zpach8 lipca 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Klenicy odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych, podczas którego została omówiona debiutancka książka Olgierda Świerzewskiego: „Zapach miasta po burzy”.

Bohaterowie powieści, Oleg i Anatolij, rywalizujący między sobą szachiści, zakochują się w tej samej kobiecie, Tatianie. Ambicja i emocje towarzyszące dwojgu mistrzom oraz przemiany społeczno-polityczne Związku Radzieckiego niosą za sobą nieodwracalne skutki.

Książka liczy sobie ponad siedemset stron, ma wiele wątków, w których często ciężko się połapać. Mimo to fabuła niebanalna, a debiut Pana Olgierda niewątpliwie wybitny.

Moderator spotkania,

Monika Ślusarczyk

Relacja ze spotkania DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojadłach z filią w Klenicy

W piątek, 30 września 2016 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojadłach odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych, podczas którego została omówiona książka Zośki Papużanki: „On”.

Na pierwszy rzut oka, wydaje nam się, że bohaterem owej powieści jest Śpik - brzydki, powolny, niezdarny i niezbyt mądry chłopiec. Jedyne co potrafi to wyrecytować rozkład jazdy tramwajów w Krakowie. Nie może spać, nocami wpatruje się w oczy swojej ukochanej mamy. Sama autorka mówi, że główną postacią powieści jest matka chłopca. Kobieta ta, zmaga się z odpowiedzialnością jaka na niej ciąży, a mianowicie, trud wychowania dziecka, które nie spełnia jej oczekiwań. Miał być idealny, a okazał się rozczarowaniem.

Panie biorące udział w spotkaniu zgodnie stwierdziły, że książka ma swój urok. Humor i tragizm celnie odzwierciedlają życie szkolne lat 80tych. Papużanka świetnie uchwyciła punkt widzenia dziecka wychowywanego w tamtych latach. Czytelniczki rozczuliły skomplikowane więzy matki, dla której kochanie syna nie jest oczywiste, a czasami wydaje się wręcz obowiązkiem.

Rzadko zdarza się książka, opowiadająca od początku do końca o tragizmie bohaterów, co czyni ją nie tylko nietypową, ale i oryginalną. Serdecznie polecamy „Onego”, drugą powieść świetnie zapowiadającej się Papużanki.

Moderator spotkania,

Monika Ślusarczyk

klenicaOstatnie w 2016 roku spotkanie DKK dla dorosłych przypadło na 14 grudnia 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojadłach. Poddana pod dyskusję książka „Genialna przyjaciółka" okazała się świetnym tematem do dyskusji. Tajemnicza włoska autorka, podpisująca się pseudonimem literackim Ellena Ferrante zabiera czytelników do Neapolu lat 50. XX wieku.
Sześćdziesięcioletnia już Elena Greco postanawia opisać historię swojej zawiłej znajomości z zaginioną przyjaciółką Lili. Przemoc, agresja, bieda i specyfika kultury włoskiej przenika czytelnika już od pierwszych stron. Główne bohaterki rywalizują ze sobą, a za razem uzupełniają się od najmłodszych lat. Interesujący obraz przyjaźni, barwny, niekiedy dosadny język oraz postaci, których nie sposób nie zapamiętać sprawiają, że czyta się lekko i z ogromnym zaciekawieniem.
Powieść według Pań z DKK jest godna polecenia, najlepszym dowodem jest chęć przeczytania kolej-nych dwóch tomów, które są kontynuacją „Genialnej przyjaciółki".

rupiecie27 stycznia w Bibliotece w Klenicy odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DDK dla dorosłych. Dyskusja o biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie" autorek Anny Bikont i Joanny Szczęsnej przebiegła bardzo owocnie. Panie wymieniały się swoimi przemyśleniami związanymi z Szymborską, jej twórczością i czasami, w których żyła.
Skromna, cicha, zdolna i bardzo inteligentna, niechętnie mówiąca o sobie, taka była i tak ją opisano. Pełna anegdot, opowieści, wierszy i zdjęć książka, jest jedyną pełną biografią Szymborskiej. Choć Noblistce nie przyszło łatwo zmierzenie się z wyjawianiem prywatnych historii, rezultat jest zachwycający.
Ciekawa książka o „wielkiej" kobiecie, której poezja poruszyła serca i umysły ludzi na całym świecie. Szymborska mawiała: „Czytanie książki to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Wszystkie zgodziłyśmy się z tym, ciesząc się, że kolejny raz jesteśmy we wspólnym gronie na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.