Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

ksiegarenka

"Księgarenka w Big Stone Gap" to kolejna powieść, którą omówiłyśmy na spotkaniu II grupy DKK w Szprotawie. Zdania na jej temat były  mocno podzielone.  Niektóre panie stwierdziły, że liczyły na przeczytanie ambitniejszej literatury. Natomiast nie brakło też stwierdzeń, że tak ciepłej i kojącej książki dawno nie miały w rękach. Powieść o pogodnym małżeństwie, które otwiera księgarnię z używanymi książkami w maleńkim  miasteczku w amerykańskich Appalachach pokazuje, że trzeba nieustannie 
zaskakiwać pozytywnie ludzi i wtopić się całkowicie w otaczającą społeczność, aby tak szalony pomysł mógł się powieść. Wiele z inicjatyw małżeństwa idealnie pokrywa się z projektami przeprowadzanymi w szprotawskiej bibliotece, tytuły książek z półek księgarenki to także biblioteczne pozycje – to wszystko stworzyło swoisty biblioteczny  klimat,  który  nam wszystkim odpowiadał. 
Julita Hofman

zuza20 kwietnia 2016 r.  poświęciłyśmy  najnowszej  książce Jerzego Pilcha. Niewielka książeczka z gatunku powieści i eseju,  to historia erotycznej fascynacji 66 letniego mężczyzny do 20 letniej prostytutki, fascynacji , jak się  okazuje urojonej przez bohatera  „Cała moja miłość Zuzy   była fantazmatem”. „Rękopis ukryty w bucie”(pierwotny tytuł książki) to wyprzedaż własnej intymności , w  książce odnajdziemy bowiem sporo odniesień autobiograficznych. Autor także, tym razem posłużył się charakterystyczną dla niego ironią, połączył żart z powagą. Pod lekką zdawałoby się fabułą kryją się problemy  samotności, bezbronności wobec starości, utraty energii, zdrowia,  problemy zdrady, a nawet samobójstwa. Wobec lektury  tej książki  „…nie można być obojętnym… każdy znajduje coś co dotyka jego życia”   (ze wpisu do Kroniki  DKK jednej z członkiń).

miloscKolejne spotkanie II grupy DKK w Szprotawie poświęciłyśmy na dyskusję o książce "Miłość w Powstaniu Warszawskim", której autorem jest Sławomir Koper - nawiasem mówiąc, jeden z naszych ulubionych literatów. Dla jednych z nas treść była przygnębiająca, dla innych natomiast okazała się mieć pozytywny wydźwięk. Najciekawszym było jednak to, że nagle popłynęła rzeka wspomnień. Okazało się, że dwie spośród nas pamiętają ostatnie lata wojny. Mimo, że były kilkuletnimi dziewczynkami, to
wstrząsające wydarzenia Powstania mocno zapadły im w pamięć. Reszta pań tak zasłuchała się w echa dawnych lat, że nie zauważyły upływającego czasu. Książka jest godna polecenia, a okraszona autentycznym przekazem staje się wręcz rewelacyjna.
Julita Hofman

19 stycznia 2016 roku miało miejsce kolejne spotkanie I grupy DKK w Szprotawie. Tym razem miałyśmy wielką przyjemność porozmawiać o książce Hannah Rothschild "Baronowa jazzu". Jest to w pierwotnym zamierzeniu autorki biografia jej ciotecznej babki Pannonici Rothschild – kobiety pochodzącej z rodziny "przesiąkniętej ekonomią". Finanse zawsze były tam na pierwszym miejscu. Do czasu jednak... Pannonica różniła się bardzo od pozostałych członków familii. Zakochała się bowiem w muzyce i poświęciła jej drugą połowę życia. Oddała się całkowicie jazzowi. Jej podopiecznymi byli Charlie Parker i Thelonious Monk, którego wspieranie stało się projektem jej życia. Książka napisana wyśmienicie. Czyta się jednym tchem, ale właściwie po ostatniej stronie zadajemy sobie pytanie: "Czy to biografia bogatej Żydówki, czy wyprzedzającego swoje czasy jazzmana Theloniousa Monka". Naszą dyskusję nad książką wzbogaciłyśmy nagraniami utworów Monka, co doskonale komponowało się z naszymi
przemyśleniami.
Julita Hofman

3Nie tylko najmłodsi lubią spotykać się z rówieśnikami. Starsi także są spragnieni wspólnie spędzanego czasu w gronie znajomych. Taką okazją było spotkanie andrzejkowe zorganizowane przez DKK przy MBP w Szprotawie. Nasz pomysł na wieczór to szalone lata 60. i 70. Począwszy od hipisowskiego wystroju sali, poprzez "klimatyczną" prasę rodem z PRL-owskich kiosków "Ruchu" i ubioru uczestników po smakowite "zimne nóżki" - wszystko to przypominało niezapomniany dla naszych seniorów okres ich młodości. Przy muzyce, śmiesznych wróżbach i zabawach spędziliśmy z sobą ponad 4 godziny, które upłynęły nam zbyt szybko. Nie zabrakło również zgaduj-zgaduli dotyczącej historii szprotawskiego klubu i przeczytanych lektur. Gratulujemy naszym gościom kondycji fizycznej oraz wielkiego poczucia humoru, który niech dopisuje nam podczas kolejnych imprez w Bibliotece.

Julita Hofman, Ewa Klisowska, Joanna Obara, Eugenia Wałęga

2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.