Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

transManuela Gretkowska okazuje się pisarką nie dla wszystkich. Takie wrażenie zostało w nas po spotkaniu II grupy DKK (10 czerwca 2015r.) Już pierwsze strony tytułowego „Transu" zniechęciły niektóre czytelniczki. Epatująca seksem, wulgarnym językiem powieść, opowiadająca o toksycznym związku starszego mężczyzny z młodą dziewczyną, nie przypadła do gustu także pozostałym, które przeczytały książkę do końca. Tylko nieliczne broniły Autorki. Gretkowska uchodzi za skandalistkę. Szokuje, obraża, gra na naszych uczuciach, także religijnych - ale w ten właśnie sposób objawia się prawdziwa sztuka. Manuela Gretkowska nie lubi mówić o swoich książkach , one mówią same za siebie,a „prawdziwa sztuka obroni się sama". Czas pokaże. Polecamy wytrawnym czytelnikom.
Eugenia Wałęga

swoja drogą„Swoją drogą" Tomasza Michniewicza to trzy opowieści, trzy podróże, trzy drogi. Przewodnikiem jest sam autor, a bohaterami kolejnych opowieści jest jego przyjaciel, żona i ojciec. 3 czerwca 2015 r. nasz klub DKK dał się porwać w daleką podróż do afrykańskiej dżungli, krajów ortodoksyjnego islamu, oraz miejsc o których ojciec autora marzył przez czterdzieści lat. Oprócz książki, zapoznałyśmy się z innymi projektami Tomka Michniewicza, m.in. „Kierunek: Szczęście". Bardzo gorąco polecamy książkę, warto przeczytać.

13. maja 2015 będziemy wspominać jako dzień na wskroś przepełniony kulturą. A były jej dla członków DKK i gości w Bibliotece aż trzy odsłony. Szlak "przetarł" Janusz Życzkowski. Spotkanie z nim i jego niedawno wydaną książką "Opowieść pierwsza" wprowadziło nas w nastrój niemal metafizyczny, bowiem książka zielonogórskiego literata to powieść o przeszłości z czasów Kopernika, o nas samych i... kosmicznych porównaniach. Cieszył nas fakt, że autor czuł się u nas tak dobrze, iż nie dał się długo namawiać, aby pozostać dłużej. Po uczcie literackiej sekcja teatralna UTW "Teatr słowa" pod bacznym okiem Pani Elżbiety Plucińskiej zafundowała nam kabaretowe wybory prezydenckie. Skrytych chichotów i jawnych wybuchów śmiechu nie było końca. Nasze spotkanie zakończyliśmy biesiadą z piosenką na ustach. Posiłkując się znanymi aranżacjami piosenek biesiadnych, dałyśmy koncert na 25 głosów. Biblioteka momentami drżała w posadach, ale wszystko udało się przednie. Dziękujemy słuchaczkom UTW za tak ciekawe urozmaicenie wieczoru. Niemniejsze podziękowania kierujemy do naszych ukochanych Pań z DKK, które zawsze nas wspierają i pomagają propagować literaturę wśród mieszkańców Szprotawy.

Ewa Klisowska, Eugenia Wałęga, Julita Hofman

13 maja 13 maja 2

sergiusz"Sergiusz, Czesław, Jadwiga" to wspaniała powieść Marii Nurowskiej. Pogmatwane losy Piaseckiego (niedoszłego noblisty), Miłosza (brylującego w świecie artystycznym laureata Nagrody Nobla) i Jadwigi (uroczej młodej kobiety). Nurowska w bardzo ciekawej formie pokazała Sergiusza Piaseckiego jako zwykłego człowieka, popełniającego wiele życiowych błędów, ale prawego w stosunku do innych. Miłosza "odbrązowiła" - zobaczyliśmy zadufanego w sobie młodego człowieka. Jadwiga zaś to młoda studentka prawa
do szaleństwa zakochana w Księciu (Miłosz). Losy tej trójki pomału odkrywa studentka polonistyki. Frapujący temat powieści i mnogość znanych postaci, przewijających się przez karty, zadowolą najwybredniejszą publiczność literacką. Lektura szalenie nam się spodobała i z czystym sumieniem polecamy jej przeczytanie.

Julita Hofman

AllenKolejne spotkanie I grupy DKK w Szprotawie (11.lutego 2015) upłynęło nam na „roztrząsaniu” za  i przeciw twórczości Woody Allena. Książka „Czysta anarchia” wzbudziła w nas bardzo różne uczucia. Jedne panie były zupełnie zdegustowane sposobem ujmowania tematu przez autora. Ale znalazły się też takie, które ubawiły się przednio, czytając historie, które każdy gdzieś blisko siebie odnajdywał,
a włożone w „usta” zwierzęcych bohaterów potęgowały pozytywny odbiór. Nasze wady i zalety Woody Allen uwypuklił bardzo dobrze, co jednych odstrasza, a innym daje do myślenia. Polecamy lekturę!

Julita Hofman i Joanna Obara

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.