Filia MBP w Szprotawie z siedzibą w Długiem

„W Zielonej Dolinie” to kolejna książka Barbary Gawryluk, którą omawialiśmy w naszym klubie. Ta niedługa, ale fajnie napisana książeczka, w której znajdziemy mnóstwo przygód jakie podczas wakacji spotykają dzieci i ich gości z miasta w Zielonej Dolinie. Książka bawi, śmieszy a także uczy jak można w niezwykły sposób spędzić wakacje na wsi.
My również mieszkamy na wsi i w przeczytanej historii odnalazłyśmy wiele podobnych sytuacji z naszego podwórka. Jesteśmy zdania, że wakacje spędzone na wsi mogą być interesujące.

Opiekun DKK
Matoga Jadwiga

  957 958 959

Spotkania DKK w Długiem w roku 2011 rozpoczęliśmy od książki B. Gawryluk „Dżok. Legenda o psiej wierności”. Pozycja ta wywarła tak duże wrażenie na uczestnikach, że pokusiliśmy się o jej głośne przeczytanie w czasie spotkania. Większość z moich klubowiczów to właściciele i miłośnicy czworonogów tak, że książka bardzo się im podobała i poruszyła.
Historia psa Dżoka pokazuje jak oddany i mądry może być pies. Ukazuje także wspaniały przykład wielkiej przyjaźni i miłości między psem i człowiekiem. Powiedzenie „wierny jak pies” w tej książce znajduje pełne odzwierciedlenie.
Tą wzruszającą opowieść polecamy dla dzieci i dorosłych, jej treść nie pozostawi nikogo obojętnym.

Opiekun DKK
Matoga Jadwiga

956 

Listopadowe spotkanie DKK w Długiem poświęciliśmy książce Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci”. Autor, dość dobrze znany dzieciom z innych tytułów, tym razem pokusił się o napisanie książki w formie zabawnych historyjek, poruszających temat dobrych manier.
„Bon czy ton” to ciekawa lektura, w której każda litera alfabetu to kolejny temat do dyskusji o dobrym wychowaniu. Zabawne opowiadania o Bubie i Kubie, głównych bohaterach, dają nam odpowiedź na wiele pytań dotyczących zachowania w różnych sytuacjach.
Przerywnikiem w naszej dyskusji były improwizowane scenki z książki. Dzieci w bardzo oryginalny i naturalny sposób odtworzyły niektóre sytuacje z omawianej pozycji.
Myślimy, że choć jest ona skierowana do młodszego czytelnika to również dorośli mogą się z niej wiele nauczyć.
Każdy, kto przeczyta na pewno znajdzie coś dla siebie, bo cóż - każdemu zdarza się popełniać gafy w zachowaniu.
Polecamy i życzymy miłej lektury!
Na grudniowe spotkanie wybraliśmy książkę Barbary Gawryluk „Dżok- legenda o psiej wierności”.

Opiekun DKK
Matoga Jadwiga

 954 955

Piątkowe popołudnie w DKK Długie dnia 22.10.2010 upłynęło w atmosferze wspomnień, ciepła rodzinnego oraz dyskusji na temat „Wspominamy bajki naszego dzieciństwa”.
Jakie książki czytali Wam rodzice? Które z nich darzycie sentymentem? Do których często wracacie?- to tylko niektóre z pytań na które staraliśmy się udzielić odpowiedzi w czasie naszego spotkania.
W ustalonej kolejności dzieci opowiadały o swoich bajkach z dzieciństwa i refleksjach związanych z nimi. W ogólnym podsumowaniu stwierdziliśmy, że najczęściej czytanymi pozycjami były: „Kopciuszek”, baśnie Andersena, „Jaś i Małgosia”, „Śpiąca królewna”, „Pinokio”, „Czerwony Kapturek” oraz wiele innych bajek, które przywołują miłe i ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Mimo, że chłód za oknem temperatura naszego spotkania była wysoka i dopiero zapadający zmierzch przypomniał nam o zakończeniu. Szybciutko ustalając termin kolejnych rozważań o książkach rozeszliśmy się do domów.

    950 951 952 953

Przed wakacyjną przerwą, w cieniu szkolnego placu zabaw, spotkałyśmy się by porozmawiać o „Pajączku na rowerze” E. Nowak i „Myślnikach” B. Kosmowskiej.
Obie książki przypadły dziewczynkom do gustu, tematy jak najbardziej poruszające dziecięce problemy: przyjaźni, relacji miedzy rodzicami czy rówieśnikami. Książki godne polecenia do przeczytania w czasie wakacyjnym. Przed nami przerwa wakacyjna, więc na zakończenie poplotkowałyśmy sobie o ocenach, naszych planach wakacyjnych no i oczywiście o następnych spotkaniach DKK.

Do zobaczenia we wrześniu!


Opiekun DKK w Długiem
Matoga Jadwiga

 948 949

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.