Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

laweczkaGrupa I DKK ze Szprotawy spotkała się w dniu 19 czerwca 2018 r. aby podyskutować o książce Agnieszki Olejnik  „Ławeczka pod bzem”. Na pozór temat książki bardzo lekki, wakacyjny, mający odprężać,  a nie skłaniać czytelnika do głębszych przemyśleń.  Nic bardziej mylnego…

„Co zrobić z wysoką wygraną? Czy pieniądze mogą dać szczęście? Czy przyjaźń potrafi przetrwać wszystko?”. Na te i inne pytania odpowiedź znalazłyśmy, poznając bohaterów książki - Igę, Agatę i kilku przystojnych mężczyzn . Lektura zapewniła nam wiele rozrywki, humoru, kilka łez oraz odrobinę zadumy nad problemami życia codziennego. Zgodnie stwierdziłyśmy, że można ją zabrać ze sobą na urlop, ponieważ duża dawka humoru i komizm sytuacyjny sprawią, że czytelnik poczuje się odprężony.  Autorka książki ukazuje również mniej barwne strony życia; brak pracy, niskie poczucie własnej wartości, bezsilność wobec choroby. Jednak wrażliwość, współczucie i dobre serce bohaterek zdziałają cuda i pokażą, że w grupie przyjaciół można sobie pomóc i rozwiązać wiele problemów. 

Nasze panie z klubu DKK serdecznie polecają książkę „Ławeczka bod bzem” na gorące letnie popołudnia.                       

kobietyRok  2018 ogłoszono Rokiem Kobiet. Dlatego też zadowolone byłyśmy z naszej kolejnej  lektury,  która wpisuje się w tę tematykę. I grupa szprotawskiego DKK miała wspaniałą okazję  przeczytania książki o podróżach i odkryciach kobiet w XIX wieku.  Wolf Kielich przybliża nam sylwetki   kobiet odważnych,  z jasno określonymi celami życiowymi. Prócz jednej, wszystkie panie wywodziły się z bogatych rodzin lub wyszły za majętnych mężczyzn. Majątek, który im przypadł  przeznaczały na odkrywanie nowych miejsc. Zdarzało się też, że wielkie sumy przeznaczały na pomoc ubogim lub chorym ludziom, których spotykały na swej drodze. Jedna z pań jednak odbiegała od nakreślonego szablonu. Była to Mary Slessor – dziewczyna z biednej i doświadczonej  przez życie rodziny. Gorąco zachęcamy do poznania wielu interesujących historii.

Julita Hofman

ukrainka6 marca 2018 r. miało miejsce spotkanie II grupy DKK dla dorosłych poświęcone książce Barbary Kosmowskiej „Ukrainka". To powieść obyczajowa, z zaskakującym kryminalnym zakończeniem, w której autorka trafnie przerysowała portrety psychologiczne głównych bohaterów. Barbara Kosmowska nie boi się poruszać tematów trudnych – „ nie znoszę doskonałych bohaterów, wolę zwyczajnych, takich, którzy potykają się, robią błędy. W tym kontekście przedstawiła społeczeństwo polskie i ukraińskie.


W powieści główny wątek to temat imigrantów z Ukrainy. Przyjeżdżają do Polski za pracą, chcą realizować swoje marzenia o lepszej przyszłości, gdy wrócą do swojej ojczyzny. Pogoń za pieniądzem przypłacają utratą więzi rodzinnych, miłości, przyjaźni. Zmieniają swoje morale, nie przystające do ich wychowania i wykształcenia. Nie każdy potrafi odnaleźć się w takiej rzeczywistości, tak jak główna bohaterka Ivanka, dla której pobyt w Polsce kończy się tragicznie.


Barbara Kosmowska pokazała współczesną Polskę oczami cudzoziemców. Nowe społeczeństwo polskie wyrosłe po transformacji ustrojowej, w twardych warunkach współczesnej ekonomii okazuje się pozbawione wszelkich ludzkich uczuć, z wyrachowaniem odcinającym się od swoich korzeni, więzi rodzinnych. Nowobogaccy Polacy szybko zapomnieli, jak sami w ciężkich warunkach dorabiali się na zachodzie. Dopuszczają się zdrad, wchodzą w toksyczne związki ( przyjaźń, miłość), które niszczą ich życie, pozbawiając sensu. Dorabiają się za wszelką cenę w pogardzie dla drugiego człowieka, szczególnie cudzoziemca. Liczy się zysk, tu i teraz, kosztem innych, także tych najbliższych.
„Ukrainka" to książka bardzo smutna z dużym marginesem na własne przemyślenia. Jak traktujemy sąsiadów?, Na ile jesteśmy jeszcze dla siebie ludźmi?, Dlaczego stajemy się psychicznymi kalekami ? i ... Dokąd nas to prowadzi ???

Eugenia Wałęga, II grupa DKK dla dorosłych w MBP w Szprotawie

swiatloNa styczniowym spotkaniu DKK miałyśmy możliwość zapoznania się z twórczością irlandzkiego pisarza Johna Banville’a. Książka „Prawo do światła” jest ostatnia częścią trylogii zapoczątkowanej przez „Zaćmienie”. Może z powodu nie zapoznania się z pierwszymi tytułami, może z powodu wielu płaszczyzn czasowych, miałyśmy wszystkie pewien problem w odnalezieniu się w treści i przesłaniu tej powieści. Po początkowych trudnościach w rozmowie o książce, podchwyciłyśmy jednak myśl autora i zgodnie stwierdziłyśmy, że naprawdę warto było przeczytać tę irlandzką powieść. Tematyka erotyczna zeszła na dalszy plan, a zafascynowała nas refleksja, płynąca z kart powieści: śmierć nierozłącznie wiąże się tutaj z miłością, a starość staje się okazją do powrotu do młodości. Szczerze polecamy książkę– studium naszej natury na przykładzie Alexandra Cleave’a –  na zimowe wieczory.

Julita Hofman

paczkaDruga grupa DKK dla dorosłych w Szprotawie, spotkała się 27 listopada 2017 roku, by porozmawiać o książkach, które trafiły do naszej biblioteki za sprawą Wydawnictwa Agora. Spotkanie upłynęło w atmosferze ciekawej dyskusji, bowiem wybrane przez nas książki traktowały o naszej najnowszej  historii, polityce,  i dla równowagi – muzyce. Przystępnie napisane, trafiły w nasze gusta czytelnicze. Okazały się na tyle interesujące, że sięgnęliśmy po inne tytuły z „PACZKI”.  Dziękujemy Wydawnictwu „Agora” , które kierując swoją akcję do bibliotek opatrzyło ją tymi słowami „Często się zdarza, że idzie się do biblioteki po książkę o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki(…) jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne”. – Umberto Eco „O bibliotece”

Eugenia Wałęga, II grupa DKK dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.