Kolejne spotkanie w Bibliotece w Klenicy miało miejsce 18 maja. Panie zmierzyły się z książką „zaliczaną" dla wieku nastolatek, ale jak się później okazało - nie tylko. Główną bohaterką „ Gwiazd naszych wina" jest 16-letnia Hazel, która choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie.
Wnikliwa, wzruszająca, odważna a także pełna humoru książka. To najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena. Godna przeczytania. Książka została zekranizowana, więc polecamy także film.

Kolejne spotkanie DKK miało miejsce 7 kwietnia br. Tym razem gorąca dyskusja toczyła się na temat książki „Fausta" polskiej pisarki Krystyny Kofty. Fausta – tytułowa bohaterka wydaje się prawdopodobna i nieprawdopodobna zarazem. Postać głównej bohaterki wzbudza mieszane uczucia oraz potrzebę dalszej refleksji. Oddana przez matkę, jeszcze jako dziecko dojrzałemu mężczyźnie, została w bardzo okrutny sposób pozbawiona dzieciństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. Tkwi jednak w tym związku dbając o swoje potrzeby materialne, funkcjonując na zasadzie układu-„coś za coś". Doprowadza to do zachwiania wartości oraz równowagi psychicznej bohaterki.
W książce przewijają się wątki, które miały miejsce współcześnie, a także wątki biograficzne autorki. Krystyna Kofta pracowała nad „Faustą" bez pośpiechu, kilka lat, pisząc po drodze dziesiątki rzeczy innych i żyjąc życiem coraz bardziej dojrzałego człowieka, doświadczanego hojnie przychylnościami losu i dramatami.

Pierwsze spotkanie DKK w 2015r miało miejsce 26 lutego. Czytelniczki zmierzyły się z książka polskiej pisarki Marii Nurowskiej p.t.: „Niemiecki Taniec".
Autorka bardzo wyraźnie przedstawiła bohaterów powieści. Nie są to osoby, które można zdecydowanie określić jako dobrych lub złych. Bohaterkami „Niemieckiego tańca" są dwie skrajnie różne kobiety. Pani hrabina Eliza jest osobą wyniosłą, mieszkającą obecnie w luksusowym domu opieki w Monachium. Natomiast Marianna poświęciła swe życie pomagając biednej ludności w czarnej Afryce. Łączy je wspólna przeszłość, jednak rozdzielone zostały przez pewne zdarzenie mające miejsce około 50 lat temu. Jedna z nich chce się z historią rozliczyć, a druga o niej nie pamiętać. Obie wywodzą się z arystokratycznych rodów niemieckich. Powieść została napisana na podstawie dziejów rodziny von Krockow, będącej dawniej właścicielami zamku w Krokowej. W książce występuje trzeci bohater – młody Czech, który jest obecnie łącznikiem pomiędzy obiema kobietami. Pomimo tego iż gra rolę drugoplanową, jego postać jest istotna w powieści.
„Niemiecki taniec" pomimo na wiązań do przeszłości, nie jest powieścią historyczną, a o podłożu historycznym. Wspomnienia z okresu II wojny światowej i czasu krótko po niej są przedstawione z perspektywy widzenia młodych dziewczyn, ich potrzeb i problemów.
Panie stwierdziły, że książka skłania do stawiania pytań oraz zmusza do przemyśleń. Zachęcamy do jej przeczytania.

 

Biografie należą do gatunku literatury lekkiej, którą się czyta szybko i z zainteresowaniem. Takimi refleksjami podzieliły się także Panie, które spotkały się w Bibliotece w Klenicy, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Owe spotkanie miało miejsce 21 lipca w bardzo gorącej atmosferze. Tym razem czytelniczki zmierzyły się z postacią Coco Chanel, która jest niewątpliwie osobą o interesującym życiorysie. Nie tylko ze względu na jej życie prywatne i liczne romanse, ale także przez wzgląd na olbrzymi wkład w zmiany jakie zaszły w modzie.
Z "życia intymnego” Coco Chanel, które widnieje w tytule książki jest stosunkowo mało, w porównaniu do opisów historycznych: rewolucji, francuskiej, czasów Ludwika IV, wojen. Prawie każdy rozdział poświęcony jest w dużej mierze opisom historycznym. Samej biografii Coco  jest mało. Minusem przy czytaniu książki są nieprzetłumaczone francuskie określenia np.: garconniere, boulevard, belle epoque. Jeśli ktoś szuka „prawdziwej biografii” polecamy inną książkę.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.