Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

szprotawa grudzienSzprotawa, 23.11.2021 r.

Kiedy życie daje nam wycisk, kiedy nie mamy ochoty już na nic, a wszystko wydaje się beznadziejne, pada pytanie - jak przeżyć jeden dobry dzień? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w książce Romy Ligockiej Jeden dobry dzień. Receptę na sytuację, wydawałoby się bez wyjścia, daje nam pisarka – należy powoli, kroczek po kroczku wyjść z domu, kupić sobie coś ładnego, być dobrym dla siebie i zamienić choć słowo z przypadkowo spotkaną osobą. A później jeszcze raz spróbować i jeszcze… Czasami jest tak, że to my sami, zamykamy się ze swoimi problemami, że jeśli zrobimy mały kroczek, może okazać się on krokiem milowym do lepszego jutra. Takie wnioski i przemyślenia pozostały po dyskusji szprotawskiego DKK dla dorosłych. Jeden dobry dzień jest drugą książką R. Ligockiej (Wolna miłość), którą mieliśmy przyjemność czytać. Pomimo, że sama treść książki jest smutna, traktuje o chorobie i odchodzeniu przyjaciela, to przekaz autorki ma pozytywny wydźwięk, że należy cieszyć się z każdego dnia, z małych rzeczy, a życie wtedy będzie piękniejsze.

Szprotawa listopad2021„Jesień liścia Jasia” to piękna, wzruszająca i refleksyjna opowieść autorstwa Leo Buscaglia'ego o dorastaniu, starzeniu się, przemijaniu, śmierci.
Liść klonu i jego przyjaciele zmieniają się wraz ze zmianą pór roku. Jaś opowiada nam o swoim życiu i zmianach jakie w nim zachodzą. Dużo rozmawia z większym liściem Danielem, który wyjaśnia Jasiowi wiele niezrozumiałych dla niego zjawisk (dlaczego jesienią liście mają różne kolory chociaż wszystkie są z jednego drzewa). Rozmawiają o życiu, dorastaniu i umieraniu. Jaś, który uważa że nie umrze, w końcu sam śmierci doświadcza.
Ta krótka, bogato ilustrowana opowieść o życiu i śmierci w sposób łagodny, delikatny przedstawia proces przemijanie.

14 października 1926 roku ukazało się pierwsze wydanie książki „Kubuś Puchatek” autorstwa A.A. Milne’a, napisanej dla syna Krzysia. Na październikowym spotkaniu DKK, rozmawialiśmy o tej właśnie książce. W 95 urodziny Kubusia przeczytaliśmy jeden z rozdziałów, w którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty. Pierwszy od Kubusia – pustą beczułkę po miodzie, drugi od Prosiaczka – pęknięty balonik. Osiołek bardzo się ucieszył z życzeń i podarunków, które do siebie pasowały. Beczułka była na coś, co można było do niej włożyć, a balonik był właśnie tym czymś.

„Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie”. - Kubuś Puchatek 

Urodziny Kubusia Puchatka

„Żywopłot” Dorit Rabinyan to książka o historii krótkiej miłości Palestyńczyka i Żydówki. Młodych połączyło uczucie, kiedy oboje przebywali w Stanach Zjednoczonych. Od początku znajomości dziewczyna postawiła sprawę ich związku jasno – dopóki przebywają w USA będą ze sobą. Później ona wraca do Izraela i tym samym będą się musieli rozstać. Zaskakujące założenie? Dla nas tak, ale dla dziewczyny bardzo silnie związanej z rodziną wyznania mojżeszowego – zupełnie naturalne. Na przykładzie tej historii poznajemy bliżej specyfikę obu narodów, które od lat są w konflikcie polityczno-religijnym. Książka momentami ciepła i uczuciowa, czasami zaś pełna stereotypów i ograniczeń. Ciekawe studium ludzkiej natury, która zmienia się w zależności od okoliczności. Akcja powieści trwa od zimy do późnej wiosny. Teraz my czekamy na zimowe dni i noce. Może warto sięgnąć po „Żywopłot” w podobnej porze roku, w jakiej toczą się wydarzenia? Namawiamy gorąco do sięgnięcia po tę książkę.

Julita Hofman

zywopłot1

Pora popołudniowa we wtorek 10. sierpnia to doskonały czas, aby podyskutować na spotkaniu DKK o książce włoskiej autorki (autora?). Zachwyciły nas: drobiazgowe szczegóły w opisie Neapolu, mocno zarysowane postacie, piękno i bogactwo języka. Zafrapowały nas: relacje międzyludzkie. Książka przesycona uczuciami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Tak skonstruowana mozaika osób bogatych i biednych, wykształconych i z nizin społecznych, kobiet i mężczyzn, dziewcząt i młodzieńców pozwoliła zasmakować w typie pisarstwa Eleny Ferrante. A ciekawość oczywiście podsyciła wielka niewiadoma, jaką jest sama postać pisarki. Nam książka się spodobała i chętnie przeczytamy inne tytuły.

Julita Hofman

Zakłamane życie dorosłych 1

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.