniku po trzy synonimy do podanych wyrazów. Mogłoby się wydawać, że takie zajęcia będą za trudne dla trzecioklasistów. Okazało się jednak, że uczestnicy poradzili sobie świetnie. Zupełnie jak Kuba i Buba ;).

kuba i buba 2

bajki misia fisia 1Ostatnie spotkanie DKK w tym roku odbyło się z udziałem klasy I D z SP nr 21. Ze względu na przypadające w tym dniu bardzo ważne święto ;), czyli Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, tematem spotkania były właśnie misie. Uczestnicy przynieśli ze sobą swoje pluszaki, które przedstawiły innym. Największą sensację wzbudził miś Nieśmiertelnik, czyli weteran wojenny. Nieśmiertelnik ubrany był w mundur, jednak miał wiele opatrunków. Inne misie także nie były zwyczajne, jak pamiątkowy miś, którego dziewczynka odziedziczyła po swojej mamie. Ale nie wszyscy wiedzieli ile lat temu powstał pierwszy pluszowy miś, skąd pomysł na tę zabawkę i jego angielskie imię. To wszystko sobie opowiedzieliśmy, oglądając zdjęcia i grafiki ilustrujące tę opowieść. Ale przecież mnóstwo misiów znanych jest z bajek i książek! O nich także wspomnieliśmy. Ale książkowych misiów jest tak dużo, że nie każdy czytelnik zna każdego misia. Dlatego poznaliśmy jeszcze jednego misia – Misia Fisia. Miś Fiś to nowoczesny miś, lubiący nosić koszulki z nazwą ulubionego zespołu muzycznego i różne dziwne czapki. Ale Miś Fiś pisze także krótkie bajki, które nazywa prózkami. Kilka z nich zostało odczytanych głośno, a wzbudziły one niemałe emocje, bo każdy te bajki rozumiał inaczej. Na zakończenie pożegnaliśmy się, nie pomijając oczywiście towarzyszących nam pluszowych misiów.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.