Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

23.09.2009 r. o godzinie 16:00 Klub DKK ze Szprotawy spotkał się po wakacyjnej przerwie. Rozmawiałyśmy na temat książki M. Łozińskiego „Reisefieber”. Zdecydowałyśmy się na tę pozycję i tego autora, ponieważ pisarz jest młodym, utalentowanym człowiekiem, laureatem nagrody Kościelskich. Jego książka "Reisefieber" to pozycja wartościowa, poruszająca bardzo ważne zagadnienia, tj. śmierć, tęsknotę, miłość, sens życia.
Tym razem członkinie Klubu były zgodne i stwierdziły, że warto przeczytać tę książkę pomimo dość trudnego odbioru.
Joanna Obara
moderator DKK w Szprotawie
3 czerwca odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Kalicińską, autorką książek Dom nad rozlewiskiem , Powroty nad rozlewiskiem. Miłość nad rozlewiskiem.
Na życzenie naszych pań z DKK oraz innych przybyłych na spotkanie gości, autorka bardzo dużo opowiedziała o sobie, swoim życiu prywatnym, o tworzeniu swoich książek. Dowiedziałyśmy się, że do napisania bestsellerów właściwie zmusiły ją dzieci, prosząc by
napisała historię rodziny na ich użytek. To świetna gaduła (sama o sobie mówi że „ma ruchomą szczękę”.) Zachęcała klubowiczki, by próbowały spisać historię własnej rodziny, że spisane na papierze wspomnienia nie zostaną zapomniane. W sposób niezwykle ciepły wspominała swoje dzieciństwo i zabawy z rówieśnikami na podwórku, swoich rodziców i wszystkich znajomych nawet tych, których nie darzy sympatią. O ich wadach mówi w taki sposób jakby to były zalety. To miła, sympatyczna i dowcipna kobieta, która stworzyła - jak napisał Andrzej Rostocki „wspaniałą pełną ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przejść, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi”.

Ksiązki Kalicińskiej polecamy wszystkim, chociaż myślę, że w tej chwili wcale tego nie wymagają (np. w naszej bibliotece trwają zapisy na te pozycje). Niecierpliwie czekamy na następne tytuły pani Małgorzaty Kalicińskiej.

 

Ewa Klisowska
DKK przy MBP w Szprotawie
  1015 1016 1017
13 maja odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. A było to spotkanie wyjątkowe ze względu na pierwszą rocznicę powstania, jak również ze względu na naszego gościa, którym była pani Krystyna Śmigielska. Gość nasz to osoba bardzo wyjątkowa, która opowiada o swojej twórczości jak również o życiu prywatnym w sposób bardzo ciepły i z nutką humoru.
Nie zraża się słowami krytyki ze strony czytelniczek, a wręcz przeciwnie - przyjmuje je z humorem, dziękując za spostrzeżenia i odbiór jej książek .Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 trwało dwie godziny, a panie z klubu oraz inni goście chętnie zostaliby dłużej (niestety nie mogliśmy zamęczyć p. Krystyny). Było tak miło , że umówiliśmy się na spotkanie za rok.
Ewa Klisowska
moderator DKK przy MBP w Szprotawie

 

1012 1013 1014  
11 marca 2009 roku o godz.15.00 odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. Udział wzięło 9 osób. W miłej wiosennej atmosferze dyskutowałyśmy o problemach, konfliktach i wartościach moralnych. Do dyskusji zachęciła nas przeczytana powieść McEvana "Pokuta", która podobała się ze względu na bogactwo wątków , tematów i punktów widzenia. Klubowiczki były bardzo dobrze przygotowane, przyszły "uzbrojone" w recenzje powieści i jej ekranizacji pod tym samym tytułem. Dzięki temu porównałyśmy powieść i film. Nasze spotkanie zakończyłyśmy zgodnie uważając, że powieść jest bardzo wartościowa i godna polecenia.

 

Joanna Obara
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy MBP w Szprotawie

 1010 1011

 
15 stycznia 2009 roku odbyło się spotkanie klubu DKK w Szprotawie. Członkinie Klubu przybyły w dość licznym gronie, w spotkaniu udział wzięło 12 pań. Do grona dołączyła kolejna osoba - mamy nadzieję, że na dłużej.

Tematem dyskusji była książka B. Rybałtowskiej „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”. Biografia to jeden z ulubionych gatunków w naszym Klubie. Lektura wywołała bardzo dużo emocji wśród naszych klubowiczek, ponieważ jest to ulubiona aktorka wielu z nich. Przywołała z pamięci liczne kreacje aktorskie Barbary Brylskiej, a także całą plejadę gwiazd towarzyszących aktorce we wspólnych filmach oraz tych, którzy grywali w filmach i teatrze w tamtych czasach. Wiele emocji wywołały fakty z życia zawodowego Brylskiej - odniesione sukcesy i sława oraz porażki poniesione w życiu osobistym, szczególnie strata ukochanej córki.

Książkę polecamy wszystkim bez względu wiek i płeć.


Joanna Obara
bibliotekarz nadzorujący DKK
w Szprotawie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.