Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

Miesiąc luty jest czasem zakochanych, obchodzimy dzień Św. Walentego, wszyscy chętnie podejmują temat miłości. Nasza grupa DKK wybrała książkę świetnie oddającą klimat miłosnych rozterek, zawodów miłosnych, jak również przyjaźni między kobietą i mężczyzną. „Delikatność” Davida Foenkinosa to świetna pożywka do dyskusji, uzupełnieniem naszego spotkania była ekranizacja powieści , pod tym samym tytułem. Wszystkim gorąco polecamy lekturę powieści, jak również film „Delikatność”. Spotkanie odbyło się 18-go lutego 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie.

IMG 20200219 154056

IMG 20200218 171735

IMG 20200128 161443Wtorkowe popołudnie w styczniu I grupa DKK w Szprotawie spędziła przy kawie z Basią Stuhr. Na chwilę zajrzał też Jerzy z dziećmiJ. Pierwszą lekturą w nowym roku była u nas „Basia. Szczęśliwą się bywa” B. Stuhr i B. Nowickiej. Książka, jak zgodnie stwierdziłyśmy, niezwykła. Biografia… ale jak zręcznie napisana. Barbara Stuhr odważnie mówi o dziadkach, rodzicach, najbliższych i znajomych. Scalająca wszystko Beata Nowicka tak zręcznie „zszywa” wszystkie cząstki, że historia życia płynie wartkim strumieniem. Wracają też nasze wspomnienia z dawnych ciężkich lat. Czasem gorzkie, czasem wesołe lub wręcz komiczne.  Książkę czyta się fantastycznie! Polecamy.

Julita Hofman

Rudnicka DKKPierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciłyśmy Oldze Rudnickiej i jej powieści pt. ,,Życie na wynos”. Jest to dalsza część historii o roztargnionej pisarce Emilii Przecineki i jej życiowych zawirowaniach. Książka okazała się lekka i przyjemna w czytaniu,  z dużą dawką humoru i wątkiem kryminalnym w tle. Nie jest to typowy kryminał, ale i tak warto sięgnąć po tę istną komedię pomyłek, zwłaszcza w zimne, ponure dni.

DKK Szprotawa listopadSpotkanie I grupy DKK dorosłych ze Szprotawy 26 listopada 2019 r.

Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla Olgi Tokarczuk spowodowało, że nasze listopadowe spotkanie poświęciłyśmy omówieniu twórczości pisarki. Choć wcześniej nasz klub sięgał już po wybrane powieści autorki – „Anna In w grobowcach świata”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, to chciałyśmy przypomnieć sobie i uaktualnić wiedzę o naszej noblistce.

Za bazę spotkania posłużył nam zbiór opowiadań „Szafa”, czytałyśmy je na spotkaniu na głos i omawiałyśmy. Według nas tytułowe opowiadanie pokazuje jak kruchą istotą jest człowiek, jak potrzebuje miejsca, azylu w którym czułby się bezpiecznie. Stara szafa jest czymś stałym, miejscem które daje schronienie, człowiek wchodząc do niej powraca mentalnie do łona matki. Kolejne z opowiadań „Numery” to opowieść pokojówki, która sprzątając pokoje hotelowe, próbuje zbudować profile psychologiczne gości. Nigdy nie poznaje tych ludzi osobiście, jednak przyzwyczajenia, rozrzucone rzeczy, pozostawione resztki jestestwa pozwalają na snucie luźnych rozważań i refleksji, o charakterze nieco filozoficznym czy psychologicznym. Ostatnie z opowiadań „Deus ex” to opowieść o człowieku naszych czasów, który uważa się za istotę doskonałą. Za pomocą nowych technologii potrafi tworzyć nowe miasta, światy, a nawet istoty żywe. Jednak nie jest tak doskonały jak Stwórca, ukazuje swoje niezadowolenie ze stworzonych rzeczy, niszcząc je.

Wszystkie opowiadania ze zbioru, pokazały jak trudna jest literatura pisana przez Olgę Tokarczuk, jednak to powoduje, że chętnie sięgamy po książki autorki. Nie pozwalają one, aby lektura stawała się lekka i przyjemna, a przekazane treści ulatywały w niebyt, pozostawiają po sobie ślad. 

DKK SzprotawaListopadowe spotkanie II grupy Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciłyśmy na zapoznanie się z twórczością Olgi Tokarczuk- laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Sięgnęłyśmy po niewielki zbiór opowiadań pt. ,,Szafa”. Tytułowa Szafa, to historia mebla, w którym bohaterowie odnajdują spokój i schronienie przed światem, miejsce magiczne i mistyczne. Natomiast opowiadanie ,,Deus ex” nawiązuje do biblijnego stworzenia świata, jednakże w wykonaniu współczesnego informatyka. Człowiek ten tworzył wirtualne światy dążąc do ich ideału, w przypadku niepowodzenia niszczył je bez skrupułów.

Twórczość Tokarczuk nie jest prosta i jednoznaczna, jej przesłanie można odbierać na wiele sposobów, skłania do głębszej refleksji egzystencjalnej i nie pozostawia człowieka obojętnym wobec przeczytanego tekstu.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.