Kwietniowe spotkanie DKK w Długiem w dniu 13.04.2010r. rozpoczęłyśmy od przybliżenia biografii i zarysu twórczości p. K. Jerzykowskiej, która w najbliższym czasie będzie gościem spotkania autorskiego w naszej bibliotece.Następnie sięgnęłyśmy po jej książkę „13 skrytkę”, która była tematem przewodnim naszego spotkania. „13 skrytka” opowiada o dwójce rodzeństwa w wieku przedszkolnym, którzy chcą odkryć wszelkie tajemnice. Po śmierci ich pradziadka ich tata odziedziczył po nim biurko pełne skrytek.Szukając ostatniej trzynastej skrytki maluchy nauczyły się wielu pożytecznych rzeczy.
Podsumowując stwierdziłyśmy, że jest to bardzo ciekawa pozycja, która przybliża świat książek wszystkim młodym czytelnikom.
Na majowe spotkanie dziewczynki wybrały „Pajączka na rowerze” Ewy Nowak. W dyskusji uczestniczyło 13 klubowiczek.

Opiekun DKK w Długiem
Matoga Jadwiga

 946 947

Przed wakacyjną przerwą, w cieniu szkolnego placu zabaw, spotkałyśmy się by porozmawiać o „Pajączku na rowerze” E. Nowak i „Myślnikach” B. Kosmowskiej.
Obie książki przypadły dziewczynkom do gustu, tematy jak najbardziej poruszające dziecięce problemy: przyjaźni, relacji miedzy rodzicami czy rówieśnikami. Książki godne polecenia do przeczytania w czasie wakacyjnym. Przed nami przerwa wakacyjna, więc na zakończenie poplotkowałyśmy sobie o ocenach, naszych planach wakacyjnych no i oczywiście o następnych spotkaniach DKK.

Do zobaczenia we wrześniu!


Opiekun DKK w Długiem
Matoga Jadwiga

 948 949

Piątkowe popołudnie w DKK Długie dnia 22.10.2010 upłynęło w atmosferze wspomnień, ciepła rodzinnego oraz dyskusji na temat „Wspominamy bajki naszego dzieciństwa”.
Jakie książki czytali Wam rodzice? Które z nich darzycie sentymentem? Do których często wracacie?- to tylko niektóre z pytań na które staraliśmy się udzielić odpowiedzi w czasie naszego spotkania.
W ustalonej kolejności dzieci opowiadały o swoich bajkach z dzieciństwa i refleksjach związanych z nimi. W ogólnym podsumowaniu stwierdziliśmy, że najczęściej czytanymi pozycjami były: „Kopciuszek”, baśnie Andersena, „Jaś i Małgosia”, „Śpiąca królewna”, „Pinokio”, „Czerwony Kapturek” oraz wiele innych bajek, które przywołują miłe i ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Mimo, że chłód za oknem temperatura naszego spotkania była wysoka i dopiero zapadający zmierzch przypomniał nam o zakończeniu. Szybciutko ustalając termin kolejnych rozważań o książkach rozeszliśmy się do domów.

    950 951 952 953

Listopadowe spotkanie DKK w Długiem poświęciliśmy książce Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci”. Autor, dość dobrze znany dzieciom z innych tytułów, tym razem pokusił się o napisanie książki w formie zabawnych historyjek, poruszających temat dobrych manier.
„Bon czy ton” to ciekawa lektura, w której każda litera alfabetu to kolejny temat do dyskusji o dobrym wychowaniu. Zabawne opowiadania o Bubie i Kubie, głównych bohaterach, dają nam odpowiedź na wiele pytań dotyczących zachowania w różnych sytuacjach.
Przerywnikiem w naszej dyskusji były improwizowane scenki z książki. Dzieci w bardzo oryginalny i naturalny sposób odtworzyły niektóre sytuacje z omawianej pozycji.
Myślimy, że choć jest ona skierowana do młodszego czytelnika to również dorośli mogą się z niej wiele nauczyć.
Każdy, kto przeczyta na pewno znajdzie coś dla siebie, bo cóż - każdemu zdarza się popełniać gafy w zachowaniu.
Polecamy i życzymy miłej lektury!
Na grudniowe spotkanie wybraliśmy książkę Barbary Gawryluk „Dżok- legenda o psiej wierności”.

Opiekun DKK
Matoga Jadwiga

 954 955

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.