Nasze spotkanie odbyło się 22 lipca br. w wakacyjnym nastroju , dlatego postanowiłyśmy porównać filmz wcześniej omawianą książką.
Film podobnie jak książka zrobił na nas duże wrażenie. Chociaż większości bardziej podobała się lektura . Na dyskusję zabrakło niestety czasu . Znalazłyśmy też niezbyt przychylne recenzje na temat filmu w Internecie, ale każdy ma prawo do własnego zdania …
A najlepszą recenzją „Pokuty”- filmu niech będą słowa twórcy kina włoskiego M. Antonioniego :

„Film, który można opowiedzieć (jak plotkę), to nie jest udany film”

Moderator DKK
Ewa Klisowska

 

 984

„Poruszająca kombinacja dramatu, melodramatu, tragedii, komedii, snów, marzeń, przeszłości i teraźniejszości...” (wydawca)

Książka zdecydowanie warta przeczytania . Jednak zdaniem naszych klubowiczek na pewno nie należy do lektur , które czyta się jednym tchem. To opowieść o tym, jak cienka jest linia, która oddziela dobroć i świętość od perwersji i moralnego upadku.

Ewa Klisowska
moderator

 985 

22 września 2010 - rozmawiałyśmy o książkach Doroty Terakowskiej – „ Poczwarka ” i „Ono”.
Obie książki wywarły na nas wielkie wrażenie, dlatego zacytuję fragmenty wpisów klubowiczek do kroniki spotkań naszego klubu:

p. Marii Skowrońskiej: „książka Doroty Terakowskiej „Poczwarka „ przełamuje pewne stereotypy o ludziach - innych, chorych, kalekich. Uczy tolerancji i zrozumienia …";

p. Eli Plucińskiej: "autorka podejmuje tematy trudne - problem niepełnosprawności , stosunku społeczeństwa do osób „innych” ,które zmuszają i warte są zastanowienia …”;

p. Wandzi Kukier: „podziwiam wiadomości pisarki z zakresu psychologii. Uważam , że pomoc dla rodziców, których dotknęło takie zdarzenie powinna być bardziej rozrośnięta…
pierwsze chwile, miesiące po porodzie często są rozstrzygające w akceptacji dziecka chorego…„.


Podsumowując pamiętajmy, że ludzie niepełnosprawni są wśród nas i niezależnie od stanu ich zdrowia, problemów z jakimi się borykają, najważniejsze jest aby otaczali ich życzliwi i chętni do pomocy ludzie – pełni zapału, wiedzy i optymizmu.

Ewa Klisowska

986 987 

98820 października nasza dyskusja dotyczyła książek:"Babie lato " - Agnieszki Perepeczko i "Mata Hari .Legenda szpiegów" Richarda Skinnera.

Książka Agnieszki Perepeczko "Babie lato" zdobyła w naszym klubie wiele zwolenniczek, choć czytelniczki wskazały również kilka słabszych stron tej książki (min. zamieszczenie w tekście przepisów kulinarnych, co stało się pewnym trendem w ostatnim czasie) Ogólnie książka została dobrze przyjęta, jest łatwa w odbiorze, ciekawa, wpływa odprężająco na czytelnika. Drugą pozycją omawianą na naszym spotkaniu była " Mata Hari. Legenda szpiegów" Zdaniem naszych klubowiczek jest ona ciekawą książką do poduszki. Na tle wydarzeń historycznych przełomu XIX i XX wieku poznajemy postać legendarnego szpiega- Maty Hari. Powieść ukazuje nam mechanizmy zdobywania sławy, wpływów, życie ówczesnych elit. Polecamy do przeczytania obie książki w długie jesienne i słotne wieczory.

 

DKK Szprotawa
Joanna Obara

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.