1072W "Amatorkach" pisarka, demaskuje stereotypy płci, skrzętnie wyłaniające się spod grubej warstwy ironii, ukazuje brutalność instytucji małżeństwa, gdzie postać kobiety z powodzeniem zredukowana jest do roli domowej niewolnicy. Brigitte, jak wszystkie kobiety marzy o miłości. Ma coraz więcej lat i coraz mniej jest kobietą. Konkurencja ma coraz mniej lat, więc Brigitte nie ma spokoju szyjąc nowy model biustonosza . Nawet podczas pracy musi pracować. Za to Paula ma dosyć lat, by móc zastanawiać się, kim chciałaby zostać: sprzedawczynią, czy też może gospodynią domową. Obie nie mają nic, ale mogą zaoferować swoje ciało. Seks w ich wydaniu prawie zawsze jest perwersyjny i ściśle związany z przemocą, za to miłość idzie samopas. Autorka ukazuje brutalny świat zdominowany przez mężczyzn, w którym tłumi się talenty kobiet. Jednym słowem - zjadliwy i głęboki głos w kierunku ukazania absurdalności patriarchatu. Obie historie stanowią jednak jedynie tło dla wyrażenia krytyki społeczeństwa, w którym żyją obie bohaterki. Społeczeństwa nasiąkniętego stereotypami, przemocą. W świecie tym nie ma miejsca na miłość, która jest uczuciem wyszydzanym, niepożądanym, dławionym w zarodku. Kobiety to głupie gęsi, niewolnice a mężczyźni to świnie, z których wylewa się jedynie żądza. Autorka opowiada nam to wszystko specyficznym suchym, chłodnym, ironicznym językiem, trudnym w lekturze jednak nadającym całej historii wymiar autentyczności. Tą książkę czytało nam się dość trudno, wszystko pisane małą literą nie bardzo wiadomo było gdzie się zdanie zaczyna a gdzie kończy ,wiele powtórzeń. Książka warta przeczytania mimo licznych kontrowersji. Autorka jest bezlitosna i okrutna w swoich sądach, w które jednak nie sposób nie wierzyć. Poruszająca i mocna literatura.
DKK Klenica Regina Słowińska
SPOTKANIE AUTORSKIE z BARBARĄ KOSMOWSKĄ w BIBLIOTECE w KLENICY.
Dnia 11.04.2012r. z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Klenicy odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską, polską pisarką, docenioną wielokrotnie za kunszt i tematykę solidnego warsztatu. „ Prowincja”, „ W górę rzeki”, ”Niebieski autobus”, „ Gobelin”,” Teren prywatny”,” Hermańce” , to książki ,które się czyta z wielką przyjemnością. Pani Barbara szybko nawiązała miły i bezpośredni kontakt z uczestnikami spotkania. Na początku opowiedziała Czytelnikom o swoim życiu zawodowym i prywatnym, później odpowiadała na pytania zgromadzonych osób .Mówiła o ulubionych bohaterach swoich książek: o występującym w „Bubie” dziadku Henryku – jego pierwowzorem była nieżyjąca już mama pisarki . Zapytana o swój debiut literacki – były to wiersze drukowane w latach 70-tych w czasopiśmie „ Na przełaj”- autorka stwierdziła, że jej pierwszy wiersz wysłała potajemnie do redakcji mama. Rozmawiałyśmy o tym, co jest trudniejsze – pisanie poezji czy powieści. Barbara Kosmowska stwierdziła, że twórczość poetycka jest przynależna ludziom młodym – w poetach zawsze jest coś z dziecka, ludzie dojrzali wolą bardziej rozległy tok wypowiedzi . Pani Barbara wyznała, że w dalszym ciągu odnosi się do swojej poezji z dużą sympatią, natomiast ma bardzo krytyczny stosunek do swoich powieści – wiele z nich napisałaby na nowo i to zupełnie inaczej. Zagadnięta o dalsze losy swoich bohaterów, stwierdziła, że każda powieść jest zamkniętą całością i nie planuje ich kontynuacji – jedynym wyjątkiem jest „Buba”, która ma drugą część pt. „Buba : sezon ogórkowy”. Byłyśmy ciekawi w jaki sposób pisarka łączy pracę zawodową, funkcje : żony i matki z pisaniem, kiedy znajduje na to wszystko czas? Autorka z ubolewaniem wyznała, że niestety, ale bardzo trudno to wszystko pogodzić. Barbara Kosmowska powiedziała, że jej zawód zmusza ją do bardzo wnikliwej pracy nad słowem i stylem powieści, znacznie łatwiej pisze się nie będąc literaturoznawcą. W ciekawy sposób gawędziła o swoim dzieciństwie na Kaszubach. Bardzo serdecznie wspominała pochodzącą z Wilna babcię. To właśnie ona zaszczepiła w Barbarze szeroko pojętą tolerancję. Na zakończenie spotkania Barbara Kosmowska podpisywała Czytelnikom swoje książki. Miłym akcentem było zainteresowanie autorki wystawą prac naszych pań. Zachwycona stwierdziła :”pewnie łatwiej byłoby jej napisać trylogię niż wydziergać jedną kurkę” . Spotkanie przebiegało w ciepłej, przyjacielskiej atmosferze, niestety miało jedną wadę – było za krótkie. Pani Barbarze Kosmowskiej życzymy dużo sukcesów w pracy pisarskiej. Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie dane nam będzie spotkać się na kartach jej książek z ulubionymi bohaterami, zaś nowe pozycje będą równie ciekawe i frapujące jak dotychczasowe..
DKK Klenica Regina Słowińska

1073 1074 

1075DKK w bibliotece w Klenicy , również wziął udział w Pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej zorganizowanej przez Instytut Książki i Wydawnictwo Znak. Książka J.K. Rowling pt.” Trafny Wybór” została przez nas skrupulatnie przeczytana i z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień , w którym miała się rozpocząć dyskusja o „Trafnym wyborze”. Ten dzień to 12 grudnia 2012r. godz.18,00!!! Za oknami siarczysty mróz a my przy dobrej kawie dyskutujemy o J.K. Rowling. Wnętrze biblioteki zostało przygotowane w klimacie lokalu wyborczego. Była urna wyborcza i karty do głosowania : „J.K. Rowling przyjeżdża do Polski - Prędzej - Później „ .Baner z napisem „ WELCOME J.K. ROWLING DKK KLENICA”. Joanne K. Rowling w swojej książce „Trafny wybór”sprawnie kreśli portrety kolejnych mieszkańców Pagford. Przybliża czytelnikom ich historie, motywacje, emocje i bolączki. Rowling doskonale bawi się, ironicznie wytykając wady swoich bohaterów, obnażając ich małość, mierność, małostkowość. Poznajemy więc otyłego Howarda Mollisona, radnego, który ma ambicję, by przejąć rolę Barry'ego w radzie i w mieście. Poznajemy jego żonę, Shirley. To właśnie Miles, ich syn, ma ambicje dołączenia do rady. Czy może raczej – bezwolnie realizuje on ambicje swych rodziców, ignorując i raniąc przy tym swą żonę, Samanthę . Poznajemy uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły, poznajemy Pagfordzkie elity i mieszkańców wywodzących się z tutejszych społecznych nizin. To właśnie poznawanie kolejnych bohaterów opowieści sprawiało nam najwięcej radości.
Poznaliśmy ich bardzo blisko – lecz raczej do nikogo tu nie czujemy szczególnej sympatii. Wypowiedzi naszych czytelniczek:”- tłumaczka z wielką dokładnością przytacza nam mocne słowa jakimi posłużyła się autorka” -„prosto z mostu”- „dosadnie powiedziane” „prawda „- przygnębiająca codzienność”-„ pokazanie brudnego świata polityków”. I choć Rowling czasem portrety swoich bohaterów nadmiernie upraszcza, to trzeba przyznać, pod tym względem to z pewnością najlepsza, najbardziej dojrzała powieść autorki. Joanne K. Rowling „ po erze Pottera” nadal potrafi pisać. I – prawdopodobnie – najlepsze powieści ma wciąż jeszcze przed sobą! Członkinie DKK dokonały wyboru i to był Trafny Wybór. Głosy zostały skrupulatnie podliczone a wynik(11 głosów za wczesnym przyjazdem , 1 głos był, że przyjedzie później ) świadczy o tym ,że czytelnicy są przekonani , że J.K.Rowling niebawem przyjedzie do Polski. A może odwiedzi nasze kluby? Serdecznie zapraszamy!!! Na podsumowanie naszej dyskusji wysłuchaliśmy wypowiedzi znanych osób na temat książki„ Trafnego wyboru”. Na dużym ekranie mogliśmy skonfrontować nasze wypowiedzi z innymi wypowiedziami. Znani ludzie polskiego świata rozrywki opowiadali o najnowszej powieści J. K. Rowling . Autorka książek z serii "Harry Potter" stworzyła powieść dla dorosłych. Czy również stanie się bestsellerem? Nad tym zastanawiali się: Anna Cieślak, Aleksandra Woźniak, Krystyna Czubówna, Maciej Kurzajewski, Paulina Smaszcz - Kurzajewska, Tatiana Okupnik, Katarzyna Montgomery, Barbara Kęsek, Katarzyna Figura, Sonia Bohosiewicz. My też zadałyśmy sobie to pytanie.
Książkę należy obowiązkowo przeczytać chociaż jest dosyć trudną lekturą.
Moderator DKK Klenica Regina Słowińska

 
1076Nasze kolejne wiosenne spotkanie w zimowej scenerii z” latem „w tytule tym razem nie ogrzało naszej dyskusji nad tą pozycją książkową. Pani Brown jest wzorem żony i matki. Małżeństwo i macierzyństwo wykształciły w niej poczucie uzależnienia. Jej niskie poczucie wartości przejawia się w ciągłym poszukiwaniu potwierdzenia tego, że jest potrzebna, że bez jej pomocy dom nie będzie właściwie funkcjonował. Bohaterka większą część swojego życia poświęciła rodzinie, nieświadomie tłamsząc swe prawdziwe „ja”. Odkąd jednak zaczęła pracować jako tłumaczka na konferencjach organizowanych przez „Żywność dla świata” ten stan rzeczy uległ zmianie. Bohaterka zaczyna podróżować, poznaje wielu ludzi, nawiązuje romans z młodym Amerykaninem, błąka się po hotelach, by ostatecznie wynająć mieszkanie z dwudziesto paroletnią Maureen. Podróż ze snu przekłada się zatem na życie na jawie. Przez całą powieść Kate poszukuje bowiem odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość, jest zagubiona i bezbronna, zupełnie jak foka, która jej się śni niemalże każdej nocy. W każdym śnie próbuje uratować młodą fokę. Kroczy z nią w śnieżnej zamieci ku północy, próbując dotrzeć do morza. Droga jest pokryta lodem, a ssak morski ciężki. Podobno sny rodzą rzeczywistość, a przynajmniej są jej odbiciem, więc w takiej interpretacji można uznać, że ta powieściowa wędrówka to alegoria życia głównej postaci. Dobra ale zdecydowanie nie jest to książka dla każdego. Chłodny, specyficzny klimat powieści nie porwał nasze czytelniczki .
DKK Klenica
Moderator Regina Słowińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.