Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie

26 czerwca w bibliotece odbyło się spotkanie podsumowujące 5 lat działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne upominki, a specjalne życzenia dla 25 szprotawskich klubowiczów złożył osobiście Pan Burmistrz Józef Rubacha. W części artystycznej zaproszeni goście obejrzeli monodram „Cesarzowa Meksyku” w wykonaniu teatru „Terminus A Quo” z Nowej Soli. Uroczyste spotkanie odbyło się w odremontowanych pomieszczeniach na pierwszym piętrze biblioteki.
Dyskusyjne Kluby Książki to ogólnopolski projekt Instytutu Książki, w ramach którego klubowicze mają dostęp do wielu tytułów książek oraz mogą uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi ludzmi, ostatnio dzięki DKK gościliśmy w Szprotawie panią Marię Czubaszek. W naszej bibliotece mamy 3 kluby , w tym 2 dla dorosłych, a tworzą je przede wszystkim słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas kameralnych spotkań, które odbywają się raz w miesiącu przy herbacie i ciasteczkach, rozmawiamy o ambitnej literaturze i nie tylko.

 

1035„Zaginione miasto Z” to najświeższa z omawianych przez uczestników DKK w Szprotawie książek. Reportaż Davida Granna spotkał się z różnym odbiorem. Nie wszyscy potrafili sobie poradzić z natłokiem informacji oraz postaci. Jednomyślnie doszliśmy do wniosku, że kluczowym okazało się doczytanie tytułu do końca. „Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji” to podtytuł idealnie oddający charakter ekspedycji w Amazonii. Bohater książki - Percy Fawcett – to człowiek silny psychicznie i fizycznie. Jego siła pozwalała mu na podejmowanie nowych wyzwań, ale była też cechą, która narzucała ekspedycji mordercze tempo. Jednak bez ludzi pokroju pułkownika mapy świata nadal pełne by były białych plam – miejsc, do których nikt jeszcze nie dotarł.
Julita Hofman i Joanna Obara
1034Mocno wzruszyła dzieci opowieść o stracie kogoś bliskiego. "Serce w butelce" to książka obrazkowa, niezwykle piękna i wzruszająca. Nie wszystkie dzieci były w stanie ją dostatecznie zrozumieć. Jest ona jednak doskonałym sposobem na wytłumaczenie najmłodszym straty, śmierci i tęsknoty oraz ukazaniem, że zawsze można mieć nadzieję na lepsze dni.
Po bliskiej osobie zostaje pusty fotel i mocne postanowienie głównej bohaterki, by chronić serce przed kolejnymi stratami.
Po dyskusji wykonaliśmy serduszka na których napisaliśmy swoje skryte marzenia i umieściliśmy je w butelce.

24.01.2013 r. szprotawski DKK dla dorosłych spotkał się aby odbyć podróż po gorącej Afryce. Razem z Corinne Hofmann, autorką książki „Afryka, moja miłość” odwiedziłyśmy wiele wspaniałych miejsc, poznałyśmy ciekawych ludzi, przeżyłyśmy wzruszające i niezapomniane chwile. Nasze spotkanie miało dość nietypową formę, ponieważ oprócz dyskusji, panie wykonały kilka zadań praktycznych i quiz związany z treścią lektury. Wszyscy za swoje umiejętności i wiedzę otrzymali nagrody, w postaci owoców egzotycznych.

1031 1032 1033  

Pani Ela Plucińska – ze szprotawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, zdobyła I miejsce w konkursie wydawnictwa „a5” dla członków DKK na sonet, czyli kompozycję poetycką złożoną z 14 wersów zgrupowanych w dwóch czterowierszach rymowanych. Sonety w poezji polskiej tworzyli min. Mikołaj Sęp Szarzyński czy Adam Mickiewicz.
Pani Eli serdecznie gratulujemy i życząc dalszych sukcesów zachęcamy wszystkich do przeczytania nagrodzonego sonetu :

O zmierzchu, kiedy drzewa wydłużają cienie,
Gdy złotooki kocur na łowy wyrusza,
Niemal w każdym poecie głos zabiera dusza
Opiewając wschód słońca, miłośc lub cierpienie.

Siadam i muzę wzywam. Niechaj choć na mgnienie
Czoło moje muśnie, szepnie słowo co wzrusza.
Albo temat podpowie niech rozum porusza,
Łzy z oczu wyciśnie, natchnie czułym westchnieniem.

Ale muza gdzieś pierzchła. Może gdzieś się błąka
Głucha na skowyt serca przebitego strzałą.
Głupio sławić uczucia choćby i najszczersze
Głupio pisać o sercu, zmierzchu lub skowronkach.

Egzystencja cię boli? Teraz to za mało.
O czym pisać wiersze? Enter...enter...enter...

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.