Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się 12 sierpnia b.r. w Filii w Klenicy, panie wyrażały swoje emocje po przeczytaniu książki Johna Boyne'a „Lekkie Życie Barnaby'ego Brocketa".
To pełna humoru, wzruszająca opowieść o inności, normalności i wierności samemu sobie. Główny bohater to ośmioletni chłopiec Barnaby Brocket, mieszkający w Sydney. Jako jedyny na świecie nie podlega prawu grawitacji i ku oburzeniu rodziców nie może utrzymać się na ziemi. Niechciany przez najbliższych Barnaby wyrusza w wielką podróż, podczas której przekona się, że nie on jeden jest inny niż wszyscy. Książka skłania do wielu refleksji oraz przemyśleń dotyczących obecnego świata i tempa życia. Gorąco polecamy!!
Monika Kubacka
GBP Bojadła, Filia Klenica

„Podróż na sto stóp" Richarda C. Morais"a to - jak napisało wydawnictwo Bellona- „wibrująca kolorami, zapachami i smakami kuchni powieść, kipiąca nimi aż po brzegi kart, serwuje rubaszną biesiadę ze słów o rodzinie, narodowościach i tajnikach dobrego smaku". Czy czytelniczki z DKK też tak twierdzą? Dyskusja toczyła się 15 września br. w Bibliotece w Klenicy.
Bohaterem jest Hassana Haji zdumiewający smakosz, który opowiada dzieje swojego życia. Prowadził on w Bombaju skromną restaurację. Zmuszony do emigracji, osiedla się we francuskiej wsi Lumiere, naprzeciwko znanego francuskiego kucharza i zakłada tam maleńką restaurację oferującą dania kuchni indyjskiej. Jej wielki sukces wywołuje międzykulturową wojnę. Nie podoba się Madame Gertrude Mallory, miejscowemu autorytetowi kulinarnemu i genialnej, choć powściągliwej, właścicielce konkurencyjnej Le Saule Pleureur. Wszystkie próby mające na celu przepędzenie nowych mieszkańców z miasta sprawiają, że w życiu Madame Mallory i rodziny Haji zmieni się bardzo mocno.
Morais stworzył historię lekką i dosyć przyjemną w odbiorze. Pozytywna częścią tej książki jest to, że składa ona hołd sztuce kulinarnej, pięknie opisuje poszczególne potrawy i składniki. Czytając tą książkę można ponieść się fantazji zmysłów. Została ona zekranizowana więc zachęcamy także do obejrzenia filmu i wyciągnięcia wniosku- film czy książka jest lepsza?
Monika Kubacka
GBP Bojadła, Filia Klenica

„Anioły to duchy, ale są aniołami nie tylko dlatego, że są duchami. Stają się aniołami kiedy zostają posłani" św. Augustyn


„Zawsze przy mnie stój" autorstwa Carolyn Jess-Cooke to jedna z międzynarodowych bestsellerów przetłumaczonych na kilkanaście języków. To właśnie z tą książką Panie z DKK zmierzyły się tym razem. Spotkanie (wyjazdowe) miało miejsce 26 października w Bibliotece w Bojadłach. Książka przyniosła wiele opinii a nawet kontrowersji. To opowieść o życiu, miłości i przede wszystkim cierpieniu, którego- jak Panie stwierdziły- było za dużo. Bohaterką jest Ruth, która po śmierci- jako Margot, staje się Aniołem Stróżem samej siebie. Początkowo zaszokowana zaistniałą sytuacją nie umie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Od tej chwili bowiem jest świadkiem wszystkich błędów, jakie popełniła w swoim życiu, począwszy od momentu swoich narodzin. Po pewnym czasie wpada na pomysł, że uczyni wszystko, by zmienić nieszczęśliwe życie swej podopiecznej Margot, czyli samej siebie. Czy jej się to uda...?
Książka ukazująca rolę aniołów i demonów w ludzkim życiu. Przedstawia świat, o którym rzadko myślimy, który często wypieramy. Ukazuję cierpienie, którego nie można było wykluczyć. W zakończeniu powieści okazuje się, że największy wpływ na nasze życie ma siła przeznaczenia, którą my tak często nazywamy błędnie przypadkiem.
Monika Kubacka GBP Bojadła, Filia w Klenicy

Ostatnie w tym roku spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się 27.11.br. Panie po przeczytaniu książki polskiej pisarki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk były w bardzo dobrym humorze. „ Mariola, moje krople..." to pełna humoru opowieść tocząca się pod koniec 1981 roku w teatrze. Jego pracownicy żyją swym codziennym życiem: stoją w kolejkach, pędzą bimber, hodują świnie, drukują nielegalne ulotki a w wolnych chwilach próbują sztukę, której premiera ma 12 grudnia uświetnić zakończenie manewrów Sojuz'81. W tym rozgardiaszu niechcąco prowokują stan wojenny. Wspomnienia czasów PRL-u doprowadziły do gorącej dyskusji na temat cenzury oraz różnic jakie były w tamtych czasach a obecnie.
Polecamy

mariola

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.