DKK KlenicaKolejne jesienne spotkanie z małymi miłośnikami książek miało miejsce w piątek 15 listopada 2019 r. Tym razem dzieci mogły posłuchać opowieści o niesfornym piesku, który lubi płatać figle swojej rodzinie.

 „Nie” to zabawna opowieść autorstwa Marty Altes. Uroczy psiak kiedy próbuje potraw, przekopuje ogródek w poszukiwaniu skarbów, wskakuje cały brudny do łóżka czy „pomaga” wieszać pranie ciągle słyszy słowo „Nie”. Uważa,  że jest bardzo kochany przez właścicieli i przywykł już do swojego imienia a tu nagle? Nie jest w stanie zrozumieć  dlaczego dostał obrożę z imieniem Azor?

Dzieci szybko rozgryzły tą zagadkę. Oprócz opowieści o swoich ukochanych zwierzątkach mali czytelnicy wykonali  pracę plastyczne ze swoimi pupilami w tle.

archibaldPo wakacyjnej przerwie znowu ruszamy z Dyskusyjnym Klubem Książki dla dzieci. Tym razem dzieci mogły posłuchać  opowieści o chłopcu Archibaldzie, który pewnego razu dowiedział się że będzie miał młodszą siostrę.

  „Pewnego dnia rodzice powiedzieli mi, że będę miał siostrzyczkę. Nie przypominam sobie, żebym ich o nią prosił”. Tymi słowami Archibald wita nas na pierwszych stronach książki duetu Pauline Martin i Astrid Desbordes.  Mały chłopiec będzie musiał się odtąd zmierzyć z nową rolą-  zostanie starszym bratem. Pojawienie się młodszej siostry budzi w nim ciekawość, ale też wątpliwości. Choć Archibald bywa o młodszą siostrę zazdrosny, to jednak częściej jest wobec niej czuły i kochający. Czasami wspólnie spędzany czas bywa bardzo interesujący, a innym razem między rodzeństwem dochodzi do kłótni, jednak najważniejsze, aby darzyć się miłością. Ostatecznie jest też bardzo dumny ze swojej nowej roli, bo najfajniejsze w posiadaniu młodszej siostry jest to, że Archibald może być jej starszym bratem.

Oprócz wysłuchania bajeczki, dzieci mogły poopowiadać o swoich relacjach i zabawach z rodzeństwem, kuzynostwem czy kolegą. Swoje ulubione zabawy przedstawili na rysunkach.

 Mieć kogoś bliskiego do wspólnych zabaw i rozmów jest bardzo ważne, dla jedynaków tym bardziej. Dlatego znajdźmy czas dla dzieci i dbajmy o wspólny rozwój. 

grabowskiAndrzej Marek Grabowski – twórca książek dla dzieci: Zając Poziomka, Pirat Jędruś, programów telewizyjnych dla najmłodszych: Ciuchcia, Budzik, Tik-Tak oraz ponad 500 piosenek, m.in. Kulfon, co z ciebie wyrośnie, Witaminki. 

W dniu 3 kwietnia b.r. w bibliotece w Klenicy, odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Markiem Grabowskim. W spotkaniu uczestniczyli, uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Klenicy wraz z wychowawcami.

Pan Andrzej, od 30 lat pracując zawodowo z dziećmi i dla dzieci, nie miał problemu z nawiązaniem kontaktu z uczestnikami. W wesoły sposób opowiadał o historiach, które pojawiają się w jego książkach. Poznaliśmy małą Kasię, której największym marzeniem było posiadanie kochanego pieska. Tego możemy dowiedzieć się z książki pisarza „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”.

O wojennych doświadczeniach matki pisarza opowiada książka „Wojna na Pięknym Brzeg”, jedna z najbardziej ulubionych dzieł pana Andrzeja.

W trakcie spotkania okazało się, że pisarz nie przyjechał sam. Otóż, w wielkiej, kolorowej walizce ukryli się bohaterowie, w których tworzeniu pan Andrzej brał udział. Był Kulfon, Zając Poziomka, krasnoludek Piksel oraz potwór Szefuncio. Przy okazji prezentacji wszystkich lalek dzieci mogły wcielić się w rolę aktorów.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy.. Chętni uczestnicy spotkania mogli uzyskać autograf z osobistą dedykacją od pisarza. Na zakończenie wszyscy wspólnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Spotkanie autorskie z panem Andrzejem Markiem Grabowskim odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Instytutem Książki.

I spotkanieW piątkowy poranek 8 lutego 2019 r. gościliśmy dzieci z przedszkola w Klenicy. To były pierwsze odwiedziny w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Pierwsza omawiana przez nich książeczka to „Bajki z dżungli i oceanu” autorstwa p. Agnieszki Ginko, a konkretnie „Rybka Rybik i życzliwość”. Historia Rybika- mieszkańca rafy koralowej  bardzo podobała się dzieciom. Poprzez swoje zachowanie rybka straciła przyjaciół ale przez dobry uczynek zrozumiała że należy się dzielić i pomagać innym. Dzieci bardzo dobrze zinterpretowały morał zawarty w bajce. Na zakończenie  wszyscy mogli udekorować swoje rybki z rafy koralowej.

ludwiczak2Dnia 8 maja w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych odbyło się spotkanie z pisarką, Magdaleną Ludwiczak. Mieszkanka Międzychodu, absolwentka studiów wyższych w kierunku logistyka produkcji. Od niedawna pracuje jako bibliotekarz, dzięki czemu idealnie łączy pasję pisania z obcowaniem z czytelnikami.  Debiutowała w 2015r. powieścią „Cztery rubiny”. Pani Magda jest pełna uśmiechu i pozytywnego myślenia przez co spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Autorka przybliżyła każdą ze swych książek, a wydała do tej pory pięć. Opowiedziała skąd wzięły się pomysł na nie i co chciała przez nie przekazać czytelnikom. Spotkanie uświetniło wspólne zdjęcie.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.