Filia MBP w Szprotawie z siedzibą w Długiem

„Sejf z milionem w środku czyli bestseller III b” – książka o przyjaźni na grudniowym spotkaniu DKK w Długiem Książka, o której dyskutowaliśmy na grudniowym spotkaniu DKK w Długiem to „Sejf z milionem w środku czyli bestseller III b”. Pozycja wywołała sporo emocji i ożywionej dyskusji w czasie spotkania.
Małgorzata Kondej, autorka książki w 14 opowiadaniach zawarła historię dziesięcioletniego Felka chorego na raka i jego przyjaciół z III b. Każde z tych opowiadań dotyka ważnych spraw jak zmaganie chłopca z chorobą, marzenia, plany i problemy dzieci.
Książka wszystkim bardzo się podobała, pisana prostym, zrozumiałym językiem z duża dawką humoru, pozwala zrozumieć i oswoić młodego czytelnika z różnymi życiowymi sytuacjami.
Pozwolę sobie przytoczyć niektóre z wypowiedzi klubowiczów:
Michalina: Książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Najbardziej podobał mi się fragment w którym Felek znajduje książkę z opowiadaniami dzieci z III b.
Ania: Książka bardzo mi się podobała. Szczęśliwe zakończenie jeszcze bardziej mnie utwierdziło w przekonaniu , że dzieci potrafią współczuć, pomóc i odnaleźć się w trudnych sytuacjach. Marek: Jestem pod wrażeniem postawy uczniów kl. III b. Ich zachowanie oceniłbym na wzorowe. Kinga: Historia Felka i jego przyjaciół może być przykładem i odzwierciedleniem powiedzenia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”

„Sejf z milionem w środku czyli bestseller III b” dopisujemy do naszych ulubionych pozycji.

Opiekun DKK Długie – Matoga Jadwiga

 971 972
Na listopadowym spotkaniu DKK w Długiem omawialiśmy książkę R. Pawlaka „Lena w chmurach”. Tytułowa bohaterka – Lena to przeciętna nastolatka, która wiedzie spokojne życie do czasu, aż nie pojawia się w jej mieszkaniu tajemniczy Ari. Mówi Lenie, że nie jest zwykłą dziewczyną tylko że jest „naznaczona”. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że jest wampirem jej świat wywraca się do góry nogami, a sen miesza się z rzeczywistością. Wśród klubowiczów opinie na temat książki były podzielone. Fani „wampirowej fantastyki” stwierdzili, że historia głównej bohaterki jest fascynująca i działa na wyobraźnie, natomiast pozostała część członków klubu stwierdziła, iż fabuła jest mocno przesadzona i zbyt powielana w książkach i filmach ostatnio wydawanych oraz nie wnosi nic nowego w danym temacie. Dlatego zgodziliśmy się wspólnie, że można ją polecić komuś, kto lubi tego typu historie, lecz w przeciętnym nastolatku nie wzbudza szczególnego zainteresowania i niczym nie zaskakuje.

Opiekun DKK- Matoga Jadwiga
 969 970
"Środek kapusty” E. Nowak to książka, która opowiada o życiu, psotach, przyjaciołach i rodzinie małej dziewczynki Julki. Autorka w lekki i zabawny sposób pokazuje nam sytuacje , które zdarzają się w każdym domu i sposoby jak należy je rozwiązywać. Krótkie rozdziały , zrozumiały język , dawka humoru powodują że książkę fajnie się czytało.
To doskonała lektura do czytania z dziećmi i dyskutowania o przedstawionych sytuacjach. Gorąco polecamy!!!
Opiekun DKK – Matoga Jadwiga
 
968
Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji marcowe spotkanie DKK w Długiem poświęciliśmy poezji. Klubowicze przygotowali wybrane wiersze, które czytaliśmy i omawialiśmy. Było po trosze o poezji D. Wawiłow, W. Szymborskiej, I. Gałczyńskiego, T. Kraszewskiego, J. Tuwima, T. Stachury , J. Tuwima. Piękna słoneczna pogoda w piątkowe popołudnie i miła atmosfera spotkania sprzyjała dyskusji. Omawiane przez nas wiersze bardzo się nam podobały , doszliśmy do wniosku że, warto czasami sięgnąć po taki rodzaj literatury do czego wszystkich gorąco namawiamy.
Sporządziła
Matoga Jadwiga – opiekun DKK przy Filii Bibliotecznej w Długiem

 966 967
Nowy rok 2012 DKK w Długiem rozpoczął książką „Śmierdzący ser” C.DePino. Jest to opowiadanie dotyczące agresji i przemocy w szkole . Główny bohater Aleks nie bardzo wie jak poradzić sobie ze szkolnym dręczycielem Guzem. Ukrywa problem. Z pomocą przychodzą rodzice, ustalają plan działań, który przynosi oczekiwane rezultaty. Jednak ,czy zawsze podobne historie mają tak szczęśliwy finał? Poruszona przez autorkę tematyka dotyczy jakże nam bliskich zachowań, które mogą wystąpić wszędzie: w szkole, na podwórku, na placu zabaw. Ważne żebyśmy umieli sobie z tym problemem poradzić.
W historyjce którą przeczytałyśmy znajdujemy wskazówki jak należy postępować w takich sytuacjach. I na koniec uff! Dobrze że ten problem nie dotyczy na razie naszej szkoły.

Opiekun DKK
Matoga Jadwiga
 
965

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.